ח"כ מוסי רז
ח"כ מוסי רז ערוץ 7

עם חבר הכנסת מוסי רז, איש מרצ, שוחחנו על הטלטלה הפוליטית הפוקדת את כולנו וגם את פנים מפלגתו, אך פתחנו בסוגיה שונה בתכלית אותה הוא מבקש לקדם, חקיקת חובת מיחזור סוללות רכב חשמלי, חקיקה שעדיין אינה קיימת על אף התכנון להקים בקרוב מפעל מחזור סוללות שכאלה בישראל.

"הממשלה החליטה בצדק להעביר בהדרגה את כל כלי הרכב במדינה לחשמליים, כי גז פחות גרוע מנפט ובגלל המעבר לאנרגיה מתחדשת, אבל אנחנו צריכים ששכרנו לא ייצא בהפסדנו ולכן צריך לדאוג למחזור הזה כי אם לא נמחזר זה ייזרק ויפגע במי התהום ויצוצו שאר הבעיות שנובעות מחוסר מחזור", אומר חבר הכנסת רז.

אם הדברים פשוטים כל כך, מדוע הם לא בוצעו במרוצת השנה החולפת? רז משיב: "צריך לעבור את כל משרדי הממשלה ואם הכנסת מתפזרת ביום שני לא נראה שזה יקרה עד אז. ההצעה תיתקע כמו הצעות חשובות אחרות שלי ושל חברי כנסת אחרים. הליך החקיקה לא יקרה ביום אחד. עד כה זה לא עבר אפילו טרומית. זה לא קרה עד עכשיו כי אי אפשר לעשות הכול ברגע אחד. באופן אישי העברתי הצעות חוק רבות אבל תחנות הצדק טוחנות לאט".

בדבריו מציין חבר הכנסת רז כי סוללות רכבים חשמליים הן אינם הדבר היחיד שאין עליו חובת מחזור בחוק, ולפי שעה היקף הרכבים החשמליים עדיין קטן יחסית, ועם זאת נכון להזדרז בהליך החקיקה.

ומכאן נסובה השיחה עם חבר הכנסת רז על הסערה הפוליטית. תהינו אם כמי שמגדיר את הממשלה כימנית ביותר בהתייחס ליהודה ושומרון, הוא לא אמור לשמוח על התפרקותה. רז משיב כי אינו שמח לנוכח האלטרנטיבה אותה הוא רואה בספסלי האופוזיציה ולנוכח החשיבות הרבה שהוא רואה בממשלה בה לראשונה הייתה שותפות בין יהודים וערבים, ממשלה אותה הוא רואה בשל כך כאחת החשובות ביותר בתולדות המדינה.

לשאלת התרחיש המטריד ביותר מבחינתו, הליכה לבחירות או הרכבת ממשלה חלופית, אומר חבר הכנסת רזכי בעיניו "שתי האפשרויות מטרידות", ומשום כך "אנחנו הולכים לבחירות ונלך לבחירות עם ראש מורם כדי לעצור את הימין הקיצוני, וכדי לעשות זאת צריך להצביע מרצ".

הקולות הקוראים למפלגתו של מוסי רז לחבור למפלגת העבודה ולהתמודד יחד החלו כבר להישמע, כפי שביטא זאת חברו, חבר הכנסת יאיר גולן. רז מצידו אומר כי המפלגה התרגלה לקולות הללו. הוא אמנם מעוניין לראות שמאל גדול, אך בעיניו ההבדלים בין שתי המפלגות ניכרים וגדולים ו"האיחוד הזה לא על הפרק ואם הוא יהיה על הפרק אתמוך בו".

עוד ביקשנו את התייחסותו של חבר הכנסת רז לסערה סביב החלטותיה ומהלכיה של חברת הכנסת זועבי שזכתה למתקפה חריפה מצידו של יו"ר המפלגה, השר ניצן הורביץ, שמכנה אותה 'האישה הזו' וקובע שנהגה באופן נבזי לא הגון ולא חברי, ושלמרצ אין איתה עוד קשר.

"היא הוציאה את עצמה ממרצ מסתבר שעמדותיה שונות ממרצ בכמה נושאים ולכן היא לא תהיה יותר ברשימת מרצ", אומר חבר הכנסת רז ולטענתה לפיה היא בסך הכול עומדת על עקרונותיה כמייצגת ציבור ותפיסת עולם, הוא אומר: "היא מייצגת תפיסת עולם אבל לא מייצגת ציבור, כי הבחירות לא אישיות ואף אחד לא הצביע אליה או בגללה אלא הצביעו למרצ. נכון שיש ציבור שחושב כמוה, אבל הוא לא בחר בה לייצג אותו".

רז מגדיר את השריון של זועבי ברשימת המפלגה כתקלה שלא קרתה בתולדות מרצ בעוד במפלגות אחרות קרו אירועים שכאלה. "אנחנו נתקן אותה", הוא אומר על התקלה, וכשאנחנו שואלים אם מדובר בתקלה של היו"ר שלמעשה הביא את זועבי למפלגה, הוא משיב בשלילה: "הוצע לה המקום הרביעי בתמיכה של 83 אחוזים בוועידת מרצ. אני הצבעתי בעד כמו כל חברי הכנסת של מרצ שהצביעו בעד ויש אחריות לכולנו".