תמונתה של שירין אבו עאקלה שהופצה ברשות הפלסטינית
תמונתה של שירין אבו עאקלה שהופצה ברשות הפלסטינית צילום: רויטרס

הרשות הפלשתינית אמנם סירבה לקיים חקירה משותפת על רצח העיתונאית שירין אבו עאקלה, אבל בתקשורת הבינלאומית, ובראשה ה-CNN, כבר החליטו שצה"ל הוא שירה בעיתונאית, ואפילו במכוון. זאת בהסתמך על עדויות של פלשתינים. הפיזיקאי נחום שחף, מי שהוכיח שלא צה"ל ירה בילד מוחמד אדורה בשנת 2000, בחן את תצלומי זירת הירי ובעיניו המסקנה חייבת להיות הפוכה.

"לא רק שבחנתי בצורה תיאורטית את הצילומים, אלא שהייתי במקום, דיברתי עם החיילים וראיינתי את הצלם טלאל אבו ראחמה שבזמנו הוצאתי ממנו הודאה שלא צה"ל הרג את מוחמד אדורה, ובחנתי את הממצאים בשטח", אומר שחף.

"רואים בצילומי הוידאו חמוש פלשתיני שיורה לכיוון הבניין שלידו הלכה שירין אבו עאקלה עם שניים מהחברים שלה ואחריהם הולכים עוד שניים מאל ג'זירה. בקבוצת העיתונאים הם היו שבעה", הוא אומר ותוההה "למה הגיעו דווקא למקום הזה? זו שאלה מעניינת שאני לא רוצה להציג מסקנות לפני שבדקתי, אבל ככל הנראה היו מי שאמרו להם שהולך להיות פה משהו, כי אחרת לא היו מגיעים שבעה בני אדם לאירוע שצה"ל מבצע בכל יום".

"הם מתוחכמים יותר מאיתנו והם פועלים ללא גבולות", מעיר שחף כשהוא מתייחס למציאות בה צה"ל מנצח בשדה הקרב וכושל במערכה ההסברתית שוב ושוב. "התפרסמו צילומי וידאו שבהם רואים חמוש פלשתיני יורה לכיוון הבניין שלידו הולכת שירין וכמה מהחברים שלה. אין ספק בצילום הזה". לדבריו מהצילומים ניתן לראות כי הפלשתיני "לא יורה לכיוון של צה"ל אלא לכיוון של שירין. זה נועד להביס את ישראל בדעת הקהל בעולם".

עוד הוא מזכיר את קריאתו של אחד הפלשתינים החוזר ממקום האירוע לעבר הנקודה בה היה הצלם ואומר ש'פגענו באחד' וכוונתו לחייל, אך צה"ל יודע שאין חייל שנפגע באירוע. המסקנה המתבקשת היא שאותו פלשתיני ראה את שירין נפגעת וסבר מרחוק שהיא חייל בשל השכפ"ץ שלבשה, והמשמעות היא שהירי הפלשתיני הוא שפגע בה.

"צה"ל הציע להם לבדוק את הקליע ואת הדו"ח הפתולוגי של שירין. אם אתם, ארגוני הטרור, בטוחים שצה"ל ירה, מה שהייתם צריכים לעשות הוא להראות את הקליע, את מדידת חור הכניסה בראשה של שירין ואת הדו"ח הפתולוגי. גם אם לא מוצאים את הקליע אפשר למדוד את חור הכניסה בעורף והוא מדויק וקובע את קוטר הכניסה", אומר שחף ומציין כי הפלשתינים משתמשים ברובה קלצ'ניקוב שקוטר הכדור שלו רחב מקוטר הכדור הצה"לי. בחינה פשוטה הייתה מגלה מאיזה נשק נורתה שירין.

עוד אומר שחף כי כפי שניתן לראות בצילומים "הם עומדים מאחורי החומה. החומה מסתירה אותם מגופי צה"ל שהיו מהעבר השני במקום מרוחק יותר. אף ירי לא יחדור חומה שכזו כפי שהוכח לאחר פרשת אדורה בניסויים שביצענו". לדבריו המקום ממנו בוצע הצילום על ידי העיתונאים היה מוגן מירי מאחור מימין ומקדימה. הכיוון היחיד ממנו יכול היה הירי להגיע הוא כיוון הכביש שמשמאל, ובנקודה זו התמקמו פלשתינים רבים שירו לעבר חיילי צה"ל.

לזאת הוא מוסיף ואומר כי "יש עוד כמה אלמנטים מעניינים בהיבט המדיעי שמוכיחים את המרחק שממנו בוצע הירי". בהתייחס לשאלה אם יתכן שפלשתינים יירו באנשיהם שלהם מעיר שחף כי מדובר בעיתונאית נוצריה ובעיני הפלשתינים פגיעה בה אינה חמורה כל כך.

על שיתוף הפעולה התקשורתי עם עלילה שכזו, כפי שניתן לראות בפרסומי ה-CNN וסוכנות הידיעות AP שכבר קבעו כי צה"ל הוא שהרג את אבו עאקלה, מזכיר שחף שיחות שקיים לאחר תחקיר מוחמד אדורה ומהם עולה הנכונות לשיתוף פעולה עם עלילות מסוג זה. בשיחה עמו הוא משמיע קטעי הקלטה בהם שארל אדרלין, ראש הטלוויזיה הצרפתית בישראל, שהפיצה את עלילת מוחמד אדורה, מי שבימים אלה "משווה בין שתי הפרשות ומאשים את צה"ל ואת עודד בן עמי שנתן לי במה ואותי בתיאוריות קונספירציה", טוען כי 'אף פעם לא אמרנו שחיילי צה"ל הרגו את הילד הזה'. כך גם הצלם טלאל אבו ראחמה "שאמר בעולם שירו על הילד 45 דקות ללא הפסק, הצגתי בפניו את מה שראיתי והוא מכחיש שהאשים את חיילי צה""ל בהרג. הוא אומר שהפלשתינאים מעולם לא אמרו שחיילי צה"ל הרגו את הילד. אמרתי לו שאתה אמרת והוא אומר שמעולם לא אמר זאת...".