יוחא"י בן אבי
יוחא"י בן אבי קליפ אנימציה: יוסי שחר תמונת שיר: אלחנן בן אורי

שנת השמיטה עוברת על רובנו בלי שכל כך נרגיש אותה, אבל יש חקלאים שחיים אותה יום יום. אחד מאותם חקלאים הוא 'שמיטוס' – דמות דמיונית אבל מאוד אמיתית עליה מספר שירו החדש של יוחאי בן אב"י.

השיר החדש מספר על השכן החקלאי ששומט את הקרקע ושומט את חובותיו ועל הפליאה שהמעשים האלו מעוררים אצל חברו, ולדברי בן אב"י השיר נכתב בעקבות בקשה של קולגה מעולם הכתיבה.

"לפני שנת השמיטה פנה אלי חבר בשאלה נוקבת: איך יכול להיות שיוצר שגר במושב לא כותב שיר על השמיטה?" מספר בן אב"י, "ובאמת כשכתבתי את השיר ראיתי מול העיניים את האנשים הנפלאים שזכיתי מאז שנולדתי ועד היום לחיות לצידם - חקלאים שורשיים שחיים באמונה גדולה ותמימה".

על ההפקה המוסיקלית אחראי המוסיקאי איציק וייס, שגייס צוות של נגנים מוכשרים והכניס לשיר המון קולות שהפכו אותו לשיר קצבי בסטייל של להקת 'כוורת'. את האנימציה יצר בכישרון האנימטור והאפטריסט יוסי שחר, והקליפ משלב צילומים של יוחאי שמשתלבים בתוך האנימציה.

זו לא הפעם הראשונה שיוחאי משתף פעולה עם ערוץ מאיר לילדים, ושיתוף הפעולה המבורך הזה הפך את השיר מרצועת קול לקליפ אנימציה מדהים, שחושף אותנו באופן מרשים לשנת השמיטה של שמיטוס.

בן אב"י יוצר כבר מעל עשור המון שירים למבוגרים וגם לילדים, והוא מדגיש שלמרות שמדובר בקליפ אנימציה, השיר לא מיועד רק לילדים. "זה שיר שמדבר יותר מכל אלינו המבוגרים" הוא מסכם, "וקורא לנו לפחות פעם בשבע שנים להסתכל על עצמנו במראה, לבחון מי אנחנו באמת, ולהצליח להסיר מעלינו את כל העטיפות החיצוניות שהתעטפנו בהן, לשמוט את כל ההרגלים שאנחנו מפחדים להתנתק מהם, ולנסות להתחבר לדברים החשובים באמת".