יום שחרור ירושלים
יום שחרור ירושלים צילום: קובי פינקלר

עשרות פעילות, סיורים, אתרים מורשת ותרבות במלאת 55 שנה לשחרור ירושלים.

סיורים ייחודיים לכבוד שבוע ירושלים

קק"ל תקיים סיורים מגוונים בשבוע המציין 55 שנים לשחרור ירושלים. הסיורים יחלו ביום ראשון (22.5) וימשכו עד יום חמישי ה- 2.6, ויסקרו את ההיסטוריה הענפה של העיר ירושלים: בעקבות ביקורו של הרצל בעיר והצגת חזונו, פעילות לוחמי המחתרות, וכמובן בנקודות משמעותיות כמו: ארמון הנציב, המושבה הגרמנית, הר הרצל ועוד.

חלק מהסיורים נגישים לאנשים המתניידים בכיסא גלגלים- יש לתאם נגישות מראש.

להרשמה ופרטים נוספים: kehilah@kkl.org.il

"ירושלים בקולנוע"

לציון יום ירושלים, יציג הסינמטק תכנית קולנועית וארכיבאית שכולה מחווה לעיר. התוכנית כוללת נקודות מבט מבפנים ומבחוץ על העיר, מנבואות החורבן בסרט "מלחמת העולם Z" בכיכובו של בראד פיט, דרך טיול קולינרי קולנועי עם השף יותם אוטולנגי והרפתקאות במרחבי העיר ב"מישהו לרוץ איתו".

לצד הסרטים, התוכנית חושפת את אוצרות ארכיון הסרטים הישראלי ומרתפי הסינמטק יפתחו לסיורים ולסדרת מפגשים שיכללו סקירה ארכיונאית על העיר ושיחות עם מומחים ודמויות ירושלמיות מוכרות בנושאי טבע עירוני, תרבות, טקסים ואמונה בעיר. קטעי הארכיון, מהאוצרות האודיו-ויזואלים של ארכיון הסרטים הישראלי, יציגו את ירושלים במרוצת השנים מתוך אוספים פרטיים, יומני חדשות וראשית הקולנוע בארץ ישראל.

מחוץ לגבולות מבנה הסינמטק, יערכו סיורים בעיר בעקבות בתי הקולנוע האבודים, האאוטסיידרים של העיר, ירושלים שבין קודש לחול וזכרונות משכונת קריית שמואל.

"ירושלים בקולנוע" הינה חלק מסדרת אירועי "ירושלים שלי", שיתקיימו ברחבי העיר בין התאריכים 29.5-22.6, ביוזמת משרד ירושלים ומורשת ובתמיכתו, ובשיתוף עיריית ירושלים והרשות לפיתוח ירושלים. האירועים יעמדו בסימן 55 שנים לאיחוד העיר. בסדרה יקחו חלק המוזיאונים ואתרי המורשת בעיר והיא תכלול אירועים, סיורים, מסיבות והופעות חיות המיועדים למשפחות ולכל הגילאים.

המוזיאון הישראלי במרכז יצחק רבין

חינם ב-6 ביוני. הקהל הרחב יוכל לראות מקרוב את המוצגים הנדירים מאחורי הניצחון המזהיר

טיוטת המילים והתווים לשיר "ירושלים של זהב" מתוך הפנקס האישי של נעמי שמר, כנפי הטיסה של מפקד חיל האוויר האלוף מוטי הוד, נאום הר הצופים בכתב ידו של הרמטכ"ל יצחק רבין, קולות ותמונות מהקרבות, לצד תמונות נדירות מאביב 1967, הם חלק מהתצוגה המיוחדת על מלחמת "ששת הימים", המוצגת המוזיאון הישראל במרכז יצחק רבין, הפותח את שעריו חינם לקהל הרחב, ב-6 ביוני, במלאת 55 שנה לניצחון המזהיר במלחמת "ששת הימים".

