לוחמי סיירת צנחנים בפעילות מבצעית
לוחמי סיירת צנחנים בפעילות מבצעית צילום: דובר צה"ל

משרד החינוך יצא למכרז במטרה לחלק גיפט-קארד לכל ילדי העובדים המתגייסים לצה"ל, אך העמיד תנאי לזוכה במכרז: אסור להשתמש במילה "סיירת" כדי לא לפגוע ברגשות המוסלמים.

המשרד ביקש להעמיד אתר אינטרנט ייעודי שאליו יוכלו להיכנס בני ה-18, ילדי העובדים המתגייסים, ולבחור לעצמם מוצרים לגיוס באמצעות גיפט-כארד שיקבלו במתנה. לאחר פרסום המכרז פנה משרד החינוך אל עזר ירושלמי, מנכ"ל אתר "הסיירת" המוכר ציוד לחיילים ומטיילים על מנת שיגיש הצעה.

ירושלמי ניגש למכרז וההצעה שלו זכתה, אולם כדי לצאת לדרך הועברה אליו הנחיה מלשכת סמנכ"ל משרד החינוך: להסיר מהאתר "הסיירת" את המילה "סיירת" - בעלת קונוטציה צבאית, כדי לא לפגוע ברגשות המוסלמים.

ירושלמי היה המום מהדרישה, והזכיר למי שפנה אליו שמדובר במכרז לחלוקת גיפט-קארדים למתגייסים לצה"ל. "התקשרו אלי ואמרו לי 'תשמע זכית אבל יש רק בעיה אחת. אתה נתת את המחיר הכי טוב ואטרקטיבי, ההצעה עברה את המחלקה המשפטית ועברה את מחלקת הרכש, יש רק בעיה קטנה שהגיעה מלשכת הסמנכ"ל, אתה צריך לשנות את השם של האתר או לשכפל אותו עם שם אחר'".

עזר ירושלמי
עזר ירושלמי צילום: שימוש חופשי

ירושלמי רגיל לעבוד עם משרדי ממשלה, וסירב להאמין שבמשרד החינוך דורשים ממנו להחביא כל אזכור לצה"ל. "לא הבנתי מה היא רוצה ממני, אמרה לי שהשם 'סיירת' מזכיר את צה"ל והם לא רוצים לפגוע ברגשות של בני 18 מוסלמים. הזכרתי לה שיש עוד אלפי יהודים ודרוזים שמתגייסים לצבא וצריכים להיות גאים על קבלת המתנה לגיוס ממשרד החינוך''.

"למה אני צריך להתבייש שאני מוכר לחיילים?", אמר ירושלמי בשיחה עם ערוץ 7, "מה עם החיילים שייכנסו לאתר ולא יראו שזו מדינה ישראל? ממתי ממשלת ישראל מתביישת להגיד שנותנים לעובדים של הילדים שלה גיפט-קארדים לגיוס? סבתא שלי ואבא שלי שהמשפחות שלהם נספו בשואה מתהפכים בקברם".

בלב שלם הודיע ירושלמי למשרד החינוך שאין בכוונתו למחוק את המילה "סיירת", והם יכולים לוותר על המכרז מבחינתו אם הם מתעקשים להוריד סממנים שמזכירים את צה"ל. "משרד החינוך אמון על הערכים של הילדים שלי בבית הספר, איפה הגאווה הלאומית? להיות בעד צה"ל זו לא עמדה פוליטית, מגיעים לחנות שלי דרוזים ומוסלמים והם יוצאים עם פי שניים ציוד מאשר אני נותן לאחרים, אבל למה אני צריך להתנצל שיהודים הולכים לצבא?".

ירושלמי הדגיש: "אני לא אשנה את המותג שלי, ואוותר על הכסף אם התנאי יהיה להסתיר אתר ש'צבוע' בצבעי צה''ל. אני לא מתבייש בצה''ל ובמכירת ציוד. כנראה אני מחוץ למכרז ואני עושה את זה בלב שלם למרות שכמו כל בעל עסק הדבר פוגע בנו''.

ממשרד החינוך נמסר: "אנחנו גאים בצבא הגנה לישראל, במפקדים ובחיילים שלנו שפועלים לילות כימים למען ביטחון מדינת ישראל. המשרד מוביל קו ברור של עידוד התלמידים להתגייס לצה"ל, לעשות שירות משמעותי ולתרום למולדת. המקרה סותר את מדיניות וערכי המשרד, ואנו רואים אותו בחומרה רבה. המקרה ייבדק ויטופל בהתאם".