מי יבחר את המחליף שלו? כוכבי
מי יבחר את המחליף שלו? כוכבי צילום: דובר צה"ל

הקדמת הבחירות או הקמתה של ממשלה חלופית מציבה את שאלת בחירת הרמטכ"ל על ידי שר הביטחון הנוכחי או הבא בסימן שאלה. תא"ל במיל' אמיר אביבי, מנכ"ל תנועת 'הביטחוניסטים' מתייחס לשאלה בראיון לערוץ 7.

"מניסיון של שלושים שנה בצבא אני יכול לומר שהנוהג מאוד פשוט, אף פעם לא ממנים קצין שלא על דעת המפקד הנכנס", אומר תא"ל במיל' אביבי. "מסכמים מפקד נכנס ליחידה ומהרגע שבו מתחילים הליכי המינוי הבאים מי שמשפיע על הכוורת הוא הקצין הנכנס. במדינות דמוקרטיות העיקרון הזה קיים על אחת כמה וכמה".

בדבריו מדגיש אביבי: "צריך לזכור שכל המועמדים לרמטכ"לות, שאותם אני מכיר מקרוב, הם אנשים ראויים ומתאימים, וכל מי שיבחר מתאים. מה שיעשה את ההבדל הוא שהדרג הנבחר על ידי הציבור, שרוצה לקדם מדיניות ומטרות, בוחר את מי שלדעתו יעשה זאת בצורה הטובה ביותר. זו הסיבה לכך שהפוליטיקאים הם הממנים של הפקידות המקצועית. יש מי שרואה בכך בעיה אבל זה אחד העקרונות הבסיסיים בדמוקרטיה, ולכן ראוי שהממשלה הבאה, אחרי שיסוכם שר ביטחון ויהיה ראש ממשלה, הם שיבחרו את הרמטכ"ל שיעבוד איתם בשנים הבאות".

האם הדבר יכול להוביל לדחיית ההחלטה באופן משמעותי, אולי עד סף תום כהונת הרמטכ"ל הנוכחי? "אנחנו עדיין לא בצומת קבלת ההחלטות. כרגע מדברים על בחירות באוקטובר וסביר להניח שבנובמבר-דצמבר תהיה ממשלה ויהיה אפשר לקבל החלטות לפני סיום הקדנציה הנוכחית. אם האירוע יסתבך יפנו ליועמ"שית שאולי תמליץ לקבל החלטות לנוכח הסתבכות, אבל אנחנו עדיין לא שם וכרגע אין סיבה בלחץ ובממשלת מעבר לקבל החלטות. שום דבר לא לחוץ".

אביבי מדגיש בדבריו כי עיקרון חשוב מאוד הוא שמי שיכריע בדבר זהות הרמטכ"ל יהיה מי שגם יעבוד איתו בפועל.