ג'ידא רינאוי זועבי
ג'ידא רינאוי זועבי צילום: Avshalom Sassoni/Flash90

זועבי:

הצבעתי נגד החוק להארכת תוקפן של תקנות שעת החירום בגדה המערבית.

חובתי להיות בצד הנכון של ההיסטוריה באי מתן לגיטימציה לכיבוש ובתמיכה בזכותו הבסיסית של העם הפלסטיני בהקמת מדינה לצד מדינת ישראל.

לפני שנה, התחייבתי שאהיה שותפה בקואליציה, במטרה לתמוך בחברה הערבית ובאוכלוסיות המוחלשות במדינה, מתוך אמונה שכל חלופה לקואליציה הזו היא גרועה יותר. עם זאת, ועם חלוף הזמן נוצרו אתגרים שדרשו ממני לשקול מחדש את שותפותי בקואליציה הזו עד שהגעתי להחלטה לפרוש ממנה לפני שבועיים.

לאחר פגישות רבות עם נציגי הקואליציה בראשות ראש הממשלה החלופי, יאיר לפיד, ומתוך אחריותי כלפי החברה הערבית ומחשש שחבורת הפשיסט בן גביר תרכיב ממשלה, העמדתי בפני לפיד כתנאי את חזרתי בכך שתהיה לי זכות חופש הצבעה על חוקים שאינם הוגנים כלפי החברה הערבית או העם הפלסטיני.

לאחר חזרתי לקואליציה, ביקשתי מהממשלה שתכלול בדיוני תקציב 2023 כמה סוגיות והחלטות ממשלה המיטיבים עם החברה הערבית כמו הקמת קרן מלגות לסטודנטים ערבים, הסרת החסמים של המשכנתאות לזוגות צעירים, הקמת ישוב ערבי חדש באזור הצפון, פיתוח שירותי רפואה ועוד.

לפני שבועיים הצבעתי נגד חוק הענקת מלגות לאנשי הצבא והיום הצבעתי נגד חוק שמטרתו להכשיר את ההתנחלויות. כל הטענות שג'ידא מנסה לסחוט את הממשלה הן טענות מופרכות ולא צודקות כששר הבטחון דורש מלגות עבור אנשי צבא אז "הוא דורש", כשג׳ידא דורשת מלגות עבור סטודנטים אז "היא סוחטת".

העבודה שלי מוקדשת לבני עמי.

אני מעריכה את המאמצים של חבריי חברי הכנסת הערבים בקואליציה לנסות ולהשפיע על הממשלה מבפנים, ואני מעריכה מאוד את מה שהם מקריבים למען התקדמות ופיתוח החברה הערבית.