קרולין גליק
קרולין גליק צילום: גרשון אלינסון

העיתונאית והפובליציסטית קרולין גליק פוטרה מ"ישראל היום", מתחה ביקורת על ההנהלה של העיתון וטענה כי הוא "נע שמאלה" ולכן כבר לא רצויה שם.

בפוסט ארוך בפייסבוק פירטה גליק את הנסיבות שלדעתה הובילו לפיטוריה, ומתחה ביקורת על העורך הראשי החדש של "ישראל היום" עמר לחמנוביץ.

"ביום חמישי שעבר, עורך 'ישראל היום' עומר לחמנוביץ' פיטר אותי. אין זה סוד ש'ישראל היום' השתנה. שלדון אדלסון ז"ל הקים את העיתון ב-2007 כדי לתקן את עוולות העיתונות המגויסת לצד השמאלי של המפה האידיאולוגית-פוליטית בישראל, אולם, עם מותו הצטרף העיתון לצד השמאלי של המפה האידיאולוגית-פוליטית שלנו.

"לפני שנה, העיתון נדרש להחליט בין שתי חלופות: להיות בת קול לימין באופוזיציה, לספר את האמת על הממשלה הפוסט-ציונית הראשונה שידענו, או להצטרף לשמאל, ביחד עם נפתלי וגדעון ואנשיהם 'הממלכתיים'".

לטענת גליק, "אחרי תקופת בלבול של מספר חודשים במהלכם העיתון דיבר בשני קולות, הפור נפל. בפברואר עורך העיתון בועז ביסמוט פוטר, עומר לחמנוביץ', חובש כיפה בעל דעות יוניות מונה להחליף אותו והעיתון הצטרף לשמאל. רואים זאת באלף דרכים. בין השאר, 'ישראל היום מצניע או מסתיר באופן קבוע את הדיווחים ממשפט נתניהו ואת ההסתה המסוכנת והפרועה נגד מצביעי ליכוד. כמו כן, מדי יום ביומו, העיתון מגבה את הממשלה ואת המדיניות הפוסט ציונית שלה עד כמה שרק ניתן.

"אין שום דבר יוצא דופן ואין שום פסול בכך שלעיתון בישראל יש זהות פוליטית ואידיאולוגית שהוא מקדם בדיווחיו. למעשה, מעולם לא היה עיתון פה שלא היה מזוהה עם מחנה או מפלגה בספקטרום הפוליטי. היו ימים שהמערכות התכחשו לכך. אבל מעולם לא היה מצב שעיתון בישראל לא לקח צד".

גליק טוענת כי כאשר העיתון נע שמאלה היא כבר לא הייתי רצויה בו. "ועל כן, לחמנוביץ פיטר אותי. ברור שזאת מכה עבורי. אבל לא אלמן ישראל. אני אמשיך לכתוב בפלטפורמות אחרות ומניחה שבחודשים הקרובים, לצד שקידה על ספרי החדש בנושא מדיניות החוץ של ישראל, אני אמצא את דרכי העיתונאית. בינתיים תקראו אותי פה, ובטוויטר, ובניוזוויק, תעקבו אחרי הפודקסט השבועי שלי פה ובאתר שלי. ייתכן שעוד אוסיף תוכנית בעברית. וכשיהיה לי מה לשתף מכתב היד של הספר, אדאג לעשות זאת".

גליק קישרה בין פיטוריה לבין מערכת הבחירות, וטענה כי לפנינו אתגר אדיר - לנצח בבחירות בזמן שכל העיתונים בארץ תומכים בשמאל ופועלים לקידומו בבחירות ובכלל. "אם יעלה בידי המחנה הלאומי להרכיב את הממשלה הבאה, וגם אם לא, עלינו ללמוד את הלקח מהכשלונות -- ובראשם, אובדן המוסדות שלנו לרבות 'ישראל היום'י. אם אנחנו באמת רוצים לממש את החזון הציוני, ולהבטיח את עתידנו כאן על אדמת המולדת שלנו, אנחנו צריכים ללמוד לשלוט, לבנות מוסדות, ולאייש אותם עם שותפים לדרך''.

מישראל היום נמסר: "אנו מודים לקרוליין גליק על כתיבתה ותרומתה למערכת ישראל היום ומאחלים לה הצלחה בהמשך דרכה. לעיתונאים ולפובליציסטים של עיתון ישראל היום יש חופש ביטוי וכתיבה מוחלט. ישראל היום היה וימשיך להיות כלי התקשורת של המחנה הלאומי, הכולל בתוכו מגוון דעות. הטענות להתערבות בתכנים הן שקריות. כנהוג בשוק עבודה חופשי, לעתים תקופת העסקה של עובד זה או אחר מסתיימת".