בשבועות האחרונים המעיין המפורסם "עין סוכות" הפך למוקד חיכוך והתגרות ביהודים מצד עשרות ערבים תושבי האזור.

אל המעיין הגדול של הבקעה, שנמצא בסמוך לגדר גבול ישראל-ירדן באזור שבין מחולה לשדמות מחולה, מגיעים ערבים ומפרים את שלוות הרוחצים במעיין. כך למשל לפני כשבועיים, עת עשרות ערבים דחפו יהודים במעיין, הניפו דגלי פלסטין וקראו קריאות אנטישמיות כגון "תחזרו לאירופה יהודים".

בתגובה להתפרעויות הערבים, בסוף השבוע האחרון (שישי) התקיים בשטח המעיין הפנינג בניה בהשתתפות כ-250 אורחים. עם זאת, בכך הנושא לא בא על מי מנוחות והמאבק על החופש לרחוץ בשקט במעיין עדיין מתנהל.

בשיחה עם ערוץ 7 חזר שקד ויינר, תושב המושב מחולה שהיה עד לאלימות הערבית, לרגעי האימה. "זאת לא הייתה מריבה. זה היה תקיפה חד צדדית מצד הערבים", הוא פתח. "ביום שישי בשבוע שעבר בשעות אחר הצהריים, כמו בכל יום שישי, יצאנו חבורת נערים ממושב מחולה לשחות במעיין".

לדבריו, "בזמן ששחינו במים, מגיעה קבוצה של כ-30 ערבים. הערבים חנו בצמוד אלינו הפעילו ברמקולים שירים מסיתים וצעקו לעברינו קריאות גנאי גזעניות כמו 'תחזרו לאירופה יהודים'. בשלב זה אחד הבחורים יצא מהמים וניגש אליהם בבקשה להנמיך במעט את המוזיקה. הערבים התחילו לדחוף אותו והפילו אותו על הרצפה. בשלב זה מתחילה תקיפה אלימה שבה קורעים לשני בחורים את החולצות ופוצעים בחור נוסף בצוואר".

עין סוכות
עין סוכותצילום: נוער מחולה

הנערים שמצאו עצמם תחת מתקפה התקשרו במקום למוקד הצה"לי, ובמקביל התקשרו לחבריהם מהמושב שיגיעו לחלץ אותם. "כאשר מגיעים עוד כשבעה אנשים מהמושב אנחנו מצליחים בערך להשתלט על האירוע", ציין ויינר. אלא שאז, "כפי הנראה התוקפים התקשרו לחבריהם בכפר, וכעבור חמש דקות מגיעים למעיין בסביבות כעשרים טרקטורונים וכלי שטח מצויידים בדגלי פלסטין, מקיפים אותנו ומתחילים לתקוף".

הוא הוסיף: "בשלב זה מגיע ג'יפ סיור צבאי. אחד הטרקטורונים דוהר לזירה וצועק 'שבאב! אל שורטא הון' (המשטרה פה, י"ג). או בגלל שפחדו ממעצר או בגלל שהיה שם הרבה טרקטורונים ללא לוחיות רישוי, קבוצת כלי השטח בורחת במהירות מהמקום. הג'יפ הצבאי מגיע, מעקב את קבוצת התוקפים. ובהיעדר אפשרות אחרת משחרר אותם כעבור חצי שעה".

במוצאי השבת ניגשו לתחנת המשטרה הנערים להגיש תלונה נגד הפורעים, ונתקלו בתגובה שהדהימה אותם. לדברי ויינר, "לאחר כחמש דקות השוטר מודיע לנו שאין לנו למה להגיש תלונה כי ממילא לא יעשו עם זה כלום. 'אפילו לא יעצרו אותם' הוא אמר".

הוא הדגיש, "לא מדובר באירוע נקודתי. בשנים האחרונות הרשות הפלסטינית משקיעה כח אדם ותקציבי עתק על מנת להשתלט על שטחי C בכלל ומעיינות ונקודות משמעותיות בפרט. כבר שנים יש עתירות בבג"ץ על בעלות השאיבות במעיין שנבנה על ידי אנשי מחולה כבריכת שאיבה לחקלאות באזור. בשנתיים האחרונות הרשות מממנת אוטובוסים מהערים שכם וג'נין המביאים באופן קבוע צעירים ערבים למעיין".

ביום שישי הקרוב מתכננים הערבים לבוא בהמוניהם למעין, ומנגד יהודים מתכננים לבוא גם כן לרחוץ בעין סוכות. מח"ט הבקעה אל"מ מאיר בידרמן וקב"טית הבקעה הדס גוזלן עודכנו על ידי היהודים שמתכננים להגיע לרחוץ במעיין על החשש מפני התנכלויות מצד ערבים.