מחורבן לבניין: סיפור המקווה בעמונה ובעמיחי

חמש שנים וחצי לאחר עקירת היישוב עמונה, וארבע שנים אחרי שהקימו התושבים את היישוב עמיחי, הולך ומוקם כעת מבנה הקבע הציבורי הראשון – מקווה נשים גדול ומהודר, ועם מאפיינים ייחודים שהופכים אותו ייחודי באיזור כולו.

"לוקח רגע להחריב יישוב חי ותוסס, אבל לוקח שנים לבנות", אומר אביחי בוארון, יו"ר הוועד המקומי עמיחי. "מאז שהגענו לפה אנחנו נאלצים להיסמך על חסדי אחרים בעניין המקווה, וזה גורם הרבה קושי ומורכבות".

מוסיפים טהרה, מוסיפים התיישבות. לתרומה למקווה הנשים בעמיחי לחצו כאן

"לשמחתנו אחרי הרבה מאמצים המקווה הולך ומוקם וכבר סיימנו לבנות את השלד. כל מבני הציבור שלנו הם עדיין זמניים, בבנייה קלה. דווקא המקווה הוא מבנה הקבע הציבורי הראשון, בנוי בסטנדרט גבוה ועתיד לשרת את כל האזור".

היישוב עמיחי הוקם בגוש שילה עבור בני עמונה, והוא שוכן בגבעות שילה, בין שבות רחל לעדי עד. המקווה, כך אומרים ביישוב, עומד להיות מקווה הנשים הראשון בכל האזור, הכולל הנגשה לנשים עם מוגבלות ומעלון מיוחד לטבילה.

"רוב האנשים לא מודעים לבעיה הזו עד שהם פוגשים אותה באופן אישי", מספרת חיה עציון, ששימשה בלנית בעפרה למעלה מארבעים שנה. "קורה שאישה נפצעת ומתקשה לטבול, ואז הפתרון היחיד הוא לשלוח אותה למקווה מיוחד בירושלים. עכשיו שעומד לקום מקווה כזה כאן בלב בנימין, הרבה טובלות יוכלו לנשום לרווחה".

"גם אצלנו הקושי הזה היה קיים כל השנים", אומרת תמר נזרי, ששימשה בלנית בעמונה. "אבל לא נהוג לדבר עליו, מפני הצניעות. אמנם לא היו לנו נשים עם מוגבלות קבועה שנזקקו למקווה הזו, אבל יכול להיות שבדיוק משום כך לא באו נשים כאלה לגור כאן באיזור – כי השירות הנצרך הזה לא היה קיים במרחק סביר".

"ההנגשה המדוברת מאפשרת לאישה לטבול בכבוד ובבטיחות, גם אם היא זקוקה לכיסא גלגלים" מסביר הרב יאיר פרנק, רב היישוב עמיחי. "אנחנו מודים לרב נתן נתנזון, ראש המועצה הדתית בבנימין, על הדחיפה לבנות מקווה מונגש בעמיחי, שישרת את האיזור כולו, מתפוח ומגדלים ועד עפרה ובית אל, מעטרת ועד למעלה אפרים. מדובר במקווה שכולל גם את ההידורים של שיטת חב"ד, וכך גם משפחות שנוהגות על-פי ההידורים הללו לא יצטרכו לנסוע מרחקים ארוכים בכל פעם".

"עוד בימי המאבק על עמונה, וגם היום בבניית היישוב עמיחי, שמנו לנו למטרה שהיישוב יהיה ברכה לא רק לתושבים בו אלא לכל ההתיישבות" אומר אביחי בוארון. "אין סיבה שאישה עם מוגבלות שגרה בבנימין תצטרך לנסוע לטבילה 40 דקות ויותר לכל כיוון. המקווה הזה, שנבנה כבר עכשיו מתוך מחשבה על מאות יחידות דיור בעמיחי ועל גוש שילה-עלי כולו, הוא עוד ביטוי קטן למגמה שלנו לבנות באופן המהודר והלכתחילי ביותר. וזו גם ההזדמנות שלנו להחזיר קצת לכל האנשים הטובים שתומכים בנו בהתיישבות".

בניית המקווה נמצאת בעיצומה, ושלב השלד כבר הסתיים. בימים אלה נערך קמפיין למימון השלמת הבנייה.

מוסיפים טהרה, מוסיפים התיישבות. לתרומה למקווה הנשים בעמיחי לחצו כאן