זלנסקי נואם בפני קהילת האוניברסיטה העברית
זלנסקי נואם בפני קהילת האוניברסיטה העבריתצילום: האונ' העברית

נשיא אוקראינה ולדימיר זלנסקי נאם היום (חמישי) בפני קהילת האוניברסיטה העברית בירושלים על המלחמה המתנהלת במדינתו בימים אלה.

זלנסקי השמיע ביקורת על ישראל: "הסנקציות על רוסיה זה עניין של ערכים. סנקציות על מדינה שרוצה להרוס מדינה שכנה. הרבה מדינות אירופאיות פועלות אתנו נגד התוקפנות הרוסית. לצערנו לא ראינו את ישראל מצטרפת למשטר הסנקציות נגר רוסיה".

בנאום שהועבר בזום אמר זלנסקי כי "מחר נציין ארבעה חודשים של המלחמה הכוללת שרוסיה הכריזה נגד אוקראינה. אני חושב שכולכם ראיתם בעצמכם שזו טרגדיה".

לטענתו רוסיה היא "מדינה טרוריסטית" שכוחותיה "הורסים את הערים שלנו, הם שורפים כל דבר שבדרכם, בכל מצב. אין סלקטיביות בארטילריה הרוסית. אתם יכולים לדמיין את ההרס של 2,000 מוסדות חינוכיים באוקראינה. איזה אדם אתה צריך להיות כדי לפגוע במכוון בגן ילדים?".

"לו הייתם מבקרים פה, הייתם רואים המקום בו גרה גולדה מאיר, היכן שגר 'שלום עליכם', את הרחובות בו חי, את המוזיאונים. אוקראינה מלאה במורשת יהודית. זה מחבר אותנו. לא מדובר רק בעובדה היסטורית, זה חלק מהחיים. רבים ממייסדי ישראל הגיעו מכאן, תחום המושב היה כאן", הזכיר נשיא אוקראינה.

בתוך כך, שגרירות ישראל בקייב נפתחה מחדש לאחר יותר מארבעה חודשים. שגריר ישראל באוקראינה, מיכאל ברודסקי, פתח שלשום ואתמול את השגרירות ביחד עם הצוות הדיפלומטי על מנת להעניק שירותים קונסולריים.

השגריר ברודסקי אמר כי "נוכחות דיפלומטית ישראלית בקייב חשובה מאוד עבורנו ומהווה סימן נוסף לתמיכתה של ישראל באוקראינה".