פרופ' סלמן זרקא
פרופ' סלמן זרקאצילום: Olivier Fitoussi/Flash90

פרויקטור הקורונה פרופ' סלמן זרקא שוחח עם כתבים בצהריים (שלישי) והעריך שבמהלך חודש יוני תבוטל חובת הבידוד לחולי קורונה מאומתים.

זרקא אמר כי הגל החמישי של הקורונה ממשיך בדעיכה, "אנחנו במספר מקרים מועט של אישפוזים מדי יום. עם זאת, ברור לכולנו שהתחלואה הרבה יותר גדולה ממה שאנחנו רואים בעקבות ביטול חובת הבדיקה''.

פרופ' זרקא סיפר כי במסגרת ההיערכות לחורף הבא שוקלים במשרד הבריאות לצאת למבצע חיסון נוסף לקורונה בקיץ לכלל האוכלוסייה.

מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש הודה כי "זה יהיה אתגר גדול מאוד לשכנע אנשים להתחסן בחיסון חמישי, וזה ישפיע על ההחלטה. יש דילמה לגבי העיתוי, ואם לעשות את זה לקראת החורף באופן אוטומטי או לא. כרגע אין עדות שמצדיקה את החיסון החמישי, ואם נצא למבצע כזה עלינו להחליט אם לעשות זאת בגל תחלואה וכמובן את מי לחסן, אם את כל האוכלוסייה או את אלה שבסיכון. אנחנו חושבים על זה אבל אין החלטות או כיוונים ברורים".

ישראל כבר נערכת לגל השישי, על אף שלפי שעה אין אינדיקציות לעלייה כלשהי בתחלואה. פרופ' זרקא אמר: "מטריד אותנו אם יופיע זן כמו הדלתא, או משהו אלים שפוגע באוכלוסייה צעירה, בריאים ונשים בהיריון. זה יהיה אירוע משמעותי, ואם הזן יהיה מידבק עוד יותר, אז זה מטריד. אנחנו בסטייט אוף מיינד של 'בין גלים', ומקימים גוף אזרחי שבודק אם יש וריאנטים חדשים בעולם".

להערכת פרופ' זרקא, אם שנת 2022 תעבור ללא גל תחלואה או וריאנט חדש - שנת 2023 תסמן חזרה מלאה לשגרה.