לוחמי הנח"ל
לוחמי הנח"ל צילום: דובר צה"ל

חיילים, בני ישיבת ההסדר מצפה רמון, ביקשו ממפקדיהם שלא להשתתף בתרגיל גדודי בשל נוכחות של קצינת קשר - והמפקדים נענו לבקשה.

לפי הדיווח בעיתון בשבע, החיילים התקשרו לראש הישיבה, הרב צבי קוסטינר, ושאלו איך לנהוג. ראש הישיבה הורה לתלמידים לבקש מהמפקדים להימנע מהשתתפות בתרגיל, אך לא לסרב פקודה.

על פי "פקודת השירות המשותף", חייל דתי זכאי לבקש להימנע מפעילות משותפת עם נשים, רק אם יש חשש סביר למגע גופני, לייחוד או לפעילות בלבוש חשוף. אף שבתרגיל גדודי אין חשש סביר למגע, החליטו המפקדים לקבל את בקשתם של החיילים, ולצרפם לכוח אחר בתרגיל.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "החיילים הועברו להמשך התרגיל בפיקוד קצין, על פי הפקודות אשר מגדירות באילו מקרים חייל שאורח חייו דתי זכאי להימנע מפעילות משותפת עם בני המין השני". בדובר צה"ל לא השיבו על השאלה למה בחרו המפקדים להיענות לבקשת החיילים, למרות שאינה עומדת באמות המידה המופיעות ב"פקודת השירות המשותף".

בחודש שעבר נמנע מקצינת חינוך של חטיבת גבעתי להנחות את טקס ההשבעה של החטיבה בכותל המערבי. רגע לפני שהחל הטקס, נציג של הקרן למורשת הכותל אסר על רס"ר החטיבה לאפשר לקצינה להנחות אותו. בעקבות כך, אחד מקציני הבסיס החטיבתי הנחה את האירוע במקום קצינת החינוך.