פרעות תשפ"א
פרעות תשפ"א צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

תא הסטודנטים של ארגון השמאל הקיצוני 'עומדים ביחד' באוניברסיטת בן גוריון מתכנן לקיים במלאת שנה למאורעות תשפ"א אירוע הקרנה לסרט שיתאר את היהודים כמי שביצעו פרעות בערבים.

עם שי רוזנגרטן, רכז הפעילים של תנועת 'אם תרצו', שוחחנו על מה שמתוכנן באירוע. רוזנגרטן מצטט מכרזת הסרט והקריאה להגיע לאירוע, ומהדברים ניתן להבין מהו הכיוון שאליו מבקש הסרט להוביל את צופיו.

הסרט המדובר הוא הסרט 'עדויות מאי 2021', "סרט שנועד להביא זווית מכפישה, אנטי ציונית ואנטי ישראלית. כולו עוסק במה שמתואר על ידי 'עומדים ביחד' כהשתוללויות והתפרעויות של העם היהודי וטענות על אלימות משטרתית וכזו שנועדה להצר את צעדי הרעבים בלוד.

בהזמנה לסרט נכתב כי "במאי 2021 דוכאו הפגנות המחאה של הפלסטינים אזרחי ישראל על ידי המשטרה באלימות חסרת תקדים. מסע ההפחדה כלל מעצרים אלימים, התנכלויות יומיומיות ושימוש ברימוני הלם, כדורי גומי וגז מדמיע. במקביל, כנופיות של מתפרעים יהודים, לעתים חמושים, השליטו טרור ברחבי הערים המעורבות, בחסות כוחות הביטחון".

"המיצג המסית והשקרי הזה אמור להיות מוקרן בשבוע הבא", אומר רוזנגרטן ומספר כי לא רק פעילי ארגונו מקרב הסטודנטים זועמים על הכוונה לקיים את האירוע והחלו כבר להעביר תלונות להנהלת האוניברסיטה.

רוזנגרטן מציין כי "הסרט מסתיים עם שיחה עם פאידה שחאדה, אחת מיוצרות הסרט, חברת מועצת לוד הזכורה בהסתה הפרועה שלה נגד התושבים היהודים וחברי הגרעינים התורניים בלוד".

"כולנו זוכרים את האירועים ואת התופת את היהודים שמסתגרים בבתיהם כדי שלא לספוג אבנים ובקבוקי תבערה", אומר רוזנגרטן החושש שאירוע ההסתה יוביל גם לאלימות של ממש מצידם של הסטודנטים הערבים. "לא סוד שאנחנו בתקופה מאוד נפיצה ולא נעימה בקרב סטודנטים בארץ ובבן גוריון בפרט. אנחנו זוכרים את הנפת דגלי אש"ף שם ולא רק שם. יש הרמת ראש לאומנית של סטודנטים ערבים. הם מכריזים שהם פלשתינים ושזו ארצם ואנחנו עול הכיבוש שצריך להתפנות מכאן. על הרקע של כל זה אנחנו רואים צעד נוסף שנועד להגדיל את ההכפשה והאווירה הלאומנית הערבית כמפגן נוסף של הסתה ושקרים נגד האוכלוסייה היהודית והתיאור של יהודים כפורעים שמטילים טרור על האוכלוסייה הערבית. איזו הסתה יכולה להיות עוד?".

בדבריו הוא מזכיר את התקרית האלימה בכניסה לאוניברסיטה בתל אביב ומדגיש כי "האקדמיה היא חזית אחידה ולכן אני קושר בין האירועים. האלימות כבר קרתה והתרחשה ואנחנו לא רוצים לראות את הדבר הזה פעם נוספת. הסתה גורמת לחלק מהסטודנטים הערבים לשחרר קיטור באמצעים שונים, קריאות ואלימות של ממש".

מדוברות האוניברסיטה נמסר כי מארגני האירוע לא ביקשו עבורו אישור ואישור שכזה גם לא ניתן.