יאיר גולן
יאיר גולןצילום: Yonatan Sindel/Flash90

ח"כ יאיר גולן (מרצ) טוען כי אין בעיה בגיוס לוחמות לצה"ל משום שביחידה מבצעית לא נדרש לשאת עומסים כבדים, דבר בו נשים מתקשות באופן משמעותי יותר מגברים.

"צה"ל עובר בשנים האחרונות שינוי עמוק, יותר ויותר יחידות הופכות ליחידות התנדבותיות ויותר ויותר לוחמים ולוחמים מוצאים עצמם בשירות קבע", אמר ח"כ גולן לעיתון 'שביעי'. "מבחינה היסטורית, צה"ל נמצא בשלב מעבר בין צבא חובה לצבא מקצועי, כחלק מהמעבר הזה פתיחת כלל יחידות צה"ל הלוחמות לשירות נשים התנדבותי הוא מהלך טבעי שכמוהו קרה וקורה במרבית צבאות המערב, ולא רק בהם".

לדבריו, "ההנחה ששירות נשים ביחידות לוחמות פוגע ברמת הלחימה, אין לו בסיס עובדתי. הוא מבטא לא יותר מאשר פחד בלתי מוסבר מפני שותפות חוצה מגדרים המתקיימת ברוב מעגלי חיינו. ההוכחות מצויות בשטח – ברור שטייסות אינן פחות טובות מטייסים. ברור שחובלות אינן פחות טובות מחובלים. ולגבי יכולת נשים לשאת עומסים כבדים כגברים, עניין זה ביחידה מבצעית אינו נדרש".

"הניצחון בלחימה אינו מוכתב על ידי חוזק הגב", טען. "הוא כן מוכתב על בסיס רוח לחימה, אינטליגנציה טבעית, יכולת ניתוח שטח, מנהיגות ונחישות. בכל הפרמטרים האלה אין שום יתרון לגברים על נשים, או נשים על גברים זה עניין אישי ולכן הגיע הזמן שלכל הפחות ביחס לשירות התנדבותי לחתור לשוויון מלא, לא כחלק מסדר יום פמיניסטי שנכפה על הצבא, אלא מתוך הבנה מלאה כי מיצוי כוח האדם האיכותי העומד ברשותו של צה"ל אינו מתיר לנו להדיר ממשימות ותפקידים חצי מהאוכלוסייה".