אריה אקרמן
אריה אקרמןצילום: באדיבות המצולם

בשבוע הבא יוצא לדרך מיזם 'המגנט' - קהילת הזוגות של ערוץ 7, מפגש שבועי עם מיטב המומחים לזוגיות שיתנו כלים שכל זוג צריך להכיר כדי לנהל משפחה וחיים טובים.

אריה אקרמן, מנטור לזוגיות שיוצרת שפע, יוביל את המיזם. שוחחנו איתו לקראת אירוע השקת המיזם שיתקיים ביום רביעי (1.6) בזום.

על הגדרתו הייחודית כ'מנטור לזוגיות שיוצרת שפע' הוא מספר ומסביר: "התחלתי את חיי כמורה, עברתי לעולם העסקים והשילוב היה חלק מהחיים שלי. לפני כחמש שנים הרב שלי שלח אותי למשימה ללמד גברים אחרים איך להתפרנס מתוך ברכה ושמחה. ייעצתי לבעלי עסקים, ושמתי לב לכך שהפרנסה וקלות הפרנסה קשורות מאוד בכמה טוב להם בבית, מתברר שעד כמה אשתך שמחה קשור לקלות הפרנסה. לאט לאט עבר הטיפול מהסימפטום לטיפול בשורש, בזוגיות ובהורות. הבנתי שהפרנסה מגיעה מאיך שאני בבית".

בדבריו מספר אקרמן על שיחה שקיים במהלך צעדת 'מזיכרון לעצמאות' בקרית שמונה, ובה אמרה לו תושבת העיר בשם אביה שאמר לה בשעתו ש"כל השפע והברכה מגיעה אליו בגלל הילדים".

מניסיונו שלו כמי שנישואיו עמדו לפני פירוק הוא קובע כי אכן לא ניתן לחלק בין ההתנהלות בבית לבין השאיפה להשתכרות טובה ומכובדת. "אי אפשר להתנהג לא טוב בבית, לא להיות נדיב ולקוות שהכסף יגיע ממקום אחר". ברוח זו פיתח אקרמן מודל עליו כתב ספר תחת הכותרת 'מנורת השפע', ובו הוא מסביר כיצד הפרנסה, ההורות והזוגיות קשורים זה לזה. "להעביר את הפוקוס מעבודה בשדה לעבודה בבית", כלשונו.

"הזוגיות היא עבודת המודעות, התיקון שלנו כבני אדם וכאומה. כשיהיו מיליון בתים עם שלום בית השלום יגיע גם להר הבית", הוא מרחיב את ההשלכות גם לממד הלאומי. "כשנגלה חמלה ומשיכה מתוך אהבה ולא רק מתוך יצרים, כשנחיה בלי החשבונאות של מי פינה מי ניקה ומי עשה, אם נצליח לעשות את זה זו גאולה של העם כולו".

האם ניתן להעביר את המסרים הללו גם בקבוצה גדולה כפי שצפוי במיזם 'המגנט'? אקרמן משוכנע שכן. הוא מספר כי העביר את המסרים לזוגות וחש שהדברים צריכים להגיע לקהלים רחבים הרבה יותר. "מי שרוצה לשבת מול המסך, ללעוס מסטיק ולומר שראה את הזום בשביל הזוגיות, זה לא זה. המיזם נועד לעבודה ויהיו משימות וניתן גם כלים להתאמן. נלמד חומר ובמהלך השבוע הקרוב נתרגל את החומר הנלמד".

על היכולת לנהל שיח זוגי, שבדרך כלל מתאפיין בדיסקרטיות, בפני הזום הרחב, מדגיש אקרמן: "בשיעורים עצמם לומדים את החומר, אבל יהיו רגעים שבהם נצא לחדרים קטנים יותר בזום. לא את הכול צריך לשתף בפני כולם. לפעמים מספיק שמציבים על השולחן אתגר ודנים בו. הרבה פעמים גברים מגיעים לרחוב ללא מוצא ולא יודעים מה לעשות במצב כזה, וצריך לדבר על מה שאפשר לעשות בסיטואציה כזו שקורית לכל גבר פעם בשבוע. זו סיטואציה שמביאה למריבות כעסים וגירושין. לכל קבוצה יש מנחה וצריך לדבר על איך אני מנהל את הרגשות שלי, איך אני לא מופעל על ידי היצר החייתי שלי".

"חשוב לנו שזה לא יהיה לראות סרטון ביוטיוב, אלא שאנשים יגיעו כדי לעשות עבודה שתוכיח את עצמה ותביא לשינוי בתוך האדם, בתוך הבית, בתוך ההורות והיחס לפרנסה", הוא אומר ומספר כי בקורס יובא בכל שבוע מרצה אחר ויחד יעלה שלל נושאים. "לא לימדו אותנו להיות אבא או אמא ואיך להיות בעל או אישה", מציין אקרמן ומציין כי לא תמיד ההכשרה שאדם מקבל מתאימה לכל תחום, כך גם בניסיון הכושל להעביר שיטות ניהול שלמדנו בשירות הצבאי אלא העולם העסקי.

"אין לנו ידע איך לנהל את עצמנו. חשוב לי לומר שהחיים הזוגיים הם כיף", אומר אקרמן וכשאנחנו מזכירים את המסרים ההפוכים העוברים כיום במדיות השונות, החל מסדרות וסרטים ועד מופעי סטנדאפ, הוא אומר: "חורה לי לשמוע את הסטנדאפיסטים והמסרים במדיות השונות. הם גוליית, אבל דוד מנצח את גוליית. מי שיבוא, ולא במחיר יקר, יראה איך החיים שלו משתנים, וגם יהיה לו כיף לחזור הביתה".

פרויקט 'המגנט' יפתח בכנס השקה מרתק ביום רביעי (1.6) בשעה 20:30 בהשתתפות אריה אקרמן, הרב יהושע שפירא, הרבנית נעמי שפירא והקומיקאית חנה הכהן אלורו, משדר מלא תוכן בשילוב הומור. "בכנס נדבר על משיכה בין בני זוג ואיך בונים אותה ודואגים שהיא לא תרד. כל מי שרוצה לחיות חיים שמחים מוזמן לבוא, לצפות, ליהנות ולהשתנות" מסכם אקרמן.

לחצו כאן להרשמה לכנס>>