מה מאחורי החוק? נתניהו וסער
מה מאחורי החוק? נתניהו וסערצילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת ו-Olivier Fitoussi/Flash90

ועדת השרים לחקיקה אישרה היום (ראשון) את "חוק הנאשם", שנועד לאסור על אדם שהואשם בפלילים להרכיב ממשלה. החוק יובא להצבעה בקריאה ראשונה. בנוסף, החליטה הוועדה לאפשר חופש הצבעה על הצעת החוק להורדת אחוז החסימה.

על החוק, משמעויותיו ושאלת התקדימים, אם יש כאלה, ברחבי העולם, שוחחנו עם עורך הדין אייל בסרגליק, מומחה למשפט חוקתי, פלילי ועבירות צווארון, יו"ר הפורום הפלילי בלשכת עורכי הדין.

"מדובר בחקיקה אופורטוניסטית של ממשלה שכשלה. הכנסת פוזרה. הכנסת בתקופת מעבר והיא לא יכולה לקבוע דברים לגבי ציבור הבוחרים בעתיד, בייחוד לאור העובדה שהיא פוזרה", אומר בסרגליק המספר כי בחן את הדברים בשיטות משטר שונות ובמדינות שונות וגילה כי "אין חוק כזה ותקדים לזה בעולם".

בסרגליק מזכיר את קביעת בג"ץ לפיה עד פסק דין חלוט בערעור ראש ממשלה יכול לכהן. "חברי הקואליציה מנסים לטעון שזה לא חוק פרסונאלי, אבל יש רק ראש אופוזיציה אחד שהיה ראש ממשלה שבגינו נחקק החוק. מעבר לכך, אותם חברי כנסת שמנסים להעביר אותו בדקות האחרונות של היותם חברי כנסת, ניהלו מו"מ עם אותו נאשם ורצו להיכנס לקואליציה שתהפוך אותו לראש ממשלה. יש כאן אבסורד, גם מדובר בחוק פרסונאלי, גם מנסים לעקוף את בג"ץ, גם לפגוע ביכולת הציבור לבחור וגם עושים את זה תחת הגדרה של הגנה על זכויות אדם והגנה על נורמאטיביות".

"הדרך הכי פשוטה להפריך את החוק הזה הוא המעמד הנורמטיבי שלו כחוק יסוד מול חוק רגיל שאותו מנסים לכונן, היעדר יכולת של הציבור לאשר את החוק הזה, מדובר בכנסת וממשלה שפוזרו ואין אפשרות למחטף בדקה התשעים", מסכם בסרגליק את עיקרי ההתנגדות לקיומו של החוק ויצוין כי גם בדיון בועדת החוקה הבהיר הייעוץ המשפטי של הכנסת כי קיימת בעייתיות בעיתוי של העלאת החוק. "זה נראה חוק שנחקק לצורך נקמה", אומר בסרגליק המשוכנע כי אותם המעלים את החוק כהצעה היו תומכים במועמדות נתניהו לראשות ממשלה אם רק היה מסתיים המו"מ הקואליציוני בינם לבינו להקמת ממשלה חלופית.

עוד שאלנו את בסרגליק להתייחסותו על דברי נתניהו בתקופת אהוד אולמרט, אז אמר כי "ראש ממשלה ששקוע עד צוואר בחקירות אין לו מנדט ציבורי ומוסרי לקבוע דברים כל כך גורליים במדינת ישראל, כי קיים חשש אמיתי שיכריע הכרעות על בסיס אישי". בסרגליק אומר כי אכן אלו דבריו של נתניהו שנאמרו כלפי אולמרט שהתפטר והורשע. "נתניהו העמיד את הסיטואציה שבה הוא נמצא – או שאחרים העמידו אותו - במבחן בג"ץ שקבע ברוב של 11 מול 0 את דבריו, כלומר שיש גושפנקה של בג"ץ לדבריו והמתיימרים להגן על פסיקות בג"ץ, גדעון סער וחבורתו, משום מה הולכים כאן נגד בג"ץ בחוק רגיל מול חוק יסוד, כך שכל הטיעון מופרך ולא מחזיק מים".