פרופ' סלמאן זרקא
פרופ' סלמאן זרקאצילום: Olivier Fitoussi/Flash90

פרויקטור הקורונה פרופ' סלמאן זרקא מעריך כי במהלך חודש הבא עתידים להתבטל הבידודים למאומתי הקורונה, ובכך תוסר למעשה ההגבלה המשמעותית האחרונה הקשורה למגפה.

בראיון ל-103FM אמר זרקא,"היום אנשים שיוצאים בבדיקה חיוביים לקורונה מחויבים לבידוד של 7 ימים ואפשר לקצר אותו אם בדיקת האנטיגן ביום הרביעי והחמישי יוצאת שלילית. זה המצב הקיים והמצב שימשיך ללוות אותנו בתקופה הקרובה. מתוך הנחת עבודה שהגל החמישי יעזוב אותנו והתחלואה תרד אנחנו בהחלט נשקול במהלך יוני אולי לקראת סוף יוני שאנשים שיצאו חיובים, שהפכו להיות בודדים, לא יצטרכו להיות מבודדים על פי חוק או צו, אלא אנחנו כפי שניהלנו שיח מול הציבור נמשיך לנהל שיח, ונבקש מאותם אנשים חיובים להישאר בבית ולא חלילה יסתובבו וידביקו אחרים".

"כרגע המצב הוא שיש חובה על פי צו להיות מבודד בבית לפחות למשך חמישה ימים", הסביר, "אנחנו כל הזמן במעקב אחרי מצב התחלואה בישראל, בעיקר אחרי אלו שמגיעים לאשפוז. אנשים שנבדקים היום לקורונה זאת בדיקה שיש בה הטיה, זה אותם אנשים שבוחרים להיבדק ויש אופציה להיבדק בבית. אנחנו רואים מדי יום בין 1,500 ל־2,000 של מקרים חיוביים . ברור לכולנו שזה קצה הקרחון, כמות הנגיף שמסתובבת בינינו היא יותר גדולה. אנחנו עדיין בעידן האומיקרון, מחלה מדבקת אבל פחות קשה, ככה שחשוב להסביר בעיקר לאוכלוסיות הסיכון שהקורונה עדיין כאן ולכן חשוב להיזהר ולהישמר. אנחנו אולי משנים את התפיסה מבחינת חובה, אין חובה לשים מסכה, אבל כפי שאני עושה כשאני נכנס לסופר אני ממליץ לכל האנשים בסיכון לשים מסכה, ולהמשיך להגן על עצמם נגד נגיף הקורונה שלצערי עדיין כאן בסביבה שלנו".

הוא הדגיש כי "הגל החמישי עדיין כאן, התחלואה עדיין כאן, 2000 מקרים חיוביים מדי יום זה קצה הקרחון, כעשרה מקרים שמגיעים לאשפוז זה אומר שהתחלואה חלילה יכולה לגרום לתחלואה קשה או מחייבת אשפוז אצל אוכלוסיית הסיכון, ולכן אני אומר - רוב האוכלוסייה חזרה לחייה הטבעיים וטוב שכן, ואני מאוד שמח שזה קורה, עדיין אוכלוסיית הסיכון תישמרו לכם".