ח"כ גפני
ח"כ גפניצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

יו"ר מפלגת דגל התורה ח"כ משה גפני הגיש הצעת חוק להורדת אחוז החסימה לאחוז וחצי, במקום 3.25% כיום.

האינטרס של גפני הוא ככל הנראה להעביר חוק שבאמצעותו יוכל לאיים על חבריו מאגדות ישראל, ישראל אייכלר ומאיר פרוש, כי דגל התורה תרוץ לבד במידה ולא יתיישרו לקו שלו.

הורדת אחוז החסימה משרתת גם את האינטרס של שר החוץ יאיר לפיד, שירוויח 'הצלה' של ארבע רשימות שמתנדנדות סביב אחוז החסימה, מה שלפי הסקרים יקרב את לפיד לגוש חוסם נתניהו.

ייתכן שעל כך שוחחו לפיד וגפני בפגישתם המפתיעה השבוע שנמשכה דקות ספורות ונעשתה לעיני כל במשכן הכנסת.

ח"כ אורי מקלב מדגל התורה אמר לגפני צה"ל כי הקואליציה תתמוך בהורדת אחוז החסימה, "זה לא סוד שדגל התורה היא נגד העלאת אחוז החסימה. לא שיש לנו כעת בעיה מול אגודת ישראל אך כעת יש הזדמנות פוליטית להעברת חוק הורדת אחוז החסימה".

ח"כ משה גפני תקף אתמול במליאת הכנסת את סגן השר מתן כהנא (ימינה) על התנגדותו לחוק שעוסק בבתי הדין הרבניים.

גפני פנה לכהנא: "מה אתה רוצה מהערבים שאתה שולח אותם ברכבות, מה אתה רוצה מהחרדים, שנה שלמה אתה משמיץ את הציבור החרדי, פרחח שכמותך. אין לך ערך לכלום. אתה פרחח".

חבר הכנסת גפני עלה להסביר את החוק במליאת הכנסת ואמר: "אני לא מבין מדוע הממשלה מתנגדת לחוק הזה, מה זה ליברלי? אף פעם לא הבנתי, מה זה חבר כנסת עם דעות ליברליות? אם אני דתי, או מוסלמי, או דרוזי, למה שלא ייתנו להתדיין בבתי הדינים שלנו, למה לא לאפשר זאת?".

"ואני לא הבנתי", הוסיף גפני, "למה צריכים לכפות עלי דבר כזה, אני למדתי בישיבות ולמדתי בכוללים וקיבלתי פה מושגים חדשים, מה זה אדם ליברלי, ליברלי, זה אחד שגורם לי לא לחיות כפי שאני רוצה? אני מקווה שחברי הכנסת יתמכו בהצעת החוק שהבאתי, לאפשר לכל אחד לדון איפה שהוא רוצה, או בבית דין שרעי, דרוזי וכמובן בבית דין רבני, אחרי שאראה את תוצאות ההצבעה, אני אבין מיהו אדם ליברלי", סיים גפני.

את החוק הגישו יחד חברי הכנסת גפני ואבי מעוז, והוא מבקש לתת סמכות לבתי דין רבניים לדון בעניינים אזרחיים. כהנא שיבח את החוק אך הסביר שהוא אינו יכול לתמוך בו בשל המשמעת הקואליציונית.