התצוגה נפתחת בסרט בן חצי שעה החושף בין השאר את מהלכים שהוביל יצחק רבין עוד טרם מינויו לרמטכ"ל, פרקים מההכנה של צה"ל למלחמה, שלבי ההידרדרות האזורית ומסתיים בנאום ההיסטורי שנשא רבין בהר הצופים.

בתצוגה משולבים מוצגים נדירים, מסמכים מקוריים, קטעי ארכיון עם תוספות דיגיטליות, כגון מפות דינמיות המתארות את הקרבות, תמונות סטילס מונפשות, אנימציות וחידונים.

מתחם תצוגת "ששת הימים" הוא חלק משמעותי במסלול המוזיאון הישראלי במרכז רבין, היחיד המספר את סיפור הקמתה של מדינת ישראל מטרום מלחמת העצמאות ועד ימינו. עם הדילמות הרבות, ההצלחות, הקשיים הרבים, האישים והסיפורים שנוצקו יחדיו לישראל שבה אנו חיים היום. הקהל הרחב מוזמן לסייר במוזיאון כולו,

התצוגה בשיתוף ארכיון צה"ל ומערכת הביטחון ולשכת העיתונות הממשלתית, בתרומתם של מיכל ואברהם כדר. לכניסה חינם: *4585

אתרי מורשת ברחבי הבירה

ביוזמת משרד התרבות והספורט והמועצה לשימור אתרי מורשת יתקיימו ביום ירושלים פעילויות מורשת מיוחדות לקהל הרחב – ללא תשלום!

16 אתרי מורשת ירושלמיים ייפתחו במהלך יום ירושלים ויציעו למבקרים סיורים מודרכים, מופעי מוזיקה ופעילויות מיוחדות.

בנוסף, יצאו אתרי המורשת לבקר בארבע שכונות ירושלמיות ויוקמו בהן מתחמי מורשת מהנים לכל המשפחה. בשכונת גילה יתארח מוזיאון חצר הישוב הישן, שכונת הגבעה הצרפתית תארח את המוזיאון לאמנות האסלאם, בשכונת גוננים יתארח מוזיאון יהדות איטליה ושכונת בית הכרם תארח את מוזיאון ש"י עגנון.

שחקנים מחופשים לדמויות ישראליות היסטוריות יסתובבו בין המבקרים ויכניסו אותם לאווירה, הצגות ילדים, מופעי כלייזמרים, סדנאות בנושא שימור, סדנאות יצירה ועוד – כל אלה ימתינו למשתתפים בפעילות השכונתית.

שר התרבות והספורט חילי טרופר: "יום ירושלים הוא חג לאומי וגם יום של חיבור עמוק להיסטוריה ולמורשת הייחודית של ירושלים . אנחנו שמחים שכלל הציבור הישראלי יוכל ביום זה להכנס בחינם לאתרי המורשת הפזורים ברחבי העיר וסביבתה, ולהתחבר דרכם לסיפוריה המיוחדים של ירושלים. תודה למשרד ראש הממשלה ולמועצה לשימור אתרי מורשת בישראל על שיתוף הפעולה במיזם זה. אני מזמין את כלל הציבור הישראלי להגיע וליהנות יחד במלאת 55 שנים לאיחודה של ירושלים!"

רשימת אתרי המורשת שיפתחו ללא תשלום לקהל הרחב: מרכז הרצל, מרכז מורשת מנחם בגין, מוזיאון אסירי המחתרות, חצר היישוב הישן, עיריית ירושלים, משכנות שאננים, אתרי הרובע, מגדל דוד, בית הרב קוק, מוזיאון יהדות איטליה, בית ש"י עגנון, בית לוי אשכול, בית ילין, היכל שלמה ומוזיאון לאומנות האסלאם.

