איילת שקד
איילת שקד צילום: Flash90

העיתונאי הילו גלזר פרסם כתבה מקיפה בעיתון "הארץ" על פעילותה של שרת הפנים איילת שקד בשנה האחרונה.

לדברי גלזר, בעוד ראש הממשלה בנט חותר למרכז ונראה כמי שוויתר על הבייס, שקד מתמידה באותו קו נצי שאפיין אותה לאורך השנים.

"כשרת הפנים היא פועלת לגירוש מבקשי מקלט, מקשיחה עורף בסוגיית הפליטים מאוקראינה, מקימה יישובים יהודיים שיחסמו בנייה בדואית בנגב, תומכת בוועדות קבלה שמקשות על ערבים לעבור ליישובים קהילתיים ומובילה מהלכים שונים שינעמו לאוזניים שמרניות".

גלזר כותב כי "בזמן שחלק מהשרים הולכים על בהונות כדי לשמור על שלמות הקואליציה, שקד מבצעת מעל ומתחת לפני השטח מהלכים להידוק האחיזה שלה בחוגי הימין העמוק. אם צריך, תוך שימוש במוטת השליטה האדירה שלה כשרת הפנים".

לצד חתירה להקמת מועצות חדשות ביו"ש שיחייבו הקמת מנגנונים חדשים, מבנים, לשכות וגיוס עשרות פקידים בעלות של עשרות מיליוני שקלים, "מעל הכל בולטת מדיניות ההגירה הנוקשה של שקד. במשרד הפנים מתכננים חוק חדש למניעת הסתננות, חותרים להאיץ גירוש מבקשי מקלט לסודן, ופועלים להחזיר לרפובליקה הדמוקרטית של קונגו מאות אזרחים שמצאו בישראל בית".

גלזר מספר כי בימים אלה עובד צוות המשרד על ניסוח חוק שיפקיע חלק משכרם של מבקשי המקלט לפיקדון שיוחזר להם רק בצאתם מישראל. "חוק דומה כבר נפסל על ידי בג"ץ לפני כשנתיים, בנימוק שהוא יפגע באופן בלתי־מידתי בזכויותיהם של עובדים ששכרם ממילא נמוך ביותר. שקד גיבשה מתווה חדש שיפקיע מהעובדים חלק משכרם לפי מדרגות הכנסה: 6% ינוכו ממי שמשתכר שכר מינימום, ו–20% מכל שקל מעבר לכך.

"אחד השותפים העיקריים של שקד במימוש מדיניות היד הקשה הוא תומר מוסקוביץ', האיש שמינתה לתפקיד ראש רשות האוכלוסין וההגירה. מוסקוביץ' יצר לעצמו מוניטין של מי שרותם את כל הכלים המינהליים העומדים לרשותו כדי לקדם גירוש מבקשי מקלט. בקרב ארגונים למען פליטים פעלתנותו מעוררת געגועים לאנשיו של אריה דרעי", נכתב בעיתון "הארץ".