שמרית מאיר ונפתלי בנט
שמרית מאיר ונפתלי בנט צילום: Yonatan Sindel/Flash90

שמרית מאיר וטל גן צבי, שני הבכירים בלשכת ראש הממשלה שעזבו את תפקידם בימים האחרונים, הסכימו על דבר אחד אחרי חודשים ארוכים של תיעוב הדדי בין השניים.

הפרשן הפוליטי עמית סגל כותב בידיעות אחרונות: "גם היועצת המדינית שמרית מאיר שעזבה לפני שבועיים וגם ראש הסגל טל גן צבי שעזב השבוע, האיצו בו להטיל וטו על הרומן המתפתח של יאיר לפיד עם הרשימה המשותפת. מאיר סברה שזו דרכו של רה"מ החליפי להפוך לראש ממשלת המעבר, ושהמחירים למדינה יהיו כבדים מנשוא. גן-צבי היה משוכנע שבנט ושקד יקנו תקופה קצרצרה של שלטון במחיר כבד: הם לעולם לא יוכלו לבוא בקהל הימני.

"ראש הממשלה הסביר להם שהמדיניות שלו באשר לתחזוק הממשלה היא בת חמש מילים: 'בכל הכוח, לא בכל מחיר'. להילחם, אבל לא אם המשמעות היא ויתורים בחזית הביטחונית, בחזית הר הבית או בחזית הלגיטימציה למשותפת. יועציו הפורשים סבורים שבעיני הציבור זה כבר לא כל כך משנה, והוא מזהה את הקואליציה עם תשלומים מופקעים לטיבי, זועבי ועבאס. החייאת הממשלה גובה מחירים כל כך כבדים, שעדיף להתחיל לחשוב על תרומת אברים''.

טל גן צבי ובנט
טל גן צבי ובנט צילום: קובי גדעון, לע"מ

ביום חמישי, עם הודעת הפרישה של רינאווי-זועבי, בנט העריך שהסיפור נגמר. "אבל בשישי בבוקר עלה על נוף הגליל שחר של יום חדש, והח"כית הודיעה שהיא שבה. בנט החליט ששווה להשקיע עוד מאמץ ופרסם פוסט נוקב נגד נתניהו ובעד המשך קיום הקואליציה. גן־צבי חזר הביתה, למצפה אילן, והחליט שזה נגמר. בראשון בבוקר, לפני ישיבת הממשלה, הגיש את התפטרותו''.

סגל המשיך: "האירוע הנפיץ ביותר הוא שיתוף הפעולה עם חברי הכנסת הערבים: בצמרת המדינית, שהיא גם הצמרת הפוליטית, נערכים 'בסבירות גבוהה' להסלמה בעקבות אירועי יום ירושלים בראשון הקרוב. כל אחד הגיע פה לקצה גבול ויתוריו: עבאס, שאיבד את היכולת לכפות על סיעתו כל הצבעה עם הקואליציה; מפלגות הימין שמתקשות יותר ויותר להתמודד עם המתנות לסיעות הערביות. וכל זה, באקלים הולך ומתלהט, שקרב הדגלים באוניברסיטת בן גוריון הוא רק המחשה ויזואלית שלו, ובאווירת בחירות''.