תפילות יום השישי בהר הבית. ארכיון
תפילות יום השישי בהר הבית. ארכיון צילום: Sliman Khader/Flash90

הפלשתינים נערכים לצעדת הדגלים בירושלים ובי השאר קוראים למתפללים להגיע מחר, יום שישי, לאל אקצה, עם ציוד ללינה על מנת להישאר במקום ולהגן על המסגד. מאור צמח, יו"ר 'לך ירושלים', עוקב אחר הדיווחים ומספר בראיון לערוץ 7.

"ב-48 השעות האחרונות כלל הארגונים הפלשתיניים נערכים במספר מסלולים", אומר צמח. "מסלול אחד הוא מו"מ עקיף בסיוע בינלאומי להוריד את המתח והלהבות, אבל מצד שני בחמאס וברש"פ יש היערכות ממשית להפגנות ולאלימות".

"משרד הדתות הפלשתיני מפרסם בכל יום חמישי בבוקר מזכר לדרשנים על הנושאים לדרשת יום השישי. הבוקר (חמישי) הוציאו מזכר שהדרשות ידברו באופן ממוקד על הצעדה ועל חילול המסגדים בחברון ובירושלים. הדרשות הללו מייצרות הסתה אלימות וטרור".

דוגמא נוספת להיערכות הערבית מוצא מאור צמח ב"קריאות של הפתח' בירושלים ושל חמאס להגיע לתפילת השחר ולתפילת הצהרים עם אוהלים ושקי שינה ולבצע "ריבאט", שהייה, שמירה והגנה על המסגד ואנחנו יודעים בפני מה הם רוצים להגן ולאיזו אלימות ולאיזה טרור זה יכול להוביל", אומר צמח.

בעיני צמח הטענות אינן כלפי המשטרה הפועלת תחת מגבלות מהדרג המדיני. לעומת זאת טענותיו הן כלפי השר לביטחון פנים שהוביל לתגובה רפה באירועים אלימים קודמים, כמו במהלך חג הפסח, ובניגוד לעבר. הטענה והתקווה שהדבר ירגיע את הרוחות התבדו. "ראינו אלימות גוברת דווקא בהר הבית ואת חיזוק החמאס ברחוב הירושלמי".

להסתה לקראת יום ירושלים שותף גם ארגון החיזבאללה באיומים שהוא מפנה כלפי ישראל. "במסגרת חגיגת ההסתה סביב הר הבית, נסראללה, שנתון במצוקה נוראית כשכוחו הפוליטי הצטמצם מאוד, מצטרף לחגיגה ומסית נגד ישראל ומזהיר מצעדת הדגלים שלא תעבור במתווה המתוכנן. בנוסף, פעילי חיזבאללה זורקים אבנים על כוחות צה"ל בקו הגבול".

בעיני צמח ההתמקדות בצעדת הדגלים אינה אלא תירוץ מקומי בעוד המאבק האמתי והמהותי הרבה יותר הוא הדרישה הערבית לשוב למציאות של שנת 2000 כחלק מהכרסום הערבי בריבונות והמשילות הישראלית בירושלים. בהקשר זה הוא מזכיר את מחאת המגנומטרים, ההתרסה בשער הרחמים, המהומות בשער שכם והמחסומים, "הסעיף הבא שעל הפרק הוא להחזיר את המציאות למה שהיה לפני שנת 2000 כשכל הביקורים הבינלאומיים ואפשרות גביית מס תיירות היו בידי הוואקף. מנסור עבאס דרש גם את זה, טורקיה גם היא דרשה זאת וכך גם החמאס. זו כותרת הכרסום במשילות הישראלית על הר הבית. זה הסיפור האמתי ולא צעדת הדגלים".

"כשכל העולם שם את הדרישות הללו אנחנו צריכים לחגוג ולמשול ולהבין שירושלים שלנו", מדגיש מאור צמח.