אבי מעוז
אבי מעוז צילום: Yonatan Sindel/Flash90

מזל טוב. עשרות בוגרים חדשים של קרן וקסנר ערכו מפגש חגיגי עם נשיא המדינה הרצוג, וזה זמן מצוין לערוך היכרות עם הקרן הזו, שסביר להניח שרוב הקוראים אינם יודעים עליה כמעט דבר.

נתחיל את המסע בהיכרות עם מידת השפעתה ודרכי פעולתה של הקרן. נקנח בהיכרות קצרה עם האג'נדות שהיא מקדמת ועם האנשים המובילים אותה.

קרן וקסנר היא מכונת הנדסת תודעה משומנת, מתקדמת ועתירת כספים, שמכוונת כל כולה אל הפקידים בדרג הגבוה ביותר בכל מערכות השלטון בישראל. שיטת הפעולה שלה היא לא פחות ממדהימה: היא מקבלת אל התוכניות האקסקלוסיביות שלה עשרות בודדות של פקידים בכל מחזור, והזוכים המאושרים יודעים שבכך נפתח עבורם השער אל "העולם של הגדולים". זרקו אבן על משרד ממשלה כלשהו – ורב הסיכוי שפגעתם בבוגר קרן וקסנר, בעיקר אם כיוונתם אל לשכת המנכ"ל וסביבתו הקרובה. רמטכ"לים ואלופים, מפכ"לים וניצבים, יועמ"שים וסגנים, מנכ"לי משרדים וסמנכ"לים – המסלול אל הלשכות הנחשקות ביותר עובר כמעט תמיד בווקסנר.

ובמילים "עובר בווקסנר" אין הכוונה לקורס מזורז בזום. התוכניות של וקסנר כוללות שנה שלמה של לימודים אינטנסיביים, בחסות הקרן ובמעורבות פעילה שלה בתכנים הנלמדים כמובן. בוגריה – מעל 500 (!) בישראל, שומרים על קשר הדוק במסגרת מה שהם מכנים "משפחה" ואף "רשת", שכוללת פורום קבוע שנפגש ומקדם שינויים חברתיים בשיתוף כל החברים ברשת הבוגרים. מפקדים בכירים בצבא תיארו את "שנת וקסנר" שלהם כ"משנה חיים", משפטנים בכירים מתארים "תובנות וקשרים" שרכשו בווקסנר ושהיו בסיס לשינויים החברתיים שהם מובילים.

כשמבינים עד כמה עמוקה ההשפעה של וקסנר על רשת מסועפת שכוללת מאות פקידים מהבכירים ביותר בישראל, קל להבין שהקרן הזו יכולה להוביל אג'נדות, תפיסות וערכים שיהפכו את מדינת ישראל מהקצה אל הקצה. מי שחי בישראל ושומע חדשות מפעם לפעם לא יופתע לגלות שאת ישראל מנהלת למעשה רשת ענפה של פקידים שהונדסו תודעתית. השאלה הנשאלת מיד עם הבנת הכוח הבלתי מרוסן הזה היא – מה מלמדים שם, בתוכניות של וקסנר, ואילו אג'נדות הם מקדמים?

מבט מהיר אחד על הנהלת הקרן מספיק כדי להבין מיד את התשובה. די אם נזכיר שבראש הקרן עומדת "רבה" רפורמית, וסגנה הוא "רבאיי" רפורמי. אפשר להמשיך ולספר על כך שהסמנכ"ל הוא בוגר 'ג'יי סטריט' – תנועת השמאל הקיצונית והאנטי־ישראלית של יהדות אמריקה. הלאה: בשנת 2015 תרמה קרן וקסנר מיליון דולר למרכז פרס לשלום, לטובת "תמיכה במאמצי שלום במזרח התיכון". הקרן משתפת פעולה עם 'שוברים שתיקה', ונשיאתה חתמה על עצומה הקוראת לנשיא ארצות הברית לפעול להקמת מדינה פלשתינית. מנכ"ל הקרן בישראל חבר בארגון השמאל 'מפקדים למען ביטחון ישראל', והמנכ"לית הקודמת הייתה חברה בוועד המנהל של הארגון הקונסרבטיבי תל"י (שאותו קידם נפתלי בנט, אז שר החינוך, בתור האחראי לתגבור לימודי יהדות לילדי ישראל), והיא חוקרת בארגון השמאל הקיצוני 'מינרבה'. ויש עוד ועוד.

לא תופתעו לגלות בין בוגרי הקרן – שכאמור מאיישים את כל עמדות המפתח במשרדי הממשלה ובמדינה בכלל – שמות כמו יאיר גולן, נורית ליטמן, יהודה שפר, עמי איילון, עמוס ידלין ועוד.

קרן וקסנר היא אחת הסיבות הטובות (או הרעות...) לכך שמפלגת נעם תדרוש בכל משא ומתן קואליציוני את הקמת רשות מג"ן הע"ם (מטה גילוי ונטרול השפעות זרות על מדינת ישראל). לאחר שנים של חדירה לכל המערכות, הנטרול של ההשפעה הזרה והאקטיבית הזו על זהותה של המדינה מחייב מהלך מודיעיני, טכנולוגי וארגוני מעמיק ורציני, וקרן וקסנר על מאות בוגריה היא כמובן רק דוגמה אחת לכך.

רשות מג"ן הע"ם תורכב מאנשי מודיעין, סייבר ומומחים ארגוניים, ויהיו בה נציגים מכל משרדי הממשלה וזרועותיה. היא תהיה אחראית על מיפוי מעמיק של כל "סוכני השינוי" וכל התוכניות והקרנות שהן בעצם זרוע ארוכה של מדינות זרות וארגונים זרים בתוך לב העשייה הציבורית של המדינה. לאחר שלב הזיהוי והמיפוי, יבוצע שלב בקרת הנזקים ותחל מלאכת התיקון. רק בדרך הארוכה הזו נוכל להחזיר את המדינה שלנו לעם ישראל, ונוכל לחיות את חיינו כעם חופשי בארצו.

קצת מוזר לחשוב על זה, אחרי הכול כמעט התרגלנו לכך שככל שפקידים בכירים יותר, כך הם פרוגרסיביים ושמאלנים יותר, אבל זו האמת: זו לא גזרת גורל. עבודה רצינית תוכל להביא לכך שהפקידים, המפקדים, המחנכים, השופטים ושאר אלו שבמידה רבה מנהלים את חיינו הציבוריים - יהיו יהודים גאים ביהדותם, שרוצים לקדם ערכים יהודיים וישראליים, ללא מורא וללא עיוותים וסילופים של תרבויות זרות ומוזרות. יחד נצליח לתקן, בעזרת ד'!

ח''כ אבי מעוז הוא יו"ר מפלגת נעם

***