חיסולו השבוע בידי ארה"ב של המבוקש מספר אחת בעולם, אוסמה בן לאדן, מנהיג ארגון אל קאעידה, גררה גלי שמחה בעולם המערבי, אולם במערכות הביטחון יודעים שהחיסול לא יעצור את פעילות הטרור של הארגון, תאים של אל קעידה פועלים במרץ גם בישראל, כמו במדינות רבות בעולם, מונהגים על ידי אידיאולוגיה מוסלמית פונדמנטליסטית, בארה"ב כבר נערכים לפיגוע נקמה בידי פעיליו של בן לאדן 

לפני שלוש שנים נחשפו גם ביו"ש ובקרב ערביי ישראל מספר מחבלים, אשר גויסו לשורות אל-קאעידה והג'יהאד העולמי. דו"ח שהוכן לפני כשנה בשב"כ מגלה כי בשנים האחרונות חלה עליה במספר הפעילים תושבי יהודה ושומרון המזוהים עם אידיאולוגיית "הג'יהאד העולמי", ונכונים לפעול בשמה

אחרי שנים של העדר מידע, הגיעה בקיץ האחרון פריצת הדרך: בלדר נאמן של בן לאדן אותר במתחם המצוי באבוטבאד, מצפון לבירת פקיסטן. בהתחשב באמצעי האבטחה הקפדניים שהונהגו במקום, הגיעו גורמי המודיעין האמריקאיים למסקנה שהוא משמש מקלט לאדם חשוב בהרבה מאותו בלדר

אחרי 10 שנות מרדף, הצליחו השבוע האמריקנים לחסל את המבוקש מספר אחת בעולם: אוסמה בן-לאדן, הטרוריסט הגדול ביותר בעולם, הסעודי העשיר שגזר מלחמה על כל העולם שאיננו מוסלמי קיצוני, שהוא וארגונו עומדים מאחורי שורה של ארוכה של פיגועים, כשהגדול שבהם הוא הפיגוע הקשה נגד ארה"ב ב-11 בספטמבר 2001 - בו נהרס מרכז הסחר העולמי ונפגע הפנטגון ממטוסים שהוטסו בידי מחבלים מתאבדים. כמעט 3,000 בני אדם נהרגו בפיגוע זה.

ההפתעה - פקיסטן

האחראים לצמיחת אל-קאעידה היו למעשה האמריקנים. בשנת תשל"ט הגיע בן לאדן לאפגניסטן והצטרף ללחימה נגד הפלישה הסובייטית לאפגניסטן, בסיוע אמריקני. לאחר נסיגת הסובייטים, חזר בן לאדן לסעודיה ונלחם נגד השלטון המלוכני הסעודי ונגד המעורבות האמריקנית בסעודיה. לאחר מלחמת המפרץ גורש בן לאדן מסעודיה וברח לסודן. שם, בחסות המשטר האיסלאמי ובעזרת ההון שירש, הקים בן לאדן את ארגון הטרור אל-קעידה, שנועד בעיקר לביצוע פעולות טרור רחבות היקף נגד ארצות הברית ובעלות בריתה. הארגון ריכז את "בוגרי" מלחמת אפגניסטן. לאחר לחץ אמריקני (בעקבות פעילות מודיעינית ישראלית על מחנות האימונים למחבלים בסודן) גירשה סודן בשנת 1996 את בן לאדן לאפגניסטן, שם ביסס את ארגונו תחת משטר הטליבאן. משם ארגן את הפיצוץ במרכז הסחר העולמי ב-1993, הריגתם של 19 חיילים אמריקאים בערב הסעודית ב-1996, פיצוץ בשגרירויות ארצות הברית בקניה ובטנזניה ב-1998 ופיגועי 11 בספטמבר 2001.

עשר שנות מרדף לא הבשילו לכדי חיסול, בשל העדר מידע מודיעיני על מקום מחבואו. בן-לאדן היטיב להסתתר. בעולם היו משוכנעים שהוא מתחבא במערות הרי טורא-בורא באפגניסטן.

אחרי שנים של העדר מידע, הגיעה בקיץ האחרון פריצת הדרך: בלדר נאמן של אוסמה בן לאדן, שהיה נתון במשך שנים למעקב צמוד של שירותי הביון של ארה"ב, אותר במתחם המצוי באבוטבאד, כ-50 ק"מ מצפון לבירת פקיסטן. בהתחשב באמצעי האבטחה הקפדניים שהונהגו במקום, הגיעו גורמי המודיעין האמריקאיים למסקנה שהוא משמש מקלט לאדם חשוב בהרבה מאותו בלדר.

בעקבות גילוי המתחם החלה מלאכה מודיעינית מאומצת. האבטחה הכבדה שהוצבה סביב המתחם בו התגורר בן לאדן עוררה את חשד המודיעין האמריקני כבר באוגוסט אשתקד. המתחם התפרש על פני שטח גדול יותר לעומת הבתים הסמוכים, פי שמונה גדול יותר מבתי מגורים אחרים בעיר. הוא היה מוקף חומות גבוהות, ושני שערי ביטחון מנעו כניסה של גורמים בלתי מורשים. כמו כן התברר כי למרות כל ההשקעה, לבית לא היה שירות טלפון או אינטרנט. האבטחה היתה יוצאת דופן, ולשליחים לא היה הסבר מאיפה בא הכסף. מכל אלו הגיעו אנשי המודיעין למסקנה כי מדובר במבנה שנועד לאישיות משמעותית.

מידע נוסף שנאסף לימד כי בנוסף לשליח ולאחיו מתגוררת במקום גם משפחה נוספת, שגודלה התאים להערכות כי מדובר בבן לאדן וברעייתו הצעירה. זו היתה ההפתעה: לא אפגניסטן, פקיסטן.

לפני כחודשיים קיים נשיא ארה"ב את הדיון הראשון בסדרה של חמישה דיונים עם המועצה לביטחון לאומי, שנמשכה כשישה שבועות, שבהם גובשה התוכנית המבצעית.

המתחם, בגודל של כ-280 קמ"ר, שכן סמוך למכללה צבאית פקיסטאנית. בארה"ב חשדו זה שנים כי גורמים בכוחות הביטחון של פקיסטאן מקיימים קשר עם אל-קאעידה, והסתירו את המידע גם מהם. בפקיסטן, כמו בכל העולם, הופתעו לשמוע על הפעולה שבוצעה על אדמתם.

ביום ראשון בצהריים הונחת כוח קטן של יחידת אריות הים של הצי (navy seals) ממסוקים במתחם והרג את אוסמה ותומכיו. 40 חיילים נשלחו לבצע את המשימה. ההנחיה היתה ברורה: להרוג את בן לאדן במקום. 40 דקות לאחר מכן הסתיים המבצע במותו של הטרוריסט המבוקש בעולם בקרב יריות. על פי גורמים אמריקנים, בן לאדן "התנגד לכוח התקיפה, ונורה בקרב". מלבד אוסמה בן לאדן, נהרגו במקום שלושה גברים נוספים - ייתכן שמדובר בבניו. במתחם היו גם שבע נשים וילדים. אשה אחת נהרגה, לדברי האמריקאים, "כשאחד החמושים ניסה להשתמש בה בתור מגן אנושי".

הפעולה עצמה התנהלה היטב, למעט תקלה טכנית שגרמה לאובדן של מסוק אחד. כל אנשי הצוות שהיו עליו פונו בשלום במסוקים אחרים.

הכוחות לקחו את גופתו של בן לאדן וזהותו אושרה בבדיקות די-אן-איי. בכיר בממשל האמריקאי מסר כי גופתו של בן לאדן נקברה לאחר מכן בים, בשל הרצון של ארה"ב לשמור על המסורת האיסלאמית הקובעת שיש לקבור גופות תוך 24 שעות מרגע המוות. בנוסף, ציין הבכיר כי בארה"ב חששו שאף מדינה לא תרצה לקבל את גופת הטרוריסט המבוקש ביותר בעולם לקבורה בתחומה.

עליה בהזדהות עם הג'יהאד העולמי

חיסולו של אוסמה בן לאדן, רחוק מלהיות מכת מוות לארגון אל-קאעידה, כמו גם לשלל הקבוצות הפועלות תחת מטריית הג'יהאד העולמי.

השם אל-קאעידה מטעה במידה מסוימת. בציבור קיים רושם שמדובר בארגון אחד חובק עולם. האמת היא שאל-קאעידה הוא גורם אידיאולוגי שיעדו הוא הפצת האיסלאם בעולם, ובשמו פועלים עשרות אם לא מאות תאי טרור קטנים. כולם תחת כותרת הגג של הג'יהאד העולמי. חלקם הגדול פועלים ביוזמה עצמית, על-פי אסטרטגיה שכונתה באל-קאעידה "אסטרטגיית אלפי הסכינים החדות".

ארגונים אלה, המזדהים עם תפישת עולמו האיסלאמית הפונדמנטליסטית של אל-קאעידה, נושאים את שם המותג "אל-קאעידה" בצירוף עם האזור בו הם פועלים. פה ושם הם גם זוכים לסיוע חומרי או מבצעי, אבל בעיקרון שומרים ארגונים אלו על מידה רבה של אוטונומיה פיקודית ומבצעית. כך אנו פוגשים את אל-קאעידה בחיג'אז, המורכב מאיחוד בין הסניף הסעודי לבין הסניף התימני של אל-קאעידה; אל-קאעידה במגרב האסלאמי, הפועל כאוסף של ארגונים סלאפים ג'יהאדיסטים מאלג'יריה, מרוקו ומדינות אפריקאיות כמו ניג'ר ומאוריטניה; ארגון אל-שבאב הסומאלי, שבהנהגתו שולבו כמה פעילים מבצעיים בכירים, שנשלחו ממפקדת אל-קאעידה המרכזית כדי לסייע לו בפעילותו נגד הכוחות הזרים האתיופיים והנוכחות של גורמים מערביים במדינה; וכמובן אל-קאעידה בעיראק.

גם באזורנו הארגון חי ובועט. מאז השתלט החמאס על הרצועה, הופיעו בשטח קבוצות הפועלות ברוח רעיונות אל-קאעידה והג'יהאד העולמי, שחלקן אף היו מעורבות בביצוע פיגועי טרור.

הארגון הוותיק ביותר בתחום זה הוא "צבא האיסלאם" בראשותו של ממתאז דורמוש. פעילי הארגון השתתפו בפיגוע בכרם שלום, במהלכו נחטף גלעד שליט לרצועה; הם גם חטפו את העיתונאי הבריטי אלן ג'ונסטון ביולי 2007, ואף תכננו לפגוע בטוני בלייר כשהיה שליח האיחוד האירופי, במהלך ביקורו ברצועה ביולי 2008. בשב"כ אומרים כי פעילי "צבא האסלאם" ממשיכים גם היום בתכנוניהם לקידום פיגועי איכות כנגד יעדים ישראליים.

בי' בכסלו השנה חיסל כלי טיס של חיל-האוויר את איסלאם יאסין, בן 35, תושב ג'בליה. יאסין היה פעיל בכיר בתשתית הטרור "צבא האיסלאם" ושימש כיד ימינו וסייענו הקרוב של ראש התשתית ממתז דורמוש. בימים שלפני חיסולו עסק יאסין באופן אישי בהוצאת פיגוע שתכליתו חטיפת ישראלים בסיני. זו היתה הסיבה שהמטה ללוחמה בטרור פירסם ימים לפני החיסול הודעה חד-משמעית לכל הישראלים בסיני: צאו מיד מחצי האי, ההתראה על פיגוע מבוססת.

יאסין פעל לצידו של מוחמד ג'מאל פארס נמנם, שחוסל שבועיים לפניו, בכ"ו בחשון, נוכח מעורבותו בפיגוע מתוכנן זה. למרות חיסולו של נמנם, התשתית המשיכה בפועלה תוך כוונה להוציא את הפיגוע, עד לחיסולו של יאסין.

לצד "צבא האיסלאם" הוותיק יותר, החל לפעול בשנים האחרונות ברצועה ארגון המתקרא "פת"ח אלאסלאם באדמת אלרבאט", המזוהה עם "פת"ח אלאסלאם" בלבנון. גם גוף זה שם לו למטרה לפעול לביצוע פיגועים ביעדים ישראליים ומערביים.

ברצועה פועלים גם מספר גופים קטנים נוספים תחת אידיאולוגיית אל-קאעידה, שעיקר פעילותם היא נגד אוכלוסיית הזרים והלא מוסלמים כמו תקיפת בית הספר האמריקני ומוסדות נוצריים, וכן נגד אורח חיים "חילוני" מדי לתפישתם, כמו תקיפת בתי קפה אינטרנט, חופים מעורבים וכד'.

בישראל יודעים כי בעקבות פריצת מעבר הגבול בין הרצועה למצרים בפברואר 2008 חדרו לרצועה פעילי טרור זרים, המזוהים עם ארגוני הג'יהאד העולמי. הללו חברו אל תשתיות הטרור ברצועה והם מסייעים בשדרוג תשתיות הטרור המקומיות.

ב-29 בינואר 2009 תקפו מטוסי חיל האוויר בחאן יונס אופנוע עליו רכבו שני מחבלים. בתקיפה נהרג מוחמד עודה חמדאן סמירי, בן 25, שהיה חבר מזה כשנה בארגון אל-קאעידה ברצועה לאחר שסיים את חברותו בזרוע הצבאית של חמאס. הוא היה מעורב בפיגוע שאירע בחודש מרס 2008, בו נהרגו שני חיילי צה"ל באיזור כיסופים. סמירי וחברו היו מעורבים בפיגוע נוסף יומיים לפני שחוסלו, בו נהרג גשש של צה"ל בדרגת נגד וקצין צה"ל נפצע באורח קשה מפיצוץ 3 מטעני חבלה סמוך לסיור בו נעו לאורך גדר המערכת, צפונית לכיסופים. באירוע נפצעו גם חייל ונגד באורח קל.

חקירת המודיעין הישראלי גילתה שאת הפיגוע הזה ביצעה קבוצה המכונה "הג'לג'לת" - חוליות ספוראדיות המורכבות מפעילים צעירים, שהשתייכו, או עדיין משתייכים, לזרוע הצבאית של חמאס. צעירים אלו, בעלי אידיאולוגיה קיצונית ביותר, התאגדו לביצוע פיגועים, חלקן תחת השם "ג'לג'לת", שפירושו הוא הדהוד בקול גדול; רעם או קול הרעם המתגלגל.

לפני שלוש שנים נחשפו גם ביהודה ושומרון ובקרב ערביי ישראל מספר מחבלים, אשר גויסו לשורות אל-קאעידה והג'יהאד העולמי באמצעות אתרי האינטרנט. התופעה הזו מדאיגה את מערכת הביטחון בישראל. דו"ח שהוכן לפני כשנה בשב"כ על פעילות "הג'יהאד העולמי"/"אל-קאעידה" בישראל, מגלה כי בשנים האחרונות חלה עליה במספר הפעילים תושבי יהודה ושומרון המזוהים עם אידיאולוגיית "הג'יהאד העולמי", ונכונים לפעול בשמה.

רכבות ומטוסים כיעדי טרור

בשנתיים האחרונות ספג אל-קאעידה שורה של מכות קשות מידי כוחות הביטחון של ארה"ב, נאט"ו ובעלי בריתם, שפגעו משמעותית בהנהגת הארגון ובעיקר במנגנון האחראי לטרור הבינלאומי. לפני מספר חודשים העריך המודיעין האמריקני כי בפקיסטן ובאפגניסטן נותרו רק כמה מאות פעילים. בשנה האחרונה דווח בהרחבה על שורה של סיכולים ומעצרים של חברי חוליות ששלחו מפקדי אל-קאעידה הנותרים, למדינות שונות באירופה כדוגמת בריטניה, נורבגיה ודנמרק. בשנתיים האחרונות גם סוכלו מספר ניסיונות של אל-קאעידה לבצע פיגועי טרור על אדמת ארה"ב. הפקודות יצאו ממפקדת הארגון באזור השבטי בווזיריסטן שבפקיסטן, הביצוע נעשה בידי פעילים מוסלמים או מתאסלמים, שאומנו ונשלחו בידי מנגנון פיגועי החו"ל שלו. חלק מפעולות אלו כוונו נגד יעדי התחבורה הציבורית, במיוחד רכבות התחתית בערים מרכזיות בארצות הברית, ונועדו לגרום להרג המוני ושיבוש שיגרת החיים של הציבור האמריקני.

באל-קאעידה ניסו בשנה האחרונה להוכיח לארה"ב שעוד מוקדם להספיד אותו. שלושה ניסיונות פיגועי ראווה ביצעו חברי הארגון בתוך פחות משנה, כולם יצאו מתימן. ב-25 בדצמבר ניסה צעיר ניגרי שאומן בתימן לפוצץ מטען חבלה בטיסת נוסעים לדטרויט. אל-קאעידה נטל אחריות פומבית למעשה. אנוואר אל-אוולאקי, איש דת קיצוני יליד ארה"ב המסתתר בתימן, קיים קשר עם המחבל שביצע את ניסיון הפיגוע. ניסיון נוסף היה הפיגוע בכיכר טיימס במנהטן בחודש מאי אשתקד, שביצע אזרח מוסלמי אמריקאי ממוצא פקיסטני. המחבל אומן במחנה של הטאליבאן בפקיסטן ומשם שוגר למשימתו. גם כאן התערבה ההשגחה העליונה לטובת ארה"ב, שכן רק הודות לטעות טכנית בעת הרכבת המטען נמנע אסון כבד ונפגעים רבים.

לפני חצי שנה, בכ"ג בחשון, נכשל הניסיון האחרון של אל-קאעידה לבצע טרור אווירי דרמטי לא פחות מהפלת מגדלי התאומים, שסוכל רק כאשר בחסדי שמים נחשפו ונוטרלו מבעוד מועד מטעני החבלה שהוטמנו במטוסים שהיו בדרכם לארצות הברית.

ההערכה היא כי נוכח חיסולו של בן לאדן יבקשו הסניפים השונים להוכיח את יכולותיהם ולנקום את חיסולו - במיוחד נגד מטרות אמריקניות. ראש סוכנות הביון האמריקנית, לאון פאנטה, כבר הזהיר כי אל-קאעידה "כמעט בוודאות" עומד לנסות ולנקום את חיסולו של בן לאדן. "בן לאדן מת, אל-קאעידה לא", הסביר פאנטה.