יום ירושלים, כ"ח באייר, 29 במאי 2022
שעות הפתיחה משתנות מאתר לאתר,

מתחמי המורשת בשכונות יפעלו בין השעות: 16:00-18:00

לפרטים נוספים על הפעילויות ועל אתרי המורשת: באתר המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל www.shimur.org

מסע-אות
מסעות ספרותיים בירושלים עם בית עגנון

בשבוע ירושלים בית עגנון מזמין את הקהל הרחב למסעות ספרותיים בעקבות השירים, הסיפורים והיוצרים הגדולים של העיר. בכל יום נצא מנקודה אחרת למסע באוטובוס הספרותי של בית עגנון: נשוטט ברחביה של לאה גולדברג , נטייל בסמטאות עם בלק הכלב מ“תמול שלשום”, נביט בירושלים “התלויה בענן” של זלדה ונקרא שירים שנכתבו על העיר מהתנ”ך ועד היום. נפגוש אנשי ספר, משוררות ויוצרים ירושלמים החיים בירושלים, כותבים עליה ושואבים ממנה השראה. נכיר את ירושלים של מעלה ושל מטה כפי שהיא משתקפת מבעד לאותיות ולמילים. בית עגנון אשר בשכונת תלפיות יהיה פתוח לקהל הרחב אחרי הצהריים עד הערב המאוחר.

ההשתתפות בסיורים כרוכה בתשלום סמלי של 15 ש"ח. מספר המקומות מוגבל.

סיורים בגן הבוטני בירושלים

הגן הבוטני האוניברסיטאי בגבעת רם מעניק כניסה חינם ביום ירושלים ה-29.05. הילדים והמבוגרים מוזמנים ליהנות במהלך יום ירושלים מסיורים מודרכים היוצאים בכל שעה עגולה החל מ 15:00-10:00 בחממה הטרופית. הסיור המכניס את מבקרי הגן לתוך פנינת יופי טבעית בה ניתן לגעת, להריח ולפעמים אפילו לטעום את הצמחים ופירותיהם. נסיעה ברכבת הפרחים יוצאת בכל שעה עגולה החל מהשעה 10:00 עד 14:00. בנוסף יתקיים סיור לילי בתשלום, בסיור המודרך יחוו המשתתפים את אווירת המסתורין הייחודית השוררת בגן, ילמדו מהי המשמעות של זיהום אויר ושיבוש הסדר הטבעי והשפעותיו, יצטרפו לחיפוש ותגלית המתעצמים עם רדת החשיכה. בתצפית על חיות הלילה המגוונות המתקיימות בגן ילמדו המבקרים על תופעות מעניינות הקורות בגן במהלך הלילה עם הצמחים ובעלי החיים ויהנו מהשקט וחידוד החושים חוויה מתעצמת כשהיום יורד והחשיכה עולה.

לפרטים נוספים: הגן הבוטני 02-6794012 www.botanic.co.il

חגיגת יום ירושלים במוזיאון ידידי ישראל

מוזיאון ידידי ישראל הוא מרכז חווייתי בנושא ציונות, המספר את סיפורי הגבורה והחסד של הלא יהודים אשר חרטו על דגלם לפעול בכל דרך שרק יכלו, מול תלאות וקשיים אישיים, להשבת העם היהודי לארצו המיועדת בציון, ושגשוגו, לאורך כל השנים החל מההבטחה התנכ"ית, דרך תקופות שונות, ועד ימינו אנו. המרכז מעניק למבקר חוויה ויזואלית ורגשית ומוביל אותו אל מסע בעקבות ההיסטוריה, דרך 7 מיצגי מולטימדיה אור קוליים מתקדמים המשלבים עיצוב, טכנולוגיה ואפקטים שלא נראו קודם בארץ.

הכניסה למוזיאון בהזמנה מראש והסיור הינו הדרכה בלבד.

לפרטים נוספים 02-5329400 ותיאום סיור: reservations@fozhc.com

המוזיאון מוצג ב-16 שפות שונות בתיאום מראש. רח' יוסף ריבלין 20 ירושלים (צמוד לכיכר החתולות). טל 02-5329401 ובאתר https://fozmuseum.com/he

בחזרה לשולח תערוכה חדשה 'תמול שלשום'

