ד"ר דורי גולד
ד"ר דורי גולדצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה קיים הבוקר (שני) דיון עם על נושא האנרגיה ואגן הים התיכון וזאת ברקע הודעתה של שרת האנרגיה ,קארין אלהרר, בדבר על פתיחה בהליך תחרות חדש לחיפושי גז טבעי במים הכלכליים של ישראל ומשבר האנרגיה של יבשת אירופה לנוכח הסנקציות על רוסיה.

בפתח הדברים הדגיש ד"ר דורי גולד, נשיא המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה שכיהן כמנכ"ל משרד החוץ, את החשיבות של צינור הגז ה-East Med שבעבר ממשלי ארה"ב תמכו בו, אולם ממשל ביידן הסיר את תמיכתו ממנו. זאת למרות שלא נדרשת שום התערבות ותמיכה כספית של ארה"ב.

לדברי ד"ר גולד, נושא הגז הוא אפשרות מצוינת לקדם את השלום האזורי עם מצרים, ירדן ומדינות המפרץ.

"איראן, אותה המערב מבקש להפוך לחלופה אפשרית לגז הרוסי, מבקשת לאיים על משאבי הטבע של ישראל באמצעות החיזבאללה ועל ידי כך לפגוע באפשרות לספק גז לאירופה ולמדינות השכנות מצרים, ירדן וטורקיה", הזהיר.

נועם כץ, סמנכ"ל דיפלומטיה ציבורית במשרד החוץ, ציין כי ישראל ומדינות אגן הים התיכון הופכות להיות יחידה יצרנית חשובה של בנושא הגז ובהובלתו וכי יש לקדם במקביל את נושא האנרגיות המתחדשות.

שר האנרגיה לשעבר, ח"כ יובל שטייניץ, דיבר על החשיבות של הגז במזרח הים התיכון לאירופה נוכח המשבר מול רוסיה. "האופציה הטובה ביותר לאירופה היא אגן הים התיכון. צינור ה- East Med הוא האפשרות הטובה ביותר והבטוחה ביותר נגד איומים ביטחוניים ויעודד קידוחים נוספים של מדינות נוספות באזור".