יעקב טסלר
יעקב טסלר Noam Revkin Fenton/Flash90

במסגרת הצעה דחופה לסדר היום שהגיש ח"כ יעקב טסלר בנושא "מעמד הביניים כורע תחת נטל השכירות", הוא תקף את מה שכינה "אזלת יד הממשלה בטיפול במצוקת הדיור ובמחירי השכירות המאמירים, המצטרפים לעלייה הדרסטית של כלל מוצרי הצריכה".

בפתח דבריו אמר טסלר כי "הממשלה הרעה הזו הולכת הביתה, אבל לרבבות משפחות וזוגות צעירים עוד מעט לא יהיה כלל בית לחזור אליו".

"רכישת דירה הפכה מזמן לחלום רחוק ולא אפשרי, עכשיו גם לשכור דירה הופך לבלתי אפשרי. הגענו למצב נוראי בו משפחות אינן יכולות לעמוד יותר בתשלומי השכירות. מחירי השכירות כבר יותר גבוהים מתשלומי המשכנתא.

''משפחות הגיעו למצב בו הן צריכים לעשות את הבחירה הקשה, בין אוכל לילדים או תשלום שכר דירה. בין תשלומי הלימודים, או תשלום שכר דירה. ובפרט עם עליית מחירי החשמל, המים, הארנונה, האינפלציה ויוקר המחיה, עוד מעט לא תהיה כבר כלל האפשרות לבחור והם פשוט ייזרקו לרחוב. אבל לאף אחד לא אכפת", זעק.

טסלר האשים את הממשלה היוצאת בסדרי עדיפויות לקויים. "אלו לא אנשים שאינם עובדים. להיפך, אלו מעמד הביניים שעובד ומשתכר אבל אינו יכול לעמוד יותר בעלויות השכירות שעלו בכ-25% בשנה האחרונה. במקום לאפשר לכל אזרח קורת גג, שזהו הצורך הבסיסי ביותר של אדם, הממשלה הייתה עסוקה בלממן את ההישרדות האישית ואפילו בזה היא לא הצליחה. במקום לדאוג לדירה לזוגות צעירים, דאגו לביתו של בנט ברעננה".

כמו כן תקף בחריפות את שר האוצר. "הגדיל לעשות שר האוצר ליברמן - שהחברים שלו הם כל עשירי הארץ והניתוק שלו מהשכבות החלשות הוא העמוק ביותר, שבכלל התכחש למצוקה והגדיר זאת: 'שלושה רחובות בתל אביב, הם כל הבעיה'. צעירים מכל הארץ, מהצפון ועד הדרום. במרכז ובפריפריה, יוצאים לרחובות במחאה על עליית מחירי השכירות, אבל מבחינת ליברמן הם אינם קיימים".

"עשרות מיליארדי שקלים השקיעה המדינה במטרה לסייע למחוסרי דיור ברכישת דירה, אולם דווקא תכניות לדיור להשכרה, לכל אותם זוגות שאין להם הון עצמי כדי לרכוש דירה, אותם המדינה שכחה. לצד התכניות לרכישת דירה, נדרשת תכנית מאסיבית להגדלת היצע הדירות להשכרה לזכאים", הוסיף ח"כ טסלר.

בדבריו הסביר כי ישנן תכניות שאינן כרוכות בהוצאה כספית. "חברות מוכנות להעמיד במיידי אלפי דירות להשכרה בהנחה משמעותית, לטובת זכאי משרד השיכון ובלי לדרוש מהמדינה כלום. הם עושים הכול עם הון עצמי, הדבר היחיד שהם מבקשים הוא: ערבויות מדינה. אבל גם את הסיוע הפעוט הזה, שאינו עולה למדינה אגורה, הם אינם מקבלים והאוצר גורר רגליים ומושך אותן בקש".

"ממשלה שאינה יכולה לדאוג לדבר המינימאלי של קיום בכבוד של אזרחיה אין לה זכות קיום. לא דאגתם לאזרחי ישראל לבית, עונשכם הוא שאזרחי ישראל שלחו אתכם הביתה", סיים.