בגלריית קיר1בבית הקפה תמול שלשום נפתחה השבוע תערוכה חדשה לאמן מקס אפשטיין עם למעלה מ-20 רישומים.שם התערוכה 'בחזרה לשולח' הלקוח מתחומי משלוחי הדואר צופן בתוכו סיפור ייחודי המצביע על היווצרותה של התערוכה. הכל החל כשמקס אפשטיין, תושב השכונה הציורית עין כרם בירושלים, מצא באחד משיטוטיו בשכונה ערימת תיקיות ארוזה ברישול באריזת קרטון. הוא לא ידע מה יהיה בגורלה של הערימה אך כדרכו, לקח את ה"מציאה" אליו לסטודיו, שם גילה כי מדובר במעין "ארכיון" פרטי וייחודי הכולל מכתבים ומעטפות שונות מהשנים 1974-1968. כאמן שבדרך כלל איננו מתחיל את יצירותיו על "לוח חלק", השתמש מקס אפשטיין בטקסטים שמצא כבסיס לרישומים חדשים כאשר הטקסטורה והטקסט הופכים לחלק אינטגרלי מהרישום ומקבלים משמעות נוספת הניתנת לפרשנות אישית של הצופה.

לפרטים נוספים: תמול שלשום, 02-6232758 www.tmol-shilshom.co.il

מסעדת הפאלאס - מלון וולדורף אסטוריה

מסעדת הפאלאס של וולדורף אסטוריה שינתה פניה עם עיצוב, כלים, מדים ותפריט חדש. התפריט החדש שבנה השף הראשי של המלון, איציק מזרחי ברק, משלב מנות איכותיות ומוקפדות מהמטבח הים תיכוני במחווה לשורשיו הירושלמים ולבית אימו. התפריט מתאפיין במנות ירושלמיות העושות שימוש בחומרי גלם ודגש על תוצרת מקומית דוגמת ירקות שורש ותבלינים אותם רקח בעצמו. התפריט החדש משלב את הטעמים, הריחות והאווירה שחווה השף מביתו (אורפלי חלבי). לצד המנות יוצעו מגוון קוקטיילים בתפריט מיוחד.

בין מנות האוכל בתפריט החדש: טעימות מירושלים, מנות ראשונות וצבעוניות מלוות במגוון ירקות טריים, כדוגמת סשימי, קובנייה דג ים, צ'יגה עם עלי תרד תורכי ועשבי תיבול, לחי בקר בבישול ארוך, בצק יופקה במילוי בקר, שפונדרה טורטליני, שקדי עגל, לשון עגל. בעיקריות: מגוון דגי ים צלויים על גריל פחמים, קונפי שוק ברווז, לחי בקר, צלעות טלה נבולסיה, נתחי אנטריקוט ועוד.

THE PALACE, מלון וולדורף אסטוריה - גרשון אגרון 26, ירושלים לפרטים והזמנות: 02-5423333 או JRSWA.PALACE@waldorfastoria.com

