הרב אליעזר איגרא
הרב אליעזר איגראללא קרדיט צילום

הרב אליעזר איגרא דיין בבית הדין הרבני הגדול יוצא נגד תזכיר חוק המזונות החדש שהגיש שר המשפטים גדעון סער.

"החוק הזה הוא שינוי מהותי מאוד בלשון החוק הקיים והוא פוגע בילדי ישראל", אמר הרב איגרא בראיון לקלמן ליבסקינד בחדשות כאן.

הרב איגרא הסביר מדוע החוק פוגע בילדים. "עד היום קבע החוק שכל אדם משלם מזונות על פי מצוות הדת שלו. ההלכה קובעת בדיוק כיצד האב מחוייב במזונות ילדיו. אם עד היום כל אחד מבני הזוג מרוויח כעשרת אלפים שקלים ויש להם שלושה ילדים, נניח האב היה נותן מזונות 5,000 שקלים ואז האם אמנם היו לה 15,000 שקלים במקום ה-20,000 קודם אבל היא היתה יכולה לסגור עם זה את החודש".

"החוק החדש מבטל את עניין מצוות הדת. הוא אמנם מעודד דבר שאני מאוד שמח בו - משמורת משותפת - שהילדים חצי אצל האמא וחצי אצל אבא - אבל מוסיף סייג שבמצב הזה האשה מקבלת אפס מזונות. כל אחד נשאר עם עשרת אלפים השקלים שלו וזהו. החוק רוצה את טובת הילד - אז האם טובת הילד היא להישאר בשני בתים שבהם יש 10,000 שקלים כשאנחנו מכירים את רמת תעריפי השכירות בימינו? אם קודם ב-20,000 שקלים 5 נפשות בקושי גמרו את החודש, 4 נפשות ב-10,000 שקלים לא יצליחו לגמור אותו - ובכך פגענו בילדים", מוסיף הרב איגרא.

לדבריו, "אם קודם היו הילדים 70% אצל האם ו-30% אצל האב, בתי המשפט פסקו סכומים גבוהים יחסית לבתי הדין, עכשיו האמא תגדל את הילד מבלי לקבל שום דבר. הגדלת לאב את זמן השהות עם הילדים וזה יפה אבל הורדת בעשרות אחוזים את הכנסת האם".

"אני פונה לשר ומבקש ממנו תתייעץ, תשמע, תקשיב. אנחנו חיים את השטח ואת הבעיות שעלולות לעלות מהחוק החדש", סיכם.