הסימפונית ירושלים
הסימפונית ירושלים צילום: אבינה גולן

קונצרט יוצא דופן צפוי להיערך בסוף החודש בירושלים כשהסימפונית ירושלים על בימת תיאטרון ירושלים עם סרטונים מקוריים מתוך סרטיו של אחד מהאייקונים הבולטים של תעשיית הקולנוע, צ'רלי צ'פלין.

צ'פלין, שחקן קומי, במאי קולנוע ומלחין אנגלי, זכה להצלחה רבה בעידן הסרט האילם, ונחשב לאחת מהדמויות החשובות והמשפיעות ביותר בהיסטוריה של תעשיית הקולנוע.

צ'פלין מוכר בעיקר כמי שכתב, ביים והפיק את סרטיו, והוא אף כיכב ברובם, אולם לא כולם יודעים שהוא הלחין את הפסקול עבור כמה מהם, בין היתר עבור "אורות הכרך" ו"אורות הבמה", עליו אף זכה צ'פלין באוסקר בקטגוריית הלחנת פסקול.

"נתקלתי במקרה במוזיקה של צ'פלין בזמן שחקרתי פרויקט חדש הקשור למלחיני קולנוע ומלחינים שכותבים לקולנוע" מספר הכנר והקריין פיליפ קווינט שיהיה הסולן בקונצרט, "נתקלתי בשיר 'חַיֵיךְ' מבלי ששמתי לב שצ'פלין היה האחראי הבלעדי לכתיבת השיר הזה ולכתיבתם של מאות אחרים. למעשה הוא הלחין כמעט את רוב המוזיקה לכל סרטיו".

"הפרויקט התחיל עבורי בעיבוד 13 שירים של צ'פלין, שהפכו בהמשך לתכנית מולטימדיה בשם "החיוך של צ'רלי צ'פלין". תוך כדי העבודה על העיבודים הסתקרנתי לגבי תהליך הלחנת המוזיקה של צ'פלין. הוא לא כתב או קרא מוזיקה, אבל כן ידע לנגן בכינור, פסנתר וצ'לו באופן חובבני ולצדו עמד צוות מעבדים שעזר לו 'להניח' את המנגינות על דף התווים".

"ככל שהמשכתי לחקור למדתי כי במהלך חייו המרתקים של צ'פלין הוא פגש מספר מלחינים אגדיים ביניהם שנברג, רחמנינוב, גרשווין ואחרים. עם חלקם היה מיודד וחלקם השפיעו רבות על סגנון ההלחנה שלו. התוכנית שלי חוקרת את מערכות היחסים הללו דרך הוויזואליה, הנרטיבים וכמובן המוזיקה בקונצרט, ואני מקווה שהקהל בירושלים ייהנה ממנה".

על הקונצרט ינצח מאסטרו סטיבן סלואן ווהוא יכלול יצירות פרי עטו של צ'פלין: סוויטת אורות הכרך, הנעימה של טרי מתוך 'אורות הכרך', פנטסיית הנער, טנגו 'מרירות', 'ערבות בוכיות', ונעימת 'זמנים מודרניים' ("חַיֵיךְ") מאת צ'פלין.

בנוסף, כוללת התכנית גם יצירות נוספות מאת מלחינים שהשפיעו על צ'פלין לאורך חייו, וכמו כן גם תמונות וקליפים מסרטיו האלמותיים של צ'פלין: "זמנים מודרניים", "מלך בניו יורק", "אור הזרקורים", "הדיקטטור הגדול" לצד הרבה צילומים וקליפים נדירים מהארכיון האישי של צ'פלין.

"הופעתי עם התוכנית הזו מספר פעמים בכל רחבי תבל" מסכם קווינט "ואני ממש נרגש להיות מסוגל סוף סוף להביא אותה לבכורה ישראלית, ולהתאחד על הבמה בשיתוף פעולה עם חברי היקר, מאסטרו סטיבן סלואן".