Harvey's Smokehouse

מסעדת HARVEY'S, מעשנת העץ הראשונה והיחידה באזור ירושלים ובין הבודדות בארץ עברה לפני מספר חודשים ללוקיישן חדש- רחוב יפו 33 פינת ריבלין במרכז העיר התוסס. כעת, ערב יום ירושלים, יוצא שף סנדלר עם תפריט בו מנות המעוררות את החושים ובעיקר את בלוטות הריר והטעם, בין המנות החדשות בתפריט: דג לברק קייגון (129 ₪), ספייריבס טלה (48 ₪ ל100 גר'), קרפצ'יו פילה (68 ₪), חזה עוף מעושן (98 ₪), נקניקיות מרגז (28 ₪), סטייק אנטריקוט מעושן – 350 גר' ( 169 ₪), ועוד. מה בתפריט? בין המנות הראשונות ניתן למצוא: טקסס ברביקיו נאצ'וס - נאצ'וס עם תבשיל שעועית שחור, צ'וריסוס ובשר מעושן, גוואקמולי, חלפיניו כבוש וסלסת עגבניות פופקורן צ'יקן - עוף סופר קריספי בטמפורה ופנקו, כנפיים עוף בגריל פחמים - \קרפצ'יו פילה בקר ועוד בגזרת הסלטים: סלט סמוקהאוס של הארווי- חזה עוף ברוטב ברביקיו, בייקון כבש, עלי חסה, עגבניות, צנונית, בצל קריספי, סלט פנצנלה - עגבניות שרי, מלפפון, פלפל קלוי, בצל סגול, בזיליקום, בלסמי שמן זית, וקרוטוני שום סלט ישראלי קצוץ - מלפפון, עגבנייה, בצל סגול, פטרוזיליה, שמן זית ולימון ניתן להרכיב פלטת בשרים מהמעשנת- בהרכבה אישית: בריסקט 14 שעות בעישון עץ היקורי או אסאדו, בשר צלעות מפורק 18 שעות בעישון היקורי - 36 ₪ ל100 ג', בשר טלה מפורק 12 שעות בעישון היקורי – צ'וריסוס, מרגז ועוד. לעיקריות: ספייריבס טלה מעושן –חזה עוף מעושן מנות ישר מהגריל כמו מדליוני פילה בקר או אנטריקוט, בגזרת הסנדוויצים: ג'בטה ממולאת בריסקט מעושן בצל מקורמל או בשר צלעות מפורק ברוטב ברביקיו בג'בטה, המבורגר ועוד. יפו 33, ירושלים 02-6246444, כשר למהדרין.

תמול שלשום

לרגל יום ירושלים מסעדת 'תמול שלשום' מוסד ובית הקפה המיתולוגי של ירושלים מציג תפריט ירושלמי מנצח הכולל את המנות האהובות מכל הזמנים שנוצרו במהלך 26 שנות פעילות המקום.

בתפריט כלולות מנות בולטות כמו אלול בעין כרם - פוקצ'ת אגסים וגבינת רוקפור (43 ₪), פיצה שוק - פסטו, תרד טרי, קונפי עגבניות, שום, בצלים וזיתים, מוצרלה וביצת עין (53 ₪), שקשוקה ים תיכונית – חציל על האש, גבינת פטה מפוררת (61 ₪) ועוד. בתפריט גם סלטים, דגים, קינוחים, פסטות, מנות צמחוניות, ומנות ללא גלוטן. חלל המסעדה מהווה גם חנות ספרים - בין הקשתות והקירות העתיקים מוצבים מדפים עמוסי ספרים, ועל קירות המקום תלויות תערוכות ציורים ועבודות אמנות. במסעדה 80 מקומות ישיבה והיא משתרעת על פני שטח של כ-120 מ"ר המחולק לשלושה חללים - שני חדרים סגורים, וחלל פתוח המאפשר ישיבה במרפסת שקטה ומוארת באוויר הירושלמי הצלול. כל שולחן ופינת ישיבה במסעדה מכונה בשם של סיפור, מבין שלל הסיפורים שנצברו בהיסטוריה המפוארת של המקום, תפריטי המסעדה מוגשים בצורת ספר כרוך, וכלי ההגשה יושבים על "פלייסמטים" מאוירים באווירת המקום. יואל משה סלומון 5 ירושלים, מדרחוב נחלת שבעה. כשרות- רבנות ירושלים חלבי ירקות מהדרין, חלב ישראל עם משגיח. שעות פעילות א'- ה' 09:00 – 23:00 ו' מהשעה 09:00- 14:30. טל. 02-6232758 או www.tmol-shilshom.co.il

ארוחת בוקר ירושלמית במלון בת שבע

מלון בת שבע מציג לרגל יום ירושלים ארוחת בוקר ירושלמית אסלית בתפריט: שקשוקה של סלק אדום ומנגולד עם גבינת עזים, עלי גפן בעבודת יד לצד יוגורט חמצמץ עם סומאק וגרידת לימון, בייגל ירושלמי לצד שמן זית, לאבנה וזעתר ערבי . סלט שוק טרי לצד טחינה מקומית. מגוון זיתים וחמוצים מחניודה סטייל יחד עם מטבלים מקומיים .

מבחר מתוקים, כנאפה, מיני קוראסון, באקלוואה ועוד. לפרטים נוספים: הזמנות *6367 או באתר או במייל

שוק אוכל ירושלמי עם מופע הלילה "הללויה" בגן לאומי עיר דוד

עיר דוד מציעה מגוון חוויות מומלצות לכל מי שמבקר בירושלים: סיורים בבטן האדמה אל המקום בו נולדה העיר, סינון ממצאים שנמצאו בחפירות ברחבי ירושלים הקדומה, מופעים, סיורי VR ואפילו לינה בטבע בלב העיר.

גן לאומי עיר דוד המציג למבקרים בו את הפלא ההיסטורי של המקום בו נולדה ירושלים והתרחשו רבים מסיפורי התנ"ך.

מופע הלילה "הללויה" הוא מוצר הדגל של הגן הלאומי, והוא מציג את סיפור תחייתה של ירושלים במופע אורות מרהיב המוקרן על גבי העתיקות בטכנולוגיה פורצת דרך. לרגל שבוע ירושלים מציג הגן הלאומי את מופע הלילה הללויה, לצד חוויה קולינארית בשוק אוכל ייחודי של מיטב השפים הירושלמיים.

חלק מהדוכנים שיהיו בשוק ויציעו מנות בתעריפים של 15-35 שקלים. לפרטים נוספים *6033

55 שנים לאיחוד ירושלים- רחבת הכותל המערבי

יום ירושלים תשפ"ב יתחיל כמיטב המסורת בתפילה חגיגית מרחבת הכותל המערבי בסימן 55 שנים לאיחוד העיר, שתשולב בתפילה לשלום ולביטחון עם ישראל בארץ ובעולם


תפילת ערב יום ירושלים: הקרן למורשת הכותל המערבי, עיריית ירושלים, המשרד לירושלים ומורשת והרשות לפיתוח ירושלים, יקיימו בערב יום ירושלים- מוצאי שבת (פרשת במדבר) כ"ז באייר תשפ"ב, (28/05/2022), תפילה חגיגית במלאת 55 שנה לאיחודה של ירושלים.

התפילה במעמד רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים הרה"ג שמואל רבינוביץ שליט"א, ראש העיר ירושלים משה ליאון, ראשי תנועות הנוער ואלפי חניכי התנועות הירושלמיות שיגיעו לכותל המערבי רגלית כבר במהלך הצהרים.

עם תחילת התפילה, חניכי תנועות הנוער יפרסו ברחבת הכותל העליונה דגל ישראל, הגדול ביותר שנפרס בירושלים בגודל 1,000 מ"ר בסימן "שישו את ירושלים גילו בה כל אוהביה".

תפילת ערבית תחל לאחר צאת השבת בשעה 20:40 ותונעם ע"י האמנים ישי לפידות, יצחק מאיר וחיים ישראל אשר ילוו את סיום התפילה בשירה ובשמחה.

מוצאי יום ירושלים: ריקוד הדגלים המסורתי יתקיים ביום ראשון כ”ח באייר תשפ”א, 29/05/22 החל מהשעה 19:00, במעמד רבנים ואישי ציבור.

שבוע ירושלים באתרי מנהרות הכותל המערבי: לרגל יום ירושלים ובמסגרת פעילות שבוע ירושלים בכותל המערבי הציבור מוזמן למגוון הרצאות ללא עלות.

כמו כן- הרחבנו את שעות פעילות האתרים במהלך שבוע ירושלים, באתרי מנהרות הכותל החדשים:

מסלול הגשר הגדול, מרכז שרשרת הדורות- במיוחד לשבוע זה, מפגש עם נגן במהלך הסיור ללא תוספת תשלום!

לפרטים נוספים ולהזמנת הרצאות וסיורים: www.thekotel.org / 5958*

סיורים מיוחדים בבירה לכל המשפחה

לכבוד יום ירושלים ארגון "אשכולות" מציע 2 סיורים הכוללים פינות חמד לא מוכרות בירושלים וביקור בעיר דוד העתיקה, ממש אל תוך השרידים המפוארים של ירושלים מימי הבית השני.

לכבוד יום שחרור ירושלים המתקרב (29/5/22), מרכז עיר דוד מטעם ארגון "אשכולות" מזמין את הציבור הרחב לטייל בפינות חמד לא מוכרות בירושלים ובעיר דוד העתיקה, ממש אל תוך השרידים המפוארים של ירושלים מימי הבית השני בעלות של עד 30 ש"ח לאדם:

החווה בגיא – גן לאומי סובב חומות ירושלים

מדובר בסיור אל אחת מפינות החמד היפות והלא מוכרות בירושלים. בשנים האחרונות עובר גיא בן הינום (שנמצא ליד חומות העיר העתיקה ובריכת הסולטן) תהליך פיתוח משמעותי, ובמרכזו – החווה בגיא – חווה חקלאית המציגה צמחים שונים וייחודיים, ומשמרת את המלאכות החקלאיות שנעשו בירושלים הקדומה.הסיור בחווה הוא חוויה רב חושית המאפשרת למבקרים להריח צמחי תבלין שונים, כמו טימין וזוטא, לטעום קני סוכר, להשתתף בקטיף ולראות מקרוב את חיי הדבורים בכוורת פתוחה. כמו כן, בחווה גם מתקנים חקלאיים כמו גת לייצור יין, בית בד משוחזר להכנת שמן, גורן המאפשר להכיר את מלאכות ייצור הלחם ואף התנסות בסיתות אבנים, כפי שנעשה בתקופות קדומות. החווה עובדת במשך כל ימות השבוע עד אחר הצהריים והכניסה היא ללא עלות. כמו כן, בחווה מתנהלות פעילויות מונגשות.

איך מגיעים: בוויז – החווה בגיא. אין חניה באזור, ההגעה לחווה היא רגלית. ניתן לחנות באחד החניונים באזור – מתחם התחנה הראשונה, חניון הר ציון או גן הפעמון ולהמשיך רגלית. שילוט והכוונה מסינמטק ירושלים. הנחיות הגעה מפורטות ניתן למצוא כאן - https://www.cityofdavid.org.il/node/5492

מעיר דוד למרכז דוידסון, דרך חפירות וממצאים מרתקים מתקופת בית שני

בשנים האחרונות מתגלים בחפירות בעיר דוד השרידים המפוארים של ירושלים מימי הבית השני. בסיור מטעם אשכולות יצאו המשתתפים ממרכז המבקרים בעיר דוד אל חפירות חניון גבעתי, שם ניתן יהיה לראות את החפירה הארכיאולוגית הפעילה הגדולה בארץ שבה התגלו ממצאים מתקופות שונות, ביניהם שרידי ארמונות מתקופת בית שני. בהמשך הסיור עוברים דרך תעלת ניקוז מימי קדם שהגודל והעוצמה שלה מספרים על הפאר של הרחוב שהיה מעליה – הרחוב המרכזי של ירושלים בתקופת בית המקדש השני. בתעלה זו נמצאו ממצאים מרתקים וחשובים כמו פעמון זהב שייתכן והיה חלק ממעיל הכהן הגדול. זאת ועוד, תעלת הניקוז שימשה גם מסתור לאחרוני הלוחמים שברחו מן הרומאים בזמן חורבן ירושלים. לאחר המעבר בתעלה יגיעו המשתתפים אל מרגלות הכותל המערבי תוך הליכה על שרידי הרחוב הקדום. הסיור מיועד למשפחות או יחידים והוא אינו נגיש. עלות: 30 ₪ למבוגר, 16 ₪ לילד.

איך מגיעים: בוויז – עיר דוד. חשוב לציין שקשה למצוא חניה באזור. ניתן להגיע עם תחבורה ציבורית לכותל ומשם ללכת לכיוון שער האשפות, לפנות שמאלה ולרדת לכיוון עיר דוד, מרחק מספר דקות הליכה. הנחיות הגעה מפורטות ניתן למצוא כאן - https://www.cityofdavid.org.il/node/2874

להרשמה לסיורים: https://m.cityofdavid.org.il/