יפעת שאשא ביטון
יפעת שאשא ביטוןצילום: דוברות

שרת החינוך ד"ר יפעת שאשא ביטון הגיעה הבוקר (שני) יחד עם בכירי משרדה ונציגי החמ"ד לישיבת בני עקיבא נחלים.

את פניה קיבלו ראש המועצה האזורית שמעון סוסן וראש הישיבה הרב שמואל לורנץ.

השרה שאשא ביטון התארחה בגמר לימודי האזרחות בישיבה וביקשה ללמוד עוד על תוכנית לימודי האזרחות שפיתחו בישיבה.

שיא הביקור היה כאשר הציגו תלמידים תיאטרוני קריאה באזרחות, במסגרתם התלמידים יצרו תיאטרון מתוך טקסטים יסודיים הלקוחים מספר הלימוד 'יסודות האזרחות'. הטקסטים משוייכים לנשיא חיים וייצמן, דוד בן-גוריון, לוי אשכול, נתן אלתרמן, מנחם בגין, משה דיין, יצחק רבין, רות גביזון, עמוס עוז, הרב יונתן זקס ועוד.

בתיאטרון התייחסו התלמידים לפערים עדתיים, למשמעותה של היהדות לקביעת חזונה של מדינת ישראל, ליחסי יהודים-ערבים ועוד.

התוכנית הלימודית אומצה על ידי מכללת הרצוג ושרת החינוך שקידמה רפורמה בין היתר בלימודי האזרחות ראתה בכך אפשרות "לרדת לראות את השטח" וציינה כי "היא רואה בתכנית הדגמה ליישום של הרפורמה בחינוך".

לדבריה, הרפורמה באה במטרה לעשות מהפך תהליך הלימודי. "אנחנו רוצים לייצר צמא ללמידה, ידיעה והפנה של מה שקורה בכיתה", אמרה. "זאת, על ידי הרחבה של הכלים השונים. כמו למשל התיאטרון שחווינו ושאין ספק שיותיר חותם ורושם על מי שלקחו בו חלק ועל מי שצפו בו".

בהמשך ביקשה השרה מהתלמידים לתאר את חווית הלמידה שלהם. אחד התלמידים אמר ש"הדיון על הטקסטים חידד הבנות שונות". תלמיד אחר אמר ש"עצם הכרת טקסטים שונים מגבירה את הסובלנות של התלמידים".

תלמיד נוסף דיבר על "ההעמקה הכרוכה בלימוד טקסטים מעמיקים, המעניקה יכולת למידה בתחומים שונים". השרה הודתה לתלמידים ועמדה על כך שהרפורמה תסייע בלימוד משמעותי בסיכום ציינה את התגובות החיוביות של התלמידים והביעה סיפוק מהביקור.