נדב איל
נדב איל צילום: פייסבוק

פרשן ידיעות אחרונות וחדשות 13, נדב איל, הגיב לראש הממשלה נפתלי בנט שטען כי הממשלה ''מעולה'' וממשיכה לתפקד.

אחרי מפלה נוספת לקואליציה במליאת הכנסת עם העברת חוק שכר המינימום בקריאה טרומית, בנט הגיב: "יש לנו ממשלה מעולה ואנחנו ממשיכים".

נדב איל צייץ בטוויטר בתגובה: "כשאין מה להגיד עדיף לשתוק, הקואליציה בהתפרקות של טוטאל לוס היום - וכנראה בכלל".

מוקדם יותר הערב, מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעות החוק להעלאת שכר המינימום, חרף התנגדות של ראשי הקואליציה וניסיונות של השר גדעון סער עד הרגע האחרון לרתום את המפלגות להצביע נגד ההצעות שהועלו על ידי האופוזיציה.

לבסוף, בניגוד לעמדת הממשלה, מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת חוק שכר מינימום של חברי הכנסת אוסאמה סעדי ואחמד טיבי, אליה הוצמדו הצעות של חברות הכנסת נעמה לזימי ואורלי לוי אבקסיס.

ההצעות יועברו לוועדת הכנסת שתכריע איזו וועדה תכין אותן לקריאה הראשונה. מטרת ההצעות היא להעלות את שכר המינימום כך שיעמוד על 7,440 שקלים חדשים לחודש ו-40 שקלים חדשים לשעה.

במפלגת רע"מ החליטו לשבור את ההתנגדות הקואליציונית לחוק ולהצביע בעדו, בעוד במפלגת העבודה ובמרצ יצאו מאולם המליאה כדי שלא להתנגד לו.

השר גדעון סער זעם על ההתנהלות ודרש מראשי הקואליציה שלא לאפשר לכל סיעה לעשות כרצונה, אך דעתו לא התקבלה.

במפלגת העבודה הגיבו לאישור החוק ואמרו: "שמחים שיחד עם הנהלת הקואליציה הגענו להסכמה שתעביר את הצעת החוק מצד אחד, ומצד שני שומרת על שלמות ואחדות הקואליציה. אחרי שבלמנו את עסקת החבילה, מפלגת העבודה ממשיכה להוביל להעלאת שכר המינימום ולשיפור תנאי העובדים והעובדות תוך שמירה על משמעת קואליציונית והגעה להסכמות. הבוקר כבר הכרזנו יחד עם שר האוצר ליברמן כי עסקת החבילה במשק תשופר ותעלה הלכה למעשה את שכר המינימום בישראל. מאז ומתמיד, מפלגת העבודה היתה ונשארה מחוייבת לציבור העובדות והעובדים בישראל".

במהלך הדיון אמרה יוזמת ההצעה ח"כ נעמה לזימי ממפלגת העבודה: "החוק הזה יעבור כי אנחנו נצא מהמליאה, גם כדי לשמור על המשמעת הקואליציונית וגם כדי שזה יעבור. למרות הכאב הגדול שלי לא להצביע בעד, אני יודעת שזה המהלך הנכון, גם למען שלמות הקואליציה וגם עבור ציבור העובדים שחי בעוני."

סגן השר אביר קארה השיב בשם הממשלה: "העלאת שכר המינימום בצורה שאתם מציעים תפגע בחלשים ביותר בחברה הישראלית, תדלק את האינפלציה ואת עליית המחירים. לשכר מינימום יש השלכות מזיקות על הכלכלה. במדינות המפותחות בעולם שאנחנו רוצים להידמות להן, העיקרון המרכזי הוא שכשיש ארגון עובדים אין מדינה, יש עסקאות בין עובד למעביד. שיתוף הפעולה שלכם צריך להיות לקידום התחרות, אתם לוביסיטים של יוקר המחייה, אתם עושים הכל כדי שהמחירים לא ירדו. אם אנשים יפלטו משוק התעסוקה זה יהיה בגלל ההצעה הזו".