שגריר ארה”ב בישראל לשעבר, דיויד פרידמן, השתתף הערב (חמישי) בכנס השמרנות בירושלים ושוחח עם עמרי כספי על חשיבותה של העיר כבירת ישראל.

"במשך יותר מ-40 שנים אני מבקר תדיר בישראל ומגן על בירתה הנצחית, ירושלים. אני באמת מאמין שהאבנים העתיקות של ירושלים פועמות בלב, בנפש ובדם של העם היהודי”, אמר פרידמן.

הוא הוסיף כי “הגיע הזמן שישראל תחליט מה היא רוצה להיות עכשיו כשהיא גדלה. התלות של ישראל רק בארצות הברית כבעלת ברית עיקרית היא טעות".

"מאז 1948, ישראל מנהלת את יחסיה עם ארצות הברית כבעלת בריתה הזרה העיקרית. מנשיא לנשיא, היא כיילה מחדש את גישתה לשמור על הברית הזו כמיטב יכולתה. לשנות כל פעם את המדיניות שלך כדי להתאים למדיניות ולאקסצנטריות של מעצמה זרה, זה לא טוב. העולם יכבד את ישראל כשהיא תכבד את עצמה”, אמר פרידמן.

הוא התייחס לתקופת כהונתו של הנשיא טראמפ ולשינוי שחל אז בממשל. “ניגשנו לישראל מנקודת מבט שונה וייחודית לחלוטין. בניגוד לקודמינו, דמוקרטים ורפובליקנים כאחד, ראינו בישראל פתרון במזרח התיכון שיש לאמץ ולטפח אותו ולא כבעיה שיש לטפל בה. וסמכנו על כך שישראל תדע ותחליט מה הכי טוב לאזרחיה שלה – ראינו את כל הפטרנליזם המתנשא שסימן את היחס של הממשל לממשלות העבר, וראינו בישראל כבת ברית ראשונה במעלה שאין יותר טובה ממנה”.

כשנשאל בנוגע לגבולות המדינה ענה, "שאלה חשובה שישראל צריכה להחליט בגינה היא ‘מה הוא הגבול המזרחי של המדינה’. הגיע הזמן שהמדינה תקבע היכן עובר הגבול, בירדן? ביהודה ושומרון? בהתיישבויות היהודיות? ישראל לא מתמודדת עם השאלה הזאת אלא דוחה אותה ומחכה שהעולם יחליט בשבילה".