אבעבועות הקוף
אבעבועות הקוף istock

משרד הבריאות מעדכן כי שלושה גברים נוספים אובחנו היום (שני) כחולים באבעבועות הקוף. בישראל ישנם כעת תשעה מטופלים שאובחנו עם המחלה.

שלושת החולים שאובחנו היום הם בגילאים 30 עד 60 ממרכז הארץ, כאשר אחד מהם נדבק בישראל ולא בחו"ל. אימות האבחנה נעשה במכון הביולוגי.

אבעבועות קוף הינה מחלה ויראלית שמתבטאת לרוב בחום, פריחה שלפוחיתית והגדלה של בלוטות לימפה.
משרד הבריאות מזכיר למי שמפתח חום ופריחה שלפוחיתית לאחר חזרה מחול או היה במגע הדוק עם אדם שיש חשש שהוא חולה באבעבועות קוף לפנות לרופא/ה המטפל/ת.

ארגון הבריאות העולמי הודיע כי הוא עובד עם צוות מדענים ומומחים על מנת למצוא שם חדש למחלה, לאחר שלטענת ראשי הארגון "השם "אבעבועות הקוף" גורם לאפליה ותדמית לא נעימה כלפי אלו שנדבקו במחלה".

ראשי ארגון הבריאות העולמי גם הוסיפו כי ההתייחסות למחלה כ"נגיף אפריקאי" היא לא מדויקת וגורמת לאפליה גזענית. ההחלטה לשנות את שמה של המחלה הגיע לאחר שקבוצה של 30 מדענים כתבו לראשי ארגון הבריאות העולמי מכתב ובו טענו כי "השם הוא פוגעני ומפלה" וביקשו לשנות אותו.

בשבועות האחרונים נרשמו 1600 מקרים ברחבי העולם של אבעבועות הקוף, כולל 72 מקרי מוות. בשבוע הבא אמורים ראשי ארגון הבריאות העולמי להתכנס לישיבת חירום בו יוחלט האם להכריז על התפרצות אבעבועות הקוף כ"מצב חירום לבריאות הציבור המעורר דאגה בינלאומית", דרגת האיום הבריאותי הגבוהה ביותר.

המחלות היחידות שנכנסו לקטגוריה הזו עד היום הן הקורונה, נגיף האבולה, שפעת החזירים, פוליו וזיקה.

"התפרצות אבעבועות הקוף היא חריגה ומדאיגה. מסיבה זו החלטתי לכנס את ועדת החירום לפי תקנות הבריאות הבינלאומיות בשבוע הבא, כדי להעריך אם ההתפרצות הזו מייצגת מצב חירום לבריאות הציבור בעל דאגה בינלאומית", אמר ראש ארגון הבריאות העולמי, טדרוס ג'ברייסוס.

זיהום "אבעבועות הקוף" גורם לפריחה על פני העור שבמרבית המקרים חולפת מעצמה לאחר כשבועיים. היא אינה נחשבת למחלה קטלנית ואחוזי התמותה ממנה נמוכים.