פנינה תמנו
פנינה תמנוShahar Azran

העלייה מאתיופיה מתחדשת אחרי הפסקה של כמעט שנה ומאבק ממושך אותו הובילה שרת העליה והקליטה פנינה תמנו.

בשבוע הבא ובאופן סמלי סמוך ליום ירושלים – יתחדש מבצע "צור ישראל" להעלאתם של 3,000 עולים נוספים מאתיופיה לישראל.

מתוקף החלטת הממשלה בנובמבר 2021, אותה הובילה שרת העלייה תמנו, השלב השני של מבצע "צור ישראל" להמשך העלאתם של 3,000 בני משפחה מדרגה ראשונה הממתינים במחנות העלייה בגונדר ובאדיס אבבה יוצא לדרך.

ביום שלישי הקרוב תצא לאתיופיה משלחת מיוחדת בראשות השרה תמנו שטה הכוללת את יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית ויו"ר הסוכנות היהודית בפועל יעקב חגואל ונציגים בכירים של הפדרציות היהודיות בצפון אמריקה, קרן היסוד, ההסתדרות הציונית העולמית והקרן לידידות אשר מתגייסים לסייע למבצע העלייה הגדול.

בליווי המשלחת המיוחדת, תנחת ביום רביעי טיסת העולים הראשונה ועליה כ-180 עולים שיגשימו את חלומם אחרי שנים ארוכות של המתנה ויתאחדו עם משפחותיהם.

השרה תמנו: "אני שמחה שלאחר מאבקים ארוכים של חודשים, אשר כללו מאבק תקציבי, החלטת ממשלה וניצחון בבג"צ - העלייה מאתיופיה מתחדשת. מדובר בהמשך המסע לתיקון העוול שנגרם למשפחות רבות מקרב יהודי אתיופיה וכפי שהבטחתי לא אשאיר אף אחד מאחור. זהו רגע חשוב מאוד לאלפי משפחות וגם לי, אטוס בעצמי לאתיופיה לקבל את פני העולים ואחזור איתם ארצה."

יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית ויו"ר הסוכנות היהודית בפועל יעקב חגואל: "עם חידוש מבצע "צור ישראל" אלפי עולים חדשים מאתיופיה יזכו להגשים את חלומם ולהתאחד עם קרובי משפחתם בישראל לאחר שנים רבות של המתנה. זהו מבצע עלייה ענק שיוצא לדרך בשותפות ייחודית בין העם היהודי וממשלת ישראל. הסוכנות היהודית תלווה את העולים החדשים בתהליך העלייה ארצה ביחד עם יהדות התפוצות ותסייע בקליטתם במרכזי קליטה ברחבי הארץ בשיתוף עם משרד העלייה והקליטה, כדי לסייע להם בצעדים הראשונים שלהם בישראל".

לקראת הגעתם הקימו משרד העלייה והקליטה והסוכנות היהודית חמישה מרכזי קליטה חדשים על מנת להעניק עולים את המעטפת והליווי בכל תחומי החיים, ללימוד עברית ולהכנה לקראת השתלבותם בתעסוקה ובמערכת החינוך הישראלית.