נד פרייס, דובר מחלקת המדינה
נד פרייס, דובר מחלקת המדינהצילום: רויטרס

ארה"ב מתייצבת לצד ישראל נגד הדו"ח האנטי ישראלי של האו"ם.

דובר מחלקת המדינה האמריקנית, נד פרייס, גינה הלילה (רביעי) בחריפות את דו"ח מועצת זכויות האדם של האו"ם שעסק במבצע שומר החומות.

"אמרנו בעבר כי אנחנו מתנגדים לאופן החד צדדי של החקירה, שאינו תורם דבר לקידום השלום בין הצדדים. הדו"ח שהוצג לא הפיג את החששות שלנו. מועצת זכויות האדם מתייחסת באופן לא הוגן לישראל ועוסקת באופן לא פרופורציונאלי בישראל", אמר פרייס.

הוא הוסיף, "בעוד שארה"ב מאמינה שמועצת זכויות האדם של האו"ם משחקת תפקיד חיוני בקידום הכבוד לזכויות האדם והחירות ברחבי העולם, הדו"ח לא מקדם את המטרות האלה. ישראל היא המדינה היחידה שנתונה למתקפה קבועה מצד המועצה. אף מדינה אינה ניצבת מעל הביקורת, אך הדו"ח הנוכחי מהווה המשך של דפוס ותיק ובלתי הוגן שמחריג לרעה את ישראל".

לדברי פרייס, "חידשנו את קשרינו עם מועצת זכויות האדם ולאחר מכן הצטרפנו אליה מחדש, בין היתר על מנת להיות בעמדה טובה יותר שתאפשר לנו להתמודד עם הפגמים הללו, ואנו נמשיך לקדם רפורמות במועצה".

בדו"ח שפורסם אתמול האשימה מועצת זכויות האדם את ישראל בפרוץ המהומות וטענה גם כי הן פרצו על רקע של גזענות ואפליה.

הדו"ח עסק בעיקר בצד הישראלי ומקדיש פסקה יחידה לירי של אלפי רקטות מצד ארגוני הטרור מעזה וגם לא נכנס לפרטים הקטנים של הירי מעזה, אך מתעמק מאוד בכל פעולה מהצד הישראלי.

המסמך יצא מנקודה מוצא לפיה ישראל כובשת באלימות שטחים ממדינת פלסטין ביהודה ושומרון, מזרח ירושלים ועזה.

על בסיס זה נקבע שאירועים שונים - כמו פינוי משפחות ערביות משכונת שייח ג'ראח ואלימות של כוחות הביטחון כלפי פלסטינים בירושלים - הם אלו שהובילו לפרוץ המהומות וישראל אחראית להם.

גם על התגובה לירי הרקטות קובעים במועצה כי היא היתה בלתי פרופורציונלית ולא הקפידה על החוק הבינלאומי.

בירושלים תקפו את המסמך בחריפות. במשרד החוץ הגיבו ואמרו כי "דו"ח ועדת החקירה של המועצה לזכויות אדם, שפורסם היום, הוא לא יותר מבזבוז כספים ומאמץ של מערכות האו"ם כחלק מציד המכשפות, שמנהלת המועצה לזכויות האדם כנגד ישראל. מדובר בדו"ח מוטה וחד צדדי, שנגוע בשנאה למדינת ישראל ומתבסס על שורה ארוכה של דו"חות חד צדדיים ומוטים קודמים".

"הדו"ח מתעלם משנים של טרור רצחני של ארגוני הטרור הפלסטינים כנגד אזרחים ישראלים, כמו גם מהסרבנות הפלסטינית ארוכת השנים וההסתה הפרועה והאנטישמית של הרשות הפלסטינית ומנגנוניה. ועדת החקירה התעלמה מהסיבות האמיתיות שהובילו את ישראל להגן על אזרחיה מול ארגוני טרור רצחניים המבצעים פשע מלחמה כפול: ירי על אזרחים ישראלים מתוך אזורים אזרחיים ברצועת עזה", הוסיפו במשרד.

בתגובה נכתב עוד כי "ועדת החקירה והדו"ח המוטה שפרסמה, הם תוצאה של ההטייה האנטי ישראלית הקיצונית של המועצה לז"א. חברי הועדה, המתיימרים להיות אובייקטיביים, נבחרו לתפקידם רק בשל עמדותיהם האנטי ישראלית הפומביות והידועות, בניגוד מוחלט לכללים שקבע האו"ם. מדינת ישראל תמשיך להגן על אזרחיה בהתאם לערכים ולסטנדרטים הבינ"ל הגבוהים ביותר".