שר החוץ יאיר לפיד
שר החוץ יאיר לפיד צילום: ניב מוסמן, לע"מ

שר החוץ יאיר לפיד ערך היום (רביעי) תדרוך לכתבים במלאת שנה לכהונת הממשלה והתייחס לביקורו של נשיא ארה"ב ג'ו ביידן בחודש הבא על רקע הטלטלות במערכת הפוליטית.

"הביקור של הנשיא ביידן יותר חשוב מכל אירוע פוליטי. זו מערכת היחסים הכי הדוקה וחשובה שלנו ולשם כך גם עשינו הכל כדי להשיב את התמיכה הדו מפלגתית. אני אעשה הכל כדי שהממשלה הזו תמשיך להתקיים והרשו לי להעריך שאנחנו נהיה אלה שנקדם אותו על השטיח האדום", אמר לפיד.

בהקשר האמריקני טען, "הממשלה הקודמת שמה את יהבה בעיקר על הרפובליקנים ומצאה את עצמה מול שוקת שבורה כשממשל ביידן עלה לשלטון. נתק מוחלט לעולם לא יהיה כי ארה"ב היא בעלת הברית הכי גדולה של ישראל, אבל קיבלנו כתף קרה גם מהממשל וגם מיהדות ארה"ב. אנחנו תיקנו את הבעיות הללו, גם בנושא האיראני וגם בנושאים אחרים".

עם זאת לפיד ציין כי ישראל אינה מתעלמת מחילוקי הדעות עם הממשל האמריקני בחלק מהנושאים ובעיקר הנושא האיראני ושהדברים יהיו על השולחן במהלך ביקורו של נשיא ארה"ב.

לפיד לא הכחיש את הדיווחים לפיהם הנשיא ביידן עומד להכריז במהלך ביקורו בישראל על הקמת פורום אזורי שיעסוק בעיקר בהתמודדות מול האתגר האיראני ויכלול גם מדינות שלישראל אין עימן קשרים דיפלומטיים כמו סעודיה.

"אני לא רוצה לגנוב את הפוקוס מביקור הנשיא ואני מאמין שכשהוא יגיע הוא יודיע על הצעדים שארה"ב תעשה ושנעשה ביחד. אנחנו משאירים את ההצהרות לנשיא, אבל לא מתנגדים לפרומו ולכן אני לא יכול לאשר שמועות, אבל כן אומר שיש להן בסיס. העובדה שהנשיא ימריא מכאן ישירות לסעודיה מעידה על ההקשר המיוחד", הבהיר לפיד והוסיף: "ככל הידוע לנו לא יהיו גורם ישראלי שימריא לסעודיה יחד עם הנשיא".

הוא התייחס לשאלה האם הסכמי אברהם 'נתקעו' במובן שאף מדינה חדשה לא הצטרפה אליהם. "קודם כל תפקידנו להפוך את הסכמי הנורמליזציה לסיפור הצלחה כי זה מה שיגרום להרחבתם. פתחנו שגרירויות, חתמנו הסכמים ואנחנו מייצרים עולם שלם של תוכן ביטחוני, מדיני וכלכלי עם המדינות שבהסכם. במקביל אנחנו עובדים על הרחבת הסכמי אברהם ולא מסתירים שאנחנו מעוניינים בקשרים עם מדינות כמו סעודיה, אינדונזיה ומדינות נוספות. אנחנו לא צופים מהלך אחד, אלא התקדמויות קטנות שיובילו בסופו של דבר לשלום המיוחד עם כמה שיותר ממדינות האזור".

נושא נוסף אליו נדרש שר החוץ היה הודעת נציבת האיחוד האירופי במהלך ביקורה לישראל על החזרת הסיוע לפלסטינים ללא התניות. "ההסתה במערכת החינוך הפלסטינית היא חרפה ועצם העובדה שלא מתנים את החזרת הסיוע לפלסטינים באיחוד האירופי בהפסקת ההסתה היא דבר גרוע".

"עם כל השיפור ביחסים עם האיחוד, העמדה שלנו בעניין הזה נחרצת וזועמת, הובעה ותמשיך להיות מובעת בכל הפורומים. אנחנו נמשיך לעסוק בזה בהמשך ולגייס את ידידינו כדי להתנות כל עזרה בשינוי אמיתי", הוסיף.

כשנשאל על ביטול המשלחות לפולין וההקשר ליחסים בין המדינות ענה, "היחסים עם פולין עלו על שרטון בגלל החקיקה בנוגע לשואה שאוסרת לעסוק במה שחלק מהפולנים עצמם עשו בשואה נגד יהודים".

"הפולנים רצו לשלוט על המסרים שאנחנו נאמר למשלחות הישראליות שמגיעות לפולין ובעיקר על מה לא נאמר להם. אנחנו לא נסכים לכך. היה דווקא שיפור מסויים ביחסים עם פולין בגבול עם אוקראינה ואנחנו מעריכים את זה מאוד. עם זאת, הם לא יכתיבו לנו תכנים למשלחות".

בפתח דבריו התייחס לפיד למטרות שהציב לעצמו לשנת העבודה הראשונה במשרד החוץ. "המטרה הראשונה היתה לשנות את דרך העבודה ואת היחסים בין ישראל לארה"ב ואירופה. לבסס מחדש את הדיאלוג איתם על ערכים דמוקרטיים וליברלים, בלי לוותר על שום אינטרס לאומי או בטחוני של ישראל. אני לא בטוח שאפילו אתם זוכרים כמה רע היה מצבנו. מול המפלגה הדמוקרטית, מול יהדות ארה"ב, מול האיחוד האירופי, לא היה מי שיקשיב לעמדה שלנו בנושא הגרעין האיראני, או ייאבק למעננו במוסדות הבינלאומיים".

"בשנה הזו הכל השתנה. ההחלטה האמריקאית לא להסיר את הגדרת משמרות המהפיכה כארגון טרור היא נצחון של המדיניות הישראלית. כמו התוצאה המוחצת, 420-9 בהצבעה בקונגרס על תקציב הסיוע לכיפת ברזל", הוסיף.

לדברי לפיד, "המטרה השניה היתה להפוך את הסכמי אברהם מהצהרות למציאות מדינית. לפתוח שגרירויות, לחתום הסכמים כלכליים, לייצר תנופה של עשייה מדינית בכל רחבי המזרח התיכון. אחרי הסכמי אברהם לא התחיל תהליך עבודה מקצועי כדי ליצוק לתוכם תוכן. אנחנו יצרנו עולם תוכן שלם. מחתימת 70 הסכמים כלכליים ואזרחיים בכל רחבי המזה"ת, ועד סידורי כניסה לישראלים למונדיאל בקטאר".

עוד ציין כי "המטרה השלישית היתה לשנות מהיסוד את מעמדו של משרד החוץ, שנדרס ונמחץ במשך שנים. תקציבים קוצצו, נציגויות נסגרו היתה אפילו תקופה ארוכה ומבישה שבה לא היה בכלל שר חוץ בישראל".

לפיד הדגיש כי "ישראל נמצאת היום במצב טוב בהרבה ממה שהיה לפני שנה. העולם מקשיב לטיעונים שלנו, כמו שהוכיחה ההצבעה האחרונה בסאב"א, מבלי שאיבדנו את חופש הפעולה המבצעי שלנו מול תוכנית הגרעין האיראנית".

לדבריו, "גם בזירת ה-BDS, יש לנו הצלחות, כמו הנטישה ההמונית של ועידת דרבן, שבאה אחרי קמפיין מוצלח מאוד של משרד החוץ, כמו מכתב ההתנגדות האמריקאי לועדת החקירה בעניין שומר חומות, שאליו הצטרפו לא מעט מידידינו בעולם".