רופא
רופא צילום: PIXABAY

טחורים, מכירים? ברור. מי לא מכיר את אחת התופעות הכואבות והכי פחות נעימות. אבל מה לגבי בת דודתן הרחוקה, הפיסורה?

פיסורה היא פצע פתוח או קרע קטן ברירית המצפה את פי הטבעת. היא עלולה להיווצר כשעוברת צואה גדולה או קשה במהלך יציאה, וגורמת לכאבים ודימומים לעתים במהלך היציאות. הפיסורה נרפאת בתוך מספר שבועות בדרך כלל, ללא כל צורך בטיפול מיוחד.

העניין הוא שהיא עלולה לחזור, במידה והיא נגרמת על ידי עצירות שלא טופלה בזמן או כראוי. במקרים בהם הפיסורה נמשכת כשמונה שבועות, היא נחשבת לכרונית. החדשות הטובות הן שלרוב טיפול פשוט של אמבטיות סיטז או צריכת סיבים מוגברת, יספיקו. במקרים אחדים, המצב כן ייחשב לחמור יותר ואז יהיה צורך בטיפול תרופתי ולעתים גם ניתוח.

פיסורה – איך מטפלים בה?

נשאלת השאלה האם פיסורה וטחורים נחשבות לאותה בעיה, והתשובה היא – לא. אלו שתי בעיות רפואיות שונות המשפיעות על אותו אזור, כשהטחורים הם וורידים נפוחים שיכולים להתפתח בתוך פי הטבעת או מחוצה לו, הם עלולים לכאוב מאוד ולדמם. הפיסורה היא פשוט פצע.

נשאלת השאלה, כיצד ניתן לטפל בפיסורה? ובכן, ברוב המקרים אפשר לטפל בה בבית ללא כל צורך באשפוז וטיפול מיוחד. ההחלמה אורכת בין כמה ימים למספר שבועות. אפשרויות הטיפול הן;

  • טיפול בסיסי – מטרת הטיפול היא לרכך את היציאות ולהסדיר אותן בכדי למנוע את הפגיעה המתמשכת ברירית. בתור התחלה כדאי להקפיד על תזונה המכילה צריכת מים מוגברת וסיבים תזונתיים, לצד תרופות מרככות צואה ואמבטיות ישיבה לריכוך. הקפדה על אלו תפחית את הכאב ותעצור את הדימום במידה וקיים כזה.
  • משלשלים – אלו תרופות שביכולתן לרכך את הצואה ולאפשר לה לצאת ביתר קלות מבלי לפצוע את התעלה בדרכה החוצה. ישנו סירופ הפועל לאותה מטרה, אותו ניתן לתת לילדים הסובלים מהבעיה. מכיוון שמדובר בילדים, ההמלצה היא לרוב להתחיל במינון נמוך ועל פי המלצת הרופא ותגובת הילד, להעלות אותו בהתאם.
  • משחות – לצד הטיפול הבסיסי ניתן להשתמש במשחות המכילות חומרים פעילים – ולעתים גם חומר מאלחש. חומרים אלו מרפים את השרירים ומרחיבים את כלי הדם סביב פי הטבעת. בתוך זמן קצר לאחר תחילת הטיפול נראה שיפור, אך כדי לוודא זאת יש להמשיך להשתמש במשחה מדי יום ביומו במשך חודשיים לערך. יש לשים לב שחלק מהמשחות מאופיינות בתופעות לוואי כגון כאב ראש, סומק, לחץ דם נמוך ועוד. היוועצו עם רופא טרם השימוש במשחות.
  • הזרקה של רעלן בוטוליניום – אופציה אחרת היא להזריק בוטוליניום (חומר להרפיית שרירים באופן זמנית) לסיבי הסוגר הפנימי, וכך מרפה את שרירי פי הטבעת. לאחר הזריקה, יירד הלחץ שבסוגר למשך מספר חודשים קצר, וכך פיסורה עקשנית יכולה להחלים בקלות. מורגש לרוב כאב במקום ההזרקה ולעתים גם זיהום, לצד שטפי דם ואי שליטה על גזים באופן זמני. חשוב לציין שהתרופה אינה מומלצת בזמן הנקה או היריון.

האם יש אפשרות למנוע את התופעה?

מניעת פיסורה אנאלית היא אפשרית על ידי נקיטת אמצעים שונים למניעת שלשולים ועצירויות. חשוב מאוד לצרוך מזונות עתירים בסיבים לצד שתיה מרובה של מים, ואם אפשר גם לשלב פעילות גופנית קבועה.

כל אלו יחדיו, מסייעים ליציאות קלות יותר שאינן דורשות מאמץ ואינן כרוכות בכאבים. בסופו של דבר, מדובר בסך הכל בשמירה על אורח חיים בריא שמוכיח שוב, את יכולתו למנוע מחלות ומצבים רפואיים שעלולים להכאיב ולגרום לנו לסבל של ממש.