איתן לוי, אילן פלטו, אלה אלקלעי ואז צדוק
איתן לוי, אילן פלטו, אלה אלקלעי ואז צדוקצילום: נחשון פיליפסון

דיון ער התפתח בין אלה אלקלעי יו"ר IBI קרנות נאמנות לבין אילן פלטו יו"ר איגוד החברות הציבוריות במהלך פאנל בכנס השקעות הוגנות והלכה שערכה חברת 'אביב בית השקעות' בבורסה לניירות ערך בת"א.

אלקלעי המשמשת חוץ מתפקידה בבית ההשקעות גם כיו"ר שדולת הנשים, אמרה כי "ככל שהחברה מגוונת יותר התוצאות הפיננסיות שלנו טובות יותר, המדד הוא עניין כלכלי, נשים שנמצאות במיעוט בדירקטוריונים אינן משפיעות על השיח בקבוצה ולכן הגיוון של הקבוצה הוא משמעותי, במדד הנהגה נשית ישנם 35 חברות והוא עושה ביצועים טובים יותר ממדד תל אביב 125".

מנגד ענה לה יו"ר איגוד החברות הציבוריות כי זה שיש מנכ"לית אחת במדד ת"א 35 זאת בעיה שורשית בחברה הישראלית מבלי קשר להתנהלות החברות, "מדד הנהגה נשית לא יפתור את הבעיה, מדדים כאלו מעמיסים על חברות, עולים הרבה מאוד כסף שבסופו דבר אנחנו משלמים את המחיר הזה".

דין ודברים בין שני בכירי המשק התקיים על רקע דיון בנושא השקעות הוגנות במהלכו אמר מנכ"ל אביב תיקי השקעות ארז צדוק כי "המוטו שלנו הוא שחברה שהוגנת יותר היא רווחית יותר, אין דבר רע בהשקעות על פי ערכים שלכל אדם יהיה את כל ההשקעה המתאים לו".

מנגד אמר אילן פלטו מנכ"ל איגוד החברות הציבוריות: "בסופו של דבר אתה נאמן למשקיעים ואתה צריך לתת מקסימום תשואה ומינימום סיכון, חברות נולדו במטרה להביא תשואה למשקיעים - כמובן שזה לא אומר שלא צריך לטפל בנושאים חברתיים וסביבתיים אבל אני קורא לזה ניהול סיכונים, החברות הישראליות מוצפות מעל בראש ברגולציה, אני הגעתי להבנה שדוח ESG יהיה וולנטרי ולא חובה".

אלקלעי סיכמה את דבריה ואמרה כי כל מה שמעניין את המנכ"ל זה לוודא שיש רווחיות ברבעון הקרוב כדי לדאוג למשכורת שלו ולא מסתכל לטווח ארוך, לכן הנושא של הוגנות וקיימות מעלה לסדר היום את החשיבה לטווח הארוך.