דונלד טראמפ
דונלד טראמפ צילום: רויטרס

הוועדה של הסנאט האמריקאי ממשיכה לקבל ולשמוע עדים ועדויות לגבי אירועי הפריצה לבניין הקונגרס בימים האחרונים לנשיאותו של טראמפ ובוחנת את מידת האחריות של הנשיא לשעבר לאירועים אלו.

במהלך הוועדה נשמעה עדותו של התובע הכללי של טראמפ, שכיהן בתפקיד המקביל לשר המשפטים במדינות אחרות. התובע, וויליאם באר סיפר שבלילה שאחרי יום הבחירות, ישבו טראמפ ומקורביו בבית הלבן ועקבו אחרי הספירה.

מצב הרוח היה מרומם, ובתחילה היה טראמפ בטוח שהנצחון מוחזק בחיקו, אבל כשברשת 'פוקס ניוז' השמרנית הכריזו על ביידן כמנצח באריזונה, שנחשבה לאחת המדינות המתנדנדות החשובות ביותר, הפך טראמפ לעצבני במיוחד.

"אני ניגשתי אליו ואמרתי לו שיפרסם הודעה לפיה הספירה עדיין נמשכת ואנחנו לא מאבדים תקוה", העיד ביל סטפיין שהיה מנהל הקמפיין של טראמפ, "אבל הוא לא שמע בקולי. כולם אמרו לו שלא ימהר להכריז על נצחונו בבחירות, אבל הוא התעלם מאתנו.

הוא העדיף לשמוע בקולו של עורך דינו רודי ג'וליאני (ראש העיר ניו יורק לשעבר), שבוודאות היה שיכור, ועודד אותו לצאת בהכרזה מיידית על כך שהוא ניצח בבחירות ושביידן הפסיד. ג'וליאני שתה יותר מדי משקאות באותו ערב".

וויליאם באר ציין בעדותו של "טראמפ היה הכי עצבני שראיתי אי פעם". עדים אחרים מבין מקורביו של טראמפ אמרו שבאותו ערב הוא היה נראה "יותר ויותר אומלל ככל שנמשכה הספירה".

בתו היהודיה של טראמפ, העידה גם היא מוקדם יותר בפני הוועדה ואמרה שהיא מקבלת את דבריו של באר לפיהם אין שום בסיס לטענת אביה שהבחירות נגנבו.

באר עצמו סיפר שטראמפ דרש ממנו לפתוח בחקירה רשמית נגד תוצאות הבחירות: "הסברתי לו שזה לא הגיוני מה שהוא דורש, אבל ההיגיון לא עניין אותו. הוא לא רצה לשמוע מה הן העובדות. הוא רק דרש בתוקף לעשות כל פעולה אפשרית כדי לבטל את תוצאות הבחירות".

בעקבות העימות החריף, התפטר באר מתפקידו זמן לא רב לפני סיום הכהונה של טראמפ: "הודעתי לו שאני לא מוכן להיות חלק מהתהליך הזה", אמר.

בעקבות פרסום העדויות, הכחיש רודי ג'וליאני באמצעות עורך דינו את הטענות שהיה שיכור בליל הבחירות: "לא שתיתי אפילו משקה אחד באותו ערב", הוא מצהיר.

התובע הכללי הנוכחי של ארה"ב מריק גרלנד, הודיע כי הוא ותובעים נוספים עוקבים אחרי העדויות הנשמעות בסנאט, וכי בין היתר גם הדברים שנאמרים בפני הוועדה יהיו לפניו כשיקבל את ההחלטה הגורלית אם להגיש כתב אישום כנגד הנשיא לשעבר בגין פעולות בלתי חוקיות שביצע לכאורה בנסיון לבטל את תוצאות הבחירות.

עד כה, לא נרשם בהיסטוריה של ארה"ב מקרה שבו הוגש כתב אישום כנגד נשיא לשעבר, והאמריקאים חוששים מאוד מביצוע צעד שכזה, שעלול להיתפס כרדיפה פוליטית.