קורס טיס 184
קורס טיס 184צילום: דובר צה"ל

ד', בוגר ישיבת ההסדר "תורה בציון" ביישוב אפרת, מסיים השבוע את קורס הטיס 184 של חיל האוויר ויעמוד על רחבת המסדרים בבסיס חצרים.

הרב יקיר שמש, רבו של ד' ומי שליווה אותו בשנות ההכנה לצבא, סיפר: "הבוגרים אצלנו בישיבה ממשיכים במעלה החיים לקראת אתגרים חדשים יחד עם הרוח שלקחו מן הישיבה, כך הוא ד׳ שלמד אצלנו בישיבה והמשיך לאתגר הגדול על שמירת עם ישראל במולדתו.

"הצניעות שבו וההקשבה אל האחר מול השאלות והתהליך בישיבה בין יתר מידותיו הטובות הביאו אותו להישגים גדולים ומימוש עצמי''. הרב שמש מוסיף: "עם הרוח שיצאה מן הישיבה הוא מכיר ויודע כי נכונו לו מצבים לא פשוטים בהם הוא ידרש לשמור על כל הערכים עליהם התחנך".

הרב יצחק נריה ראש ישיבת תורה בציון בירך גם הוא: "כבוד הוא לנו שבוגר הישיבה מגיע עם סל הערכים עליהם התחנך ועם התורה הגדולה אותה קיבל בבית המדרש ומגיע לפסגות הגבוהות אליהן חלם, מברכים אותך בהצלחה גדולה ד', תמיד ידענו שיש לך כנפי רוח, עכשיו גם צה"ל יודע".

צילום: דובר צה"ל
צילום: דובר צה"ל

טקס סיום קורס טיס מספר 184 יתקיים ביום חמישי הקרוב בבסיס חיל האוויר בחצרים, בו יוענקו כנפי טיסה לבוגרים. הטקס יתקיים במעמד נשיא המדינה יצחק הרצוג, ראש הממשלה נפתלי בנט, הרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי, מפקד חיל האוויר אלוף תומר בר ומשפחות הבוגרים.

את קורס הטיס יסיימו השנה 36 חניכים - 33 גברים ושלוש נשים (בהן נווטת קרב אחת ושתי טייסות מסוקים) – וזאת לאחר הכשרה מקצועית בת שלוש שנים בבית הספר לטיסה. עם סיום הכשרתם, יצטרפו הבוגרים והבוגרות לחוד החנית של צה"ל ויובילו את הפעילות המבצעית של חיל האוויר בשנים הבאות, כחלק מהמאמץ להגנת ישראל ואזרחיה.

טקס סיום קורס הטיס נערך הפעם בסימן 40 שנים למלחמת שלום הגליל, במהלכה פעלו צוותי האוויר במקצועיות ובתעוזה תוך שמירה על עליונות אווירית. אחד ממהלכיה החשובים של המלחמה היה מבצע "ערצב 19" בו מטוסי חיל האוויר פגעו קשות במערך טילי קרקע-אוויר הסורי והופלו כ-23 כלי טיס של חיל האוויר הסורי.

בתמונת הבוגרים המסורתית ובהתאם לנושא המסדר, הצטלם מפקד חיל האוויר, אלוף תומר בר, מפקד בסיס חצרים, תא"ל גיא דוידסון ומפקד בית הספר לטיסה, אל"ם א' יחד עם בוגרי קורס טיס מספר 184 ועם מפקד חיל האוויר במלחמת שלום הגליל, אלוף (מיל') דוד עברי שהתגייס בשנת 1952 לקורס טיס מספר 14 והוביל מהלכים רבים במסגרת תפקידו, בשדה ובמטה.

התמונה צולמה על רקע מטוס הקרב ה"נץ" (F16A) מספר זנב 107 - מראשוני מטוסי ה"נץ" ששירתו בחיל האוויר משנת 1980.

מטוס "נץ" מספר 107 ידוע כ"אלוף ההפלות" של חיל האוויר ולזכותו נרשמו שש וחצי הפלות, מספר ההפלות הגבוה ביותר שנעשה במטוס מסוג זה בעולם. במלחמת שלום הגליל רשמו טייסיו חמש וחצי הפלות של מטוסי אויב.