השר גדעון סער
השר גדעון סערצילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

ועדת השרים לחקיקה החליטה היום (א') פה אחד לדחות את הצעת החוק של האופוזיציה לשינוי דרך בחירת השופטים לבית המשפט העליון.

לפי הצעת החוק שהוגשה על ידי חברי כנסת מכל מפלגות "גוש נתניהו" (הליכוד, ש"ס, יהדות התורה והציונות הדתית) ימונו שופטי בית המשפט העליון, כולל נשיאו וסגן הנשיא על ידי הממשלה באישור מליאת הכנסת.

השר סער אמר בוועדת שרים לחקיקה: "אני רואה בהצעה הזאת הצעה מסוכנת ביותר, שתחריב את עצמאות הרשות השופטת בישראל. היא הוגשה ע"י ח"כים מכל סיעות האופוזיציה הראשית ולכן מדובר פה בתוכנית העבודה של ממשלת נתניהו - בן גביר.

"משמעות הצעה זאת - פוליטיזציה מוחלטת של בחירת שופטי בית המשפט העליון. זה יהפוך את בחירת השופטים לבית המשפט העליון לחלק מחלוקת השלל הקואליציוני. הם יחולקו בין חברי הקואליציה באותה העת. המשמעות היא חיסול בית המשפט העליון כרשות בלתי תלויה ועצמאית. לכן, אני מציע שנתנגד להצעת החוק", הוסיף השר סער.

בישיבת הממשלה הבוקר אושרו תקנות יו"ש אולם הן לא יובאו להצבעה השבוע במליאת הכנסת בשל העובדה שהקואליציה לא מצליחה להשיג רוב. השר סער אמר בדיון: "חיוני להעביר את החוק לפני סוף יוני על מנת למנוע תוהו ובוהו משפטי שיפגע בליבת האינטרס הלאומי וגם בהרבה מאוד אזרחים ישראלים.

''אביא היום לאישור הממשלה וועדת השרים לחקיקה, ולאחר מכן במועד המתאים כאשר נראה שמפלגות חברות בקואליציה השלימו את התהליכים שהן צריכות להשלים - נביא את זה גם לכנסת", הוסיף השר סער.

בדיון הסגור בממשלה הסביר סער את ההשלכות על פקיעת התוקף של תקנות יו"ש: "תחנות המשטרה ביו"ש פשוט יתנתקו – אי-אפשר להעביר מידע בין תחנות המשטרה. אזור יהודה ושומרון יהפוך לערי מקלט לעבריינים. מישהו יבצע רצח בחולון ויברח לאריאל ולא ניתן יהיה לעצור אותו שם. אנשים לא מבינים את המשמעויות ברמה הלאומית".

רז נזרי, המשנה ליועצת המשפטית לממשלה, אמר כי אם התקנות אכן לא יעברו עד סוף החודש "כאוס זה אנדרסטייטמנט". הוא טען כי במקרה שכזה "אין לנו דין להחזיק 3,500 אסירים ביטחוניים".