יעקב אשר
יעקב אשר צילום: Yonatan Sindel/Flash90

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת החוק של ח"כ יעקב אשר שתאפשר לכל דייר להתקין מנגנון שבת במשאבות מים חשמליות, מבלי שיידרש להסכמה בכתב מהשכנים.

חוק המקרקעין הקובע הסדרים בניהול רכוש משותף, הסדיר פתרון למעליות שבת ותאורה וקבע שכל דייר יוכל לעשות זאת אם הוא מבצע את ההתקנה על חשבונו ומבלי לפגוע בזכויות הדיירים האחרים.

עם זאת, פתרון שכזה לא הוסדר לגבי משאבות חשמליות, מה שגורם לכך שדיירים שומרי שבת מוצאים עצמם נדרשים לפרוצדורה ארוכה ומסובכת, כל זאת רק בכדי לאפשר לעצמם שימוש פשוט בברז ללא חשש חילול שבת.

המכשול מצוי בעיקר בבנייני מגורים רבי קומות שבהם מותקנות משאבות מים חשמליות שמטרתן לאפשר לחץ מים גבוה גם לשכנים המתגוררים בקומות העליונות.

משאבה זו, המסייעת בימות החול לדיירים, מונעת מהם שימוש בברז המים בבתיהם בשבת קודש, שכן בעת פתיחת ברז המים מופעלת המשאבה החשמלית ובכך נגרם חילול שבת.

על פי הצעת החוק, ייקבע הסדר שבת למשאבות המים בבנייני מגורים, בדומה להסדר הקיים בחוק לגבי מעליות שבת ומנגנוני תאורה, המאפשר התקנת משאבות מסוג זה על חשבונו של דייר הרוצה בכך, בלא צורך בהסכמת בעלי הדירות האחרים, כשהמבקש להתקין את המנגנון עושה זאת על חשבונו מבלי שהדיירים האחרים ייפגעו.

"זה אמנם תיקון לחוק המקרקעין", אמר אשר בנאומו בעת הצגת החוק, "אבל לאמתו של דבר זה חוק הלכתי ואמוני, חוק של שבת. שומר שבת או מארח שלא רוצה להכשיל את אורחיו שומרי שבת יוכל באמצעות החוק לעשות זאת.

"תחשבו על אדם שלא היה מודע לבעיה, כמה צער יש לו כשהוא מתוודע לעובדה שבכל פתיחה של הברז בשבת הוא פשוט חילל שבת? השבת היא מקור הברכה, היא שמרה על העם היהודי בכל הדורות, אם אנחנו נכבד את השבת, השבת תכבד את עם ישראל. זה הייחודיות שלנו כעם ולכן התמיכה שלכם בחוק הזה חשובה מאוד", אמר אשר לחכי"ם.

בסיום דבריו הודה ח"כ אשר לרבני משמרת השבת שאנשי המקצוע מטעמם עמדו בקשר מול רשות המים לגבי שאלות הלכתיות וטכנולוגיות בנושא, ובירך על כך שהחוק אושר פה אחד ללא מתנגדים.