מתחם הנכסים בשער יפו
מתחם הנכסים בשער יפוצילום: הדס פרוש, פלאש 90

בית המשפט העליון דחה אתמול (ד') את העתירה של הפטריארכיה היוונית אורתודוקסית, שביקשה לבטל את העסקאות לרכישת מספר נכסים בעיר העתיקה בירושלים על ידי חברות הקשורות לעמותת עטרת כהנים.

העסקאות נערכו לפני כ-18 שנים ובמסגרתן נרכשו שני מלונות הממוקמים במתחם שער יפו, "פטרה" ו"אימפריאל".

ההליכים המשפטיים שקיימה הפטריארכיה נגד הרכישות נמשכו שנים, והגיעו לסיומם בפסק דין חלוט של בית המשפט העליון בשנת 2019, שקבע כי אין מקום להורות על ביטול העסקאות.

הפטריארכיה המשיכה לטעון שהעסקאות נערכו במרמה וביקשה משפט חוזר אזרחי תוך טענה למתן שוחד מצד ''עטרת כהנים'' לבעלי תפקידים בפטריארכיה. שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, משה בר עם, לא השתכנע ודחה את הבקשה למשפט חוזר אזרחי.

הפטריארכיה ערערה לבית המשפט העליון ואתמול קבעו השופטים דפנה ברק ארז, דוד מינץ ושאול שוחט, כי פסק הדין המאשרר את העסקאות הוא סופי, והפרשה לא תיפתח לדיון משפטי נוסף.

צילום: ללא קרדיט
צילום: ללא קרדיט

השופטת דפנה ברק ארז כתבה כי "ההכרה בהיותו של משפט חוזר אזרחי חריג לעקרון סופיות הדיון מחייבת להתייחס ברצינות הנדרשת לאפשרות של דחייה על הסף. שער הכניסה להליך כזה אינו יכול להיות רחב יתר על המידה. פתיחת השער לכך לרווחה עלולה לכרסם באופן ניכר ביציבותו ובסופיותו של ההליך המשפטי.

''משפט חוזר הוא חריג, וכזה הוא צריך להישאר. בהתאמה, אנו סומכים את ידינו על ממצאיו ומסקנותיו של בית המשפט המחוזי בכל הנוגע לקושי בהסתמכות על תצהירו של מר בלומפילד, על נספחיו, לצורך פתיחתו של ההליך דנן מחדש", קבעה השופטת.