בני גנץ
בני גנץ צילום: אלעד מלכה

הכנסת אישרה הלילה (שלישי) בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק "ממדים ללימודים", לאחר שהאופוזיציה קיבלה את הצעת הפשרה של שר הביטחון בני גנץ.

ההצעה עברה ברוב של 55 תומכים מול 6 מתנגדים. שאר 61 חברי כנסת מהאופוזיציה והקואליציה לא השתתפו בהצבעה בקריאה שלישית, שאותה הפכה הרשימה המשותפת להצבעת אי אמון.

"עשינו את זה! חוק ממדים ללימודים עבר בקריאה שנייה ושלישית וייכנס לתוקף מיידי. 16,500 לוחמי צה"ל ייקבלו באופן מיידי מילגות. אנחנו אוהבים אתכם לוחמים יקרים", כתב ראש הממשלה נפתלי בנט בחשבון הטוויטר שלו לאחר אישור החוק.

מוקדם יותר, לפני ההצבעה על החוק, הציע גנץ להעלות את המלגה ל-75% מימון וביקש מהאופוזיציה לקבל את ההצעה.

בתום התייעצות החליטו בליכוד לקבל את הפשרה.

"המאבק שלנו הביא להעלאת המלגות ללוחמי צה"ל. ההחלטה התקבלה באישור כל ראשי בלוק הימין", נמסר מהליכוד.

ראש האופוזיציה בנימין נתניהו אמר: "בלוק הימין והליכוד הסכימו להעביר את ההסתייגות שלנו ובהזדמנות הראשונה לתת 100% ללוחמים. גנץ הודה בכישלון, זו ההוכחה שצדקנו מההתחלה שללוחמים שלנו מגיע יותר".

קודם לכן אמר גנץ: "הימים האחרונים קשים עבורי כמי שגדל במערכת הביטחון, כמי שעומד בראשה היום כשר הביטחון. חיילי צה"ל אף פעם לא היו חלק מהמשחק הפוליטי – ואני חושב שכל אחד צריך לעמוד ולהסתכל על עצמו ולשאול 'לאן הגענו?'.

"יש שאומרים לי שכדאי לי למשוך את הוויכוח – אני פוגע בליכוד, ומצטייר כמי שפועל לטובת החיילים. אני החלטתי לשים לזה סוף. מטרתי היא לא לפגוע בליכוד אלא לחזק את חיילי צה"ל ולשמור על שלמות הממשלה. לכן, אני מציע לקבל את ההסתייגות שהוצעה גם על ידי האופוזיציה ולהעלות את גובה המלגה ל-75%.

"זו הצעה שמשמרת את העיקרון המוביל בבסיס השיטה של תמיכת המערכת המשמעותית מזה ומחוייבות הפרט מזה, ומגדילה את מה שחיילי צה"ל הלוחמים קיבלו אי פעם. יותר מהכל, זו הצעה טובה, שמשרתת את החברה הישראלית", הוסיף שר הביטחון.

"אני שולח חיילים שנפצעים בשדה הקרב בשם המדינה, אני לא מוכן לפצוע בכנסת ישראל את החברה הישראלית כולה ולפגוע באמון החשוב בצה"ל. אני לא מוכן שהפוליטיקה תפגע בצה"ל".

מוקדם יותר התייחס ראש האופוזיציה ח"כ בנימין נתניהו בפתח ישיבת סיעת הליכוד להתנגדות מפלגתו לחוק "ממדים ללימודים".

"אני אומר ללפיד, בנט וגנץ - תשתחררו כבר מהזועביז", אמר נתניהו, "אם לא תצביעו בעד ההסתייגות שלנו, נעביר את זה מיד עם השבעת הממשלה שלנו, בקרוב מאוד".

נתניהו תקף את הממשלה, "במקום לתת 100% לחיילים, בנט ולפיד עסוקים בלתת סכומי עתק לתומכי טרור, לשונאי ישראל ולכל מי שבא וסוחט אותם. אנחנו רואים ממשלה שעסוקה אך ורק בדבר אחד - בהישרדות שלה. איך אמר בעבר לפיד: "מה שראינו השבוע זה פוליטיקאים שעסוקים רק בעצמם, העיסוק היחיד שלהם הוא מה יקבל מה על חשבון מי".

"כדי לשרוד, הממשלה הזאת מזרימה סכומי עתק מהמקפצה. כל שעה של בנט על הכיסא עולה לאזרחי ישראל כעשרה מיליון שקל. כל דקה שלהם גובה מאזרחי ישראל מחירים מופקעים. בעוד שבנט ולפיד עושים הכל כדי לשרוד על הכיסא, הם לא עושים דבר נגד יוקר המחייה. הדלק מזנק, החשמל מזנק, מחירי הדירות מזנקים כפי שלא זינקו אף פעם - 17% בשנה".

לדבריו, "הם לא עושים כלום ועסוקים רק בלחלק כסף לתומכי טרור. הם נתנו אתמול מאות מיליונים לזועבי, בשבוע שעבר נתנו 200 מיליון לאחמד טיבי וקודם נתנו 50 מיליארד למנסור עבאס. כדי לתת 100% מלגה ללוחמים שלנו, כפי שאנחנו עשינו, בעלות זניחה של 50 מיליון שקל, לזה פתאום אין להם כסף. זה בסך הכל הסכום שהם בזבזו על שיפוץ הבית של בנט ברעננה, זה אלפית ממה שנתנו למנסור עבאס, זה רבע ממה שנתנו לטיבי".