זאב חבר - זמביש
זאב חבר - זמבישצילום: חזקי ברוך

זאב חבר (זמביש)

מזכ"ל אמנה וחבר מועצת יש"ע

זאב חבר, או בכינויו שהפך למוכר בפי כול זמביש, נחשב כבר עשרות שנים שם נרדף להתיישבות. מאז שנת 1989 הוא עומד בראש תנועת ההתיישבות ביהודה ושומרון 'אמנה' ונחשב לאיש שפועל מאחורי הקלעים ויותר לפתור את הפלונטרים המסובכים ביותר כדי להביא לקידום מפעל ההתיישבות בכלל והמתיישבים בפרט.

זמביש נחשב ממלכתי מאוד בקרב ציבורים רבים ונחשב לחסיד של פשרות במקום שבו עלולות להיות תמונות של פינויים קשים ואלימים, אך כל פשרה כזו שכוללת הוצאת אדם מקרקע מסוימת חייבת מבחינתו לכלול קרקע חלופית בנקודת התיישבות אחרת, וכמובן בהסכמה מלאה של התושבים. אחת ההתמודדויות הקשות שלו היו בתקופת ההתנתקות, שם אחד האנשים שבהם בטח לאורך שנים רבות – אריאל שרון – הפנה את גבו אליו. הוא עצמו ספג ביקורת קשה על גישתו בעת ההיא, אך לא נסוג אלא המשיך בדרכו.

מערכת הקשרים הענפה שידע לבנות לאורך השנים מימין ומשמאל קנתה לו שם ומעמד שמאפשר לו לפעול בנושאים שונים הקשורים לפיתוח ההתיישבות גם כשמדובר לעיתים בצד שני, שדעותיו רחוקות מההתיישבות ומהדעות של חבר עצמו. גם בגיל 68 הוא אולי הדמות המשמעותית ביותר בהתיישבות ביהודה ושומרון ואחת המשפיעות ביותר בה – הן בצד תפקידו באמנה והן במועצת יש"ע.

זמביש, נשוי ואב לשבעה, מעדיף באופן קבוע לשמור על מקומו בצללים. נדיר למצוא ריאיון שלו או התבטאויות פומביות תקשורתיות. ככל שהוא יותר משפיע מאחורי הקלעים, כך שמו מוכר לפניהם, אבל הוא הדמות הקלאסית של מי שמעדיף להגביר כוחות ולהאיץ תהליכים מתחת לפני השטח, ולא מעט מהלכים שהוא עצמו הניע לא מוכרים מספיק לציבור הרחב.

***