דגל ישראל
דגל ישראלiStock

מחקר של עמותת עו"ז העלה כי רק 68% מהמוסדות בארץ בחינוך הממלכתי מניפים את הדגל, 60.3% בממלכתי דתי, רק 7.2% בחינוך הערבי ו-4.9 בלבד בחינוך החרדי.

אלו נתונים שלא השתנו מהדוח האחרון בשנת 2018. הנתונים מוצגים הבוקר (שלישי) בוועדת החינוך, התרבות והספורט במסגרת דיון אותו יזמה יו"ר הוועדה ח"כ שרן השכל בנושא חובת הנפת דגל הלאום במוסדות החינוך בישראל.

במסגרת המחקר נבדקו מוסדות חינוך בתל אביב. 62.5% ממוסדות החינוך הממלכתי מניפים את דגל ישראל, 43% בחינוך החרדי, ובתוצאות מבין כלל בתי הספר החרדים והערביים בתל אביב, אין אף מוסד שמניף את הדגל.

יו"ר ועדת החינוך ח"כ השכל הגיבה: "חמור מאוד שמוסדות חינוך במדינת ישראל עוברים על החוק ביודעין, ובוחרים שלא להניף את דגל הלאום שהוא מקור לגאווה שלנו ולזהות שלנו. ממצאי הדוח מצביעים על מגמה מדאיגה שגם בחינוך הממלכתי אחוז המוסדות שאינם מניפים דגל הוא גבוה, בייחוד לאור האירועים האחרונים שנחשפנו אליהם שהציבו מולנו מראה לחשיבות הרבה בהנפת דגל ישראל''.

השכל סיפרה כי ''בעקבות סיורים שקיימתי שבשטח ופניות שקיבלתי, החלטתי לכנס את הוועדה ולדון כיצד ייתכן שמוסד חינוכי עובר על חוקי המדינה ומתבייש בדגל. אפעל כדי לחייב כל מוסד חינוך בישראל להניף את הדגל ואדאג שתהיה לכך אכיפה. מוסד שמחנך תלמידים, סטודנטים חייב להקנות ערכים ולהוות סמל ומופת והנפת הדגל מהווה הכרה בריבונות של מדינת ישראל".

זהר טל, יו"ר עמותת "עוז", מסר בתגובה לנתונים: "הבעיה של אי הנפת דגל הלאום בבתי הספר חוצה מגזרים ויישובים. זה מנוגד לחוק ואנחנו נאבקים על כך כבר מספר שנים. השבוע אנחנו מציגים תמונה עגומה מאוד. לצערי החוק לא נאכף, בפרט במגזרים הערבי והחרדי. אני מודה לח"כ שרן השכל, יו"ר ועדת החינוך, על קיום הדיון בנושא החשוב הזה, כחלק מההיערכות לשנה"ל הבאה."