איילת שקד
איילת שקד צילום: Yonatan Sindel/Flash90

שרת הפנים איילת שקד השתתפה היום (רביעי) בכנס ההנהגה של גוש עציון בקיבוץ לביא והתייחסה לשיח בממשלה בנוגע לפינוי חומש.

"אנחנו עושים הכל כדי שחומש לא תפונה, המשך קיום הישיבה שם הוא סמלי ומשמעותי. הישיבה הזו פונתה המון פעמים, צריך לשים לזה סוף ולאפשר לתלמידי הישיבה ללמוד", אמרה שקד.

ממועצת יש"ע נמסר בתגובה: "הישיבה בחומש היא חלק מהסטטוס קוו שעל בסיסו קמה הממשלה הנוכחית. אנו קוראים לראש הממשלה ושאר חברי הממשלה לא להצהיר הצהרות אלא לקיים את הבטחתם ולא להרים את ידם על ישיבת חומש בשום דרך".

"אנו מצויים בעיצומו של גל טרור ובפרט אחרי לילה קשה שבו נזרקו בקבוקי תבערה על בתי תושבים, ירי חי על ישראלים, וזריקות אבנים לעבר מכוניות שפצעו קשה ילדים ואזרחים. אנו דורשים מהממשלה לקיים את הבטחותיה ודווקא עכשיו, לתת תשובה ציונית הולמת, להסדיר את הישיבה בחומש. ההיסטוריה מוכיחה - התיישבות היא בטחון", אמרו במועצה.

בנט על פינוי חומש: צריך להפעיל שכל ישר, פועלים בשיקול דעת באדיבות המצלם

אמש התייחס לנושא גם ראש הממשלה נפתלי בנט. "החוק במדינת ישראל קובע מאז ההתנתקות שבנייה במקום שהיה חלק מההתנתקות היא בלתי חוקית. נכון להיום לא שינו את החוק וזו עבירה על החוק".

"כבר עשור מפנים את חומש וגם לפני שנתיים פינו את חומש כולל את אותה ישיבה. האם ומתי ואיך צריך להפעיל שכל ישר".

לדברי ראש הממשלה, "יש עכשיו גל טרור וצריך להפעיל שכל ישר ואנחנו פועלים בשיקול דעת. נתניהו פינה מספר פעמים את חומש. אנחנו נעבוד יחד עם השותפים שלנו כדי להביא את העניין לטיפול".

מנגד, השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג (מרצ) הצהירה כי מפלגתה תקדם בכל הכוח את פינוי הישיבה בחומש.

"לאגף הימני יש יותר כוח בממשלה הזו מהקמתה, רואים את זה בהרכב הממשלה, רואים את זה בראשות הממשלה, נכנסו לזה בעיניים פתוחות בגלל גודל השעה, בגלל האלטרנטיבה ובגלל מה שרצינו לעשות פה. לגבי חומש, אנחנו מתנגדים באופן נחרץ להקמת התנחלויות חדשות ולאי-קיום החוק. אנחנו מצפים משר הביטחון לעשות את הדבר החוקי ולא לאפשר לא הפרת חוק ולא דבר שפוגע בישראל", אמרה זנדברג בראיון לאתר ynet.

"חומש חייב להתפנות. זה החוק וזה האינטרס של מדינת ישראל. אנחנו דורשים את זה, אני גם חושבת שזה די מובן מאליו במקרה הספציפי הזה", הוסיפה.

היום אמורה המדינה להעביר את עמדתה לבג''ץ בנוגע לפינוי ישיבת חומש.