עשרת הדברות - קריאת כיוון
עשרת הדברות - קריאת כיוון צילום: כריכת הספר

אם הייתם שואלים את עצמכם 'מהו החזון הלאומי של עם ישראל?' אני מניח שהתשובות היו רבות.

אבל האם יש משהו אחד מוסכם שאיתו אפשר לאחד את כל גווני העם שלנו יחד, משהו שאיתו נוכל לבשר את הבשורה של עם ישראל לכל העולם? במבט ראשון יתכן שלא היינו פונים לעשרת הדברות. גם כי הם שוב משהו 'דתי', וגם כי זה לא נראה כמו חזון לאומי.

אבל בהתבוננות מעמיקה יותר על הדברות נראה שהם האמנה החברתית או מגילת היסוד המיוחדת והטובה ביותר, והם המנדט המכונן של עם ישראל:

הם פשוטים – נגישים גם לילדים, ומצד שני עמוקים – שאפשר כל הזמן לחקור ולהעמיק בהם יותר ויותר.

לרכישת הספר 'עשרת הדברות - קריאת כיוון' לחצו כאן

הם רלוונטיים לימינו ויחד עם זאת הם ערכים נצחיים, שמתאימים לכל זמן.

הם יהודיים ואוניברסליים, הם מתאימים למדינה היהודית, לגויים שגרים בה, ויחד עם זאת מהווים אור לכל העמים, איך לבנות עולם טוב יותר.

הם כוללניים אבל נקודתיים וברורים (כלומר יש להם גם השלכות מעשיות). כל סוגי הקבוצות ימצאו את עצמן ב'מסמך' הזה, ויחד עם זאת יש להם את הכוח לגרום לשינוי. הם מדברים לפרט ולכלל.

עדות למרכזיותם של לוחות הברית ועשרת הדברות אפשר למצוא למשל בבית הנבחרים בארה"ב שבו יש פסל של משה רבנו עם הלוחות, כי עשרת הדברות מהווים בכל חברה מוסרית את המצפן המוסרי הכי טוב שאי פעם ניתן לעולם.

לעיתים הגויים מזהים משהו שאנחנו בתוכנו – לא מזהים. האם באמת כל הציבור במדינת ישראל היום מסתכלים כך על עשרת הדברות? בסקר שבוצע על ידינו יחד עם מינה צמח, עלה ש89% מהישראלים בעד שעשרת הדברות יאומצו כערכי החברה במדינת ישראל. 93% אמרו שהם מאמינים בעשרת הדברות. גם אם הם אינם בהכרח יודעים לצטט את כל העשרה. למה האחוזים כל כך גבוהים? כי כל אחד בעצם מזהה שעשרת הדברות הם משהו שהוא שייך לנו, עם ישראל, ואנחנו רוצים שהוא יהיה נוכח בחברה ובמדינה שלנו.

בספר "עשרת הדברות קריאת כיוון" שיצא לאור השנה, תוכלו לגלות איך כל דיבר מכיל בתוכו הרבה מעבר למה שנראה באופן ראשוני, מה טמון בו מעבר למצוות ההלכתיות.

הספר החדש, שנכתב ע"י אילן גולדמן, שוזר בכתיבה מקורית ובאומנות רבה, מקורות, הדרכה מעשית והשלכות שיש לעשרת הדברות על חיינו. הספר מראה בצורה מרתקת ומעמיקה כיצד הגישה הישנה/חדשה לעשרת הדברות מושרשת ומפורשת במקורות בכל ההיסטוריה של ספרות חז"ל ועד לימינו.

הספר פותח גם את הראש ואת הלב לקורא לגלות את הקשר הפנימי שיש לנו עם ערכי הליבה הללו כביטוי לזהות שלנו וכמפתחות למילוי השליחות שלנו כעם ישראל.

לרכישת הספר 'עשרת הדברות - קריאת כיוון' לחצו כאן

לעומקם של הדברות

בעיון בראשונים, מצאנו ביטויים חוזרים ונשנים כלפי הדברות כ"שורשי המצוות כולם", שורשי יסודי התורה, קווי יסוד וראשי פרקים, כללות כל התורה כולה, עיקרי התורה, עיקר וראשית הדת. נראה שדיבר הוא עקרון כללי, ובהגדרה אחרת: עשרת הדברות מהווים עוגן ערכי, חיבור לערכים היסודיים כמו ענווה, משפחה, יושר, אל מול התרבויות המתחלפות, ומצד שני הם מהווים מצפן עבורנו בהתמודדות עם מה שמתרחש. הם יסודות של כל התורה, ויש בהם את החזון לתיקון העולם. אולי הביטוי המתאים ביותר הוא ערכי ליבה או ערכי יסוד.

לא תמיד נמצא בקריאה שטחית את ערכי הליבה הללו. למשל הדיבר "לא תענה" לכאורה עוסק בעדות בבתי משפט, "לא תשא" עוסק רק בשבועת שקר/שווא. ההגדרות ההלכתיות של הדברות לא מתאימות לעקרון של 'ערכי ליבה', אבל הספר מראה איך הדברות רלוונטים לכל אחד ואחד.

פרויקט עשרת הדברות
פרויקט עשרת הדברות צילום: ללא

עשרת הדברות זה אנחנו

נאמר במכילתא שלפני שהדברות נכתבו על הלוחות, הן נכתבו על נפשותיהן של ישראל. מעמד הר סיני השאיר חותם נצחי של עשרת הדברות כחלק מהDNA הרוחני שלנו, כחלק מהזהות והאידאל הכללי שלנו. זה מוטמע בנו, זה הייעוד שלנו, להיות ממלכת כהנים וגוי קדוש. זה באמת לא משהו מבחוץ אלא משהו שנמצא בתוכנו, שרק צריך לחשוף.

תהליך שיבת ציון המופלא הביא קרוב לשבעה מיליון מבני עמנו הביתה, והשאיפה שלנו היא להפוך את החברה בישראל לטובה יותר, מעוררת השראה ואכפתית יותר. להפוך את מדינת ישראל להיות אבן שואבת לכל היהודים שיעלו לכאן ויצטרפו לבניית החזון הזה. אנחנו מתפללים שעל ידי ראייתם של הדברות כערכי הליבה שלנו, במיוחד כאן בישראל, וחשיפתם לציבור כמבטאים את מי שאנחנו באמת, נוכל לבצע את השליחות שקיבלנו בהר סיני להעביר את דבר ה' אלינו ולכל העולם. עשרת הדברות זה אנחנו!

הספר "עשרת הדברות - קריאת כיוון" יוצא על ידי פרויקט עשרת הדברות הפועל להפצת עשרת הדברות כערכי הליבה של עם ישראל הן בציבור הכללי והן בציבור הדתי. הארגון מלמד על הדברות הן בבתי ספר יסודיים וחטיבות ביניים ממלכתיות, הן לסטודנטים, והן במתנ''סים ברחבי הארץ. ניתן גם להתחבר להסכתים שיוצאים כל שבוע ולשמוע עוד על הפעילות באתר aseret.org.il

לרכישת הספר 'עשרת הדברות - קריאת כיוון' לחצו כאן