רוני זהבי
רוני זהביצילום: רוני זהבי והייבוב

רוני זהבי, מייסד ומנכ"ל הייבוב, השתתף בפאנל בכנס Worktech של כלכליסט בשיתוף הייבוב בו התייחס לשוק העבודה בעידן האינטרנט והכפר הגלובאלי.

"האמת בדיוק מה שעלה פה על עבודה מרחוק, ועל זה שאין לך מושג איפה הם יושבים, תחשבו על זה שמיליו היתה צריכה לעשות בורדינג לעובדים שהם לא ראו אותם פיזית, שזה ייצר כל כך הרבה אתגרים שאנחנו מקוים שהייבוב פותרת ללקוחות בעולם".

"גם אנחנו חווים את הגדילה בעצמנו לגייס עובדים ולהכשיר אותם, לנו יש משרד גדול בתל אביב, משרד גדול בלונדון, משרד באמסטרדם, באוסטרליה ובארה"ב, שוב, מפוזרים בכל רחבי היבשת, אבל זה היופי, בסוף האתגר של חברות והנהלות זה איך להתמודד עם השינוי המטורף הזה שקורה בעולם העבודה, אף אחד לא ידע שזה יראה ככה, כולם מבינים שזה הולך להישאר ככה תקופה ארוכה".

אתה באמת חושב שזה יישאר?

"בגדול אנחנו חושבים שזה לא הולך לחזור למה שזה היה קודם. העובד הוא מקדימה, חברות שלא יבינו את זה ויטפלו באיזון שבין החיים לבין היום יום בעבודה, יהיה להם קשה לשמר את העובדים שלהם או לגייס עובדים מתאימים בהמשך. אני חושב שהקורונה עשתה ריסטרט לחוזה הוירטואלי שיש בין ארגונים לבין עובדים. לדוגמא: כשאנשים עובדים מהבית יש לך מושג אם הם עושים את העבודה שלהם או לא עושים? אני כל הזמן נשאל את השאלה 'איך אתה יודע שאנשים עובדים?' אז זה אומר שהחוזה הוירטואלי בין ארגון לבין העובד צריך להישען הרבה על אמון, ועל שקיפות ועל עבודת צוות, זה דברים שהיו קיימים קודם לכן, אבל אני חושב שמקבלים יתר שאת היום, וחברות שישכילו להבין את השינוי ולהיות גמישות מספיק, תהיה להם אפשרות לגייס עובדים ומי שלא יגייס עובדים לא יוכל לגדול ולצמוח עסקית כמו שהוא הבטיח למשקיעים שלו."

אתה מתחיל להרגיש את זה שאנחנו לקראת סוף תקופה?

"היינו גם ב-2001 וב-2008 וב-2020 ולצעוק ב-2021 שבו חזק על הכסף ולא לבזבז אותו ויעילות של החברה, זה דברים שברור שלכל עליה יש ירידה ולכל ירידה יש עליה בחזרה, אין ספק שהולכים לתקופה מאתגרת, האם זה מיתון? האם זה מיתון האם זה תיקון? האם זה מיתון רך? יש אלף ואחת הגדרות וזה קשור בהרבה דברים, ברמת המאקרו זה ריבית בארצות הברית ואינפלציה ושינוי גיאו-פוליטי שלא לכולנו יש שליטה עליהם.

מה שברור שהסביבה העסקית השתנתה בבת אחת בתוך 3 חודשים כל האקלים השתנה בצורה דרמתית וחברות שלא ישכילו להתאים את עצמן למציאות שהשתנתה יהיה להן קשה, יש להן קשה כי יצטרכו לגייס כסף יצטרכו להיות יעילות יותר, ואני מקווה שאלה שגייסו כסף ידעו לשמור אותו כמו שצריך. ואולי עוד נקודה קשורה למה שנאמר פה קודם אני חושב שזה לא רק הכלים הטכנולוגים, זום או לא זום, אני חושב שהעתיד זה הרבה אמפאוורמנט של המנהלים, יהיה להם תפקיד הרבה יותר משמעותי מאשר בעבר לגרום לדברים לקרות, זה המנהלי צוותים, מנהלות המחלקות, הרבה מאוד אחריות תיפול על מנהלים, כדי שהסט-אפ הזה החדש שדיברנו עליו אכן יקרה. הקלישאה שעובדים מצטרפים לארגונים ועוזבים בגלל מנהלים היא היום חשובה ומדויקת הרבה יותר מאשר פעם.

לקריאה נוספת מאתר "מקור ראשון" על הייבוב ורוני זהבי

לקריאה נוספת על רוני זהבי מאתר החדשות של הייבוב