צביקי טסלר
צביקי טסלר צילום: ערוץ 7

הממונה על ההילולה במירון, צביקי טסלר, מותח ביקורת על התנהלות המשטרה בהילולת רבי שמעון בר יוחאי בל"ג בעומר השנה במירון.

בדו”ח מיוחד שהגיש הממונה לידי ועדת החקירה הממלכתית לחקר אסון מירון ונחשף אמש על ידי העיתונאי עקיבא ווייס בחדשות הערב בכאן 11 נכתב כי "בזמן אמת החליטה המשטרה לעצור את העלייה להר ואת התנועה כולה בשל עומס על ציון הקבר. החלטות המשטרה התכופות על עצירת התנועה להר היו לא הכרחיות ותרמו רבות לשיבוש מהלך ההילולה ולאווירה הכללית".

לדברי הממונה "ממצב של הילולה שמחה ללא גבולות וללא ריסון על חשבון בטיחות החוגגים, עברנו למצב של בטיחות ורמת יתירות גבוהה ואף מוגזמת על חשבון שמחת ההילולה. קבלת ההחלטות בזמן ההילולה סבלה מעודף של מקדמי בטיחות ויד קלה על עצירת הזרימה הטבעית שתוכננה להילולה".

לפי הדו"ח, פחות מחצי מכמות האנשים שתוכננה מראש במתווה - אכן הצליחו להגיע ולהשתתף בהילולה. לפי מתווה ההילולה, 175 אלף כרטיסים היו אמורים להימכר לציבור החוגגים, אך כמות הכרטיסים שהונפקה בפועל עמדה על 113 אלף, כאשר מתוכם רק 81,800 איש אכן הגיעו למירון במהלך ההילולה.

לדברי הממונה "תנועת האוטובוסים להילולה נעצרה פעם אחר פעם מסיבות שנויות במחלוקת של שמירה על שלום הציבור". הממונה אף מותח ביקורת על עצירת החגיגות והמוסיקה על ההר בזמן ההילולה: "החלטות המשטרה התכופות על עצירת המוסיקה לא היו הכרחיות ותרמו רבות לשיבוש מהלך ההילולה ולאווירה הכללית".

הממונה מתייחס גם לשירות שקיבלו החוגגים בדרכם להילולה בחניונים ובהילולה עצמה במירון: "השירות לציבור לקה בחסר, היעדר צל מספיק, חוסר באספקת מים, מקומות ישיבה, שלטי הכוונה חסרים וכמות תאי השירותים".

טסלר אף התייחס לסוגיית קיום האירועים והטישים שנמנעו מקהילות החסידים במירון. לדבריו, למרות שהאירועים היוו מרכיב במתווה ההילולה, כמעט אף קהילה או חסידות לא הצליחה לסיים בהצלחה את הליך הרישוי בגלל חסמים בירוקרטיים שבחלקם כלל לא נדרשו. בנוגע להפרדה בין גברים לנשים באירוע, כותב הממונה, כי לא בטוח שהתקיים איזון נכון בין הציפיות של הציבור לבין כללי השיויון שחלים על המדינה, וממליץ שלא להפוך את אירוע ההילולה במתכונת בה התקיים, למסורת קבועה.