משה פייגלין
משה פייגלין צילום: מתוך השידור

בראיון לערוץ 7 מתייחס משה פייגלין לעמדתו של שותפו מהעבר להקמת 'מנהיגות יהודית', מוטי קרפל, על ממשלת בנט-לפיד ועל הממשלה הבאה שלטעמו צריכה להיות בנויה ממפלגות המרכז, מימינה ועד העבודה.

את דבריו פותח פייגלין בדברי הערכה לקרפל: "כשאני מתעמת עם דבריו של מוטי קרפל אני עושה זאת מתוך כבוד גדול. אחרי שהקמתי את 'זו ארצנו' ומפלגות הימין בשנת 96' חיזרו אחריי הוא הגיע אליי עם הרעיון של מנהיגות יהודית שקסם לי יותר מהפוליטיקה הקיימת. על עצם העובדה שהוא זה שפתח את הפתח לרעיון של אידיאולוגיה אלטרנטיבית על המציאות הקיימת אני חייב לו כבוד רב".

באשר לעמדותיו של קרפל כעת אומר פייגלין: "בעיניי הוא לוחות ושברי לוחות שמונחים בארון. היה בארון מקום גם ללוחות השבורים. בעיני הוא לוחות שבורים ומנותצים לחלוטין. מה שהוא אומר מנוגד לכל התורה שפיתחנו במנהיגות יהודית", אומר פייגלין ומפרט: "את מושג הרוב היהודי שמעתי לראשונה מפיו. בן טיפוחיו הפילוסופי, נפתלי בנט, גנב את הרוב היהודי ומסר את המדינה היהודית למיעוט של רוב אזרחי והקים את ממשלת כל ערבייה. על איזו אחדות הוא מדבר פה? כולנו חפצים ביכולת לדבר בין שמאל לימין, אבל זו אחדות עם הערבים. כל העיקרון שעליו נשענת הממשלה הוא קולות הערבים והלגיטימציה להם. הם לוקחים הכול כשבכל יום משחדים אותם בסכומים מטורפים שנלקחים מהרוב היהודי כדי לקבל עוד יום בשלטון".

"הניסיון להציג את זה כאחדות מופלאה בין ימין ושמאל מנותק מהמציאות", קובע פייגלין. "דיברנו במנהיגות יהודית על ציונות של יעוד, מושג שהוא טבע לפני שלושים שנה. איפה היעוד? הרי בנט דיבר על לשים את היעוד בצד ועיסוק בתחזוקה. יש כאן יעוד משותף עם מי שרוצים להחריב את המדינה היהודית".

לשאלתנו אם את משמעות ומהות מהלכיה של הממשלה הנוכחית הבין רק במרוצת השנה האחרונה, מחדד פייגלין וקובע כי הדבר היה ברור לו מהרגע הראשון. "נגררנו למציאות כל כך קיצונית שבתוך רגעים קולטים מה קורה כאן. התהליך הוא גניבת הרוב היהודי", הוא אומר ומפרט מעט יותר:

"המדינה שקמה למען העם היהודי נשלטה מהרגע הראשון על ידי כוחות שלא רוצים מדינה יהודית, במשפט, באקדמיה ועוד. הם רוצים כאן מדינת כל אזרחיה, מדינה ישראלית ולא יהודית. הם רוצים לגנוז את דמותה היהודית של המדינה כלא רלוונטית. הורה 1 ו-2 זה חלק מהחיסול הזה של הדמות היהודית. אין הבדל בעיניהם בין הישראלי אחמד טיבי לישראלי יאיר לפיד". במציאות שכזו, מסביר פייגלין, הזירה הפוליטית הייתה המקום האחרון בו עמדות שכאלה נתקלו בהתנגדות משום שרוב העם חפץ במסורת יהודית וחיבור לשורשיו היהודיים, גם אם אינו מקיים מצוות. לקבוצה זו שהיא רוב העם הליכוד והמפלגות שסביבו הם בית. "לכן הליכוד מקבל באופן קבוע בין רבע לשליש מהכנסת. הליכוד עצמו לא ידע לאפיין את הדבר ולכן הגדיר את עצמו רק כימני, אבל המאבק הוא בין רוב יהודי למיעוט של מדינת אזרחיה וערבייה. מה שקרה בבחירות האחרונות הוא ששוב הרוב היהודי ניצח, אבל נפתלי בנט גנב אותו ומסר אותו למיעוט אזרחיה וערבייה", בכך הוא אומר הפך מרכז הכובד הפוליטי, שעד כה שימר את זהותה היהודית של המדינה, לנתון בידי המיעוט, בידי תומכי מדינת כל אזרחיה, "זה הדבר העמוק והמשמעותי שקרה כאן".

פייגלין מציין כי אכן יש ממש בטענות על נתניהו שגם הוא נהג באופן דומה ברמה המעשית, ואכן פייגלין עצמו היה מגדולי מבקריו, אך בהיבט המהותי עד הבחירות האחרונות הייתה המדינה נתונה בידי הרוב היהודי, "הבעיות היו עד אז בתוך המשפחה. הדבר המהותי שקרה הוא שהגה המדינה ניטל מידיו של הרוב היהודי".

שאלנו את פייגלין אם הוא מבין מה קרה לקרפל, שותפו משכבר, שאומר עמדות הפוכות מתוך יישוב דעת ושיקול דעת. "מדובר בתהליך ארוך שאני מבין אותו, אבל מתוך כבודו אני לא רוצה להשיב על כך", אומר פייגלין.

מנדוקה זו מוצא פייגלין את הסיבה לחזרתו שלו לליכוד, המפלגה בה בכוונתו להתמודד על מקום ברשימתה. "העובדה שאנחנו לא בויכוח טקטי בין מפלגות, אלא בדיון על שאלת המדינה היהודית הביאה אתי לחזור לליכוד", הוא אומר וקובע כי כתבי האישום המופרכים נגד נתניהו לא נועדו לפגוע בנתניהו האיש, שעד כה לא פגע באליטות המשפט, אלא רצון לפזר את המון העם החפץ במדינה יהודית ונוהה אחרי נתניהו. מחשבתם, הוא אומר, היא שהרוב המסורתי הוא "בבונים" כהגדרתם ולכן לא הגיוני היה שינצח את השמאל בבחירות אלמלא עומד בראשם 'חלילן מהמלין' מוכשר בדמותו של בנימין נתניהו. משום כך, הורדתו מההנהגה תביא בעיניהם להתפזרות המחנה שמאחוריו. "כשהם תוקפים את נתניהו הם תוקפים אותי ואותך. כעת זה אני שמותקף ולכן אין מקום לויכוחי העבר שצדקתי בהם. השאלה כעת היא אם לילדים שלנו תהיה מדינה יהודית. מה שקורה לנו כאן הוא שמיטת המדינה היהודית תחת רגלינו.

כעת, אומר פייגלין, שאיפתו היא להשתלב ברשימת הליכוד ולהוסיף בה את טביעת אצבעו על מנת לשמר את המפלגה כביטוי לייעודיה וכיוונה הנכון, "בזה אני עוסק בכל יום כשאני מתרוצץ בסניפי הליכוד עם שלושת הצעדים הנדרשים כדי שתהיה לנו מדינה יהודית. הצעדים הם החזרת הריבונות ממערכת המשפט לנציגי העם, שופטי בג"ץ צריכים להיבחר על ידי נציגי העם בכפוף לשימוע ושלא יהיו כפופים לגופים אירופיים ובינלאומיים, להחזיר את המדינה מהערבים ליהודים ולהחזיר את קרקעות ארץ ישראל לעם. במקום קרטל מינהל מקרקעי ישראל הקרקעות צריכות לעבור להגרלות לכל זוג צעיר ששירת בצבא, בשירות הלאומי או בלימוד